Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία volume pedal


xenyhtis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά αν ξέρει κάποιος ας μου πει πώς συνδέεται ένα πετάλι στο pa2 συγκεκριμένα, και τί ρυθμίσεις κάνουμε στο όργανο.Δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει και καταλαβαίνετε,δεν έχω ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν αναφέρεις ποιο πετάλι έχεις, αλλά το κατάλληλο volume pedal για το pa2, είναι το EXP2.

Σε διαφορετική περίπτωση, πολύ πιθανό να έχεις προβλήματα στο sweep του πεταλιού και επίσης, να μην μπορείς να "σβήσεις" τελείως τον ήχο.

 

Απο εκεί και πέρα, πρέπει μέσα απο το menu του pa2, να "συνδέσεις" το πετάλι.

Λογικά, θα έχεις κάποια επιλογή για "Controllers", όπου και θα επιλέξεις το πετάλι να λειτουργεί σαν master volume.

 

Δυστυχώς, δεν έχω το όργανο, οπότε δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος.  ::)

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα, η χρήση που το θες είναι ως Expression Pedal. Να μπορείς δηλαδη να αυξομοιώνεις την ενταση του ηχου στο δεξι χερι ενώ ολα τα υπολοιπα (κρουστα, ακκομπανιαμέντα) χτυπανε κανονικα.

Παιρνεις λοιπον ενα Expression Pedal ή ενα Volume Pedal που να εχει extra δυνατοτητα/εισοδο για να μπορει να χρησιμοποιηθει ως Expression Pedal. Παιρνεις ενα καρφι-καρφι καλωδιο. Τη μια ακρη στο πενταλ εκει που γραφει EXP. και την αλλη ακρη στο ΡΑ εκει που λογικα γραφει: Assignable Pedal.

Πας στο μενού, Controllers, Pedals και πας και καλιμπραρεις το πενταλ να ειναι Expression αλλα και να κανεις και τις υπολοιπες ρυθμισεις. Ποσο δηλαδη θα χαμηλωνει αλλα και ποσο θα δυναμωνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Από χθές που μου ήρθε το πετάλι έχω ψάξει να βρώ απαντήσεις στην ερώτησή μου.ΜΑΛΛΟΝ από ότι κατάλαβα πρέπει να έκανα ΠΑΤΑΤΑ.Νομίζω ότι έπρεπε να αγοράσω expression pedal κιαι όχι volume pedal(bespeco VM14L).Αν είναι έτσι πέστε μου για να δω αν γίνεται να το επιστρέψω(το πήρα από artsound).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος  αυτό εδώ θέλεις είναι πάρα πολύ καλό το έχω και εγώ εδώ και ένα μήνα..

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=4105

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου