Προς το περιεχόμενο

Πως να αυξησω την ταχυτητα στα Downstrokes;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους!!! εχω δει καποια video στο youtube και ειναι ορισμενα 15χρονα και κανουν downstrokes με τρελη ταχυτητα!!! Γνωριζω οτι χρειαζεται εξασκηση για τετοιο αποτελεσμα...αλλα μοιπως εχετε να μου προτεινεται καμια καλη ασκηση για να αυξησω την ταχυτητα στα χτυπηματα μου???

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάθε καλό alternate picking και με αυτό θα δυναμώσει καλύτερα το χέρι σου.

Αν ξεκίνησες να παίζεις εχθές μην περιμένεις θαύματα σε 2 μέρες  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι εχω αρκετα καλο alternative picking παιζω περιπου 2μισι-3 χρονια...απλα λογου του ιδους που επαιζα ελαχιστες φορες χρειαζομουν downstrokes!!! απλα τωρα δν εχω την ταχυτητα που θα ηθελα..κι γιαυτο θα ηθελα καποια ασκηση.. :)

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτο εχω αρχισει να κανω αλλα πχ στο master of puppets μου φενονται δυσκολα τα downstrokes...καποια ασκηση δν υπαρχει ρε παιδια? :-\

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε το βιβλιο του Troy Stetina

το κανω σε ενα μαθητη μου κ εχει δειξει τρομερη βελτιωση μεσα σε 3 μηνες

 

Troy+Stetina+-+Thrash+Guitar+Method.jpg

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μοναδική ουσιαστική εξάσκηση είναι να ξεκινήσεις με το μετρονόμο να παίζεις το κομμάτι ΑΡΓΑ και με τον καιρό να ανεβάζεις ταχύτητα όταν είσαι ευχαριστημένος με την απόδοσή σου σε κάθε βήμα.

 

παρε το βιβλιο του Troy Stetina

το κανω σε ενα μαθητη μου κ εχει δειξει τρομερη βελτιωση μεσα σε 3 μηνες

 

Troy+Stetina+-+Thrash+Guitar+Method.jpg

 

Καλός και ο Stetina αλλά και ο ίδιος τονίζει το "αργά μετρονόμο"  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός και ο Stetina αλλά και ο ίδιος τονίζει το "αργά μετρονόμο"  ;)

 

δεν νομιζω να ειπα κατι διαφορετικο.....

γνωριζω πολυ καλα αυτο το βιβλιο κ ειμαι σιγουρος οτι εαν το διαβασει καποιος "σωστα" ακολουθοντας τις οδηγιες του Troy θα δει πολυ γρηγορα αποτελεσμα στο παιξιμο του!  ;)

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά βοηθήκα πολύ απο αρπίσματα με alternate or non alternate, αρπίσματα και χρωματικές αν 2 χορδές (προσπέρνα 1 δλδ), και φυσικά arpeggio. Α και πολύ καλά είναι τα αρπέτζιο με διπλοπενιά, τριπλοπενιά και ότι άλλο χρόνο μπορείς να φανταστείς με τον μετρονόμο..

Αργά και σταθερά και με μετρονόμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω να ειπα κατι διαφορετικο.....

γνωριζω πολυ καλα αυτο το βιβλιο κ ειμαι σιγουρος οτι εαν το διαβασει καποιος "σωστα" ακολουθοντας τις οδηγιες του Troy θα δει πολυ γρηγορα αποτελεσμα στο παιξιμο του!  ;)

 

Γράψε λάθος μάι φρεντ  :)

 

Έγραψα "στο πόδι" και βγήκε σα να στη λεω  :P

 

Αυτό που ήθελα να τονίσω στο φίλο μας είναι ότι το κλειδί στην ταχύτητα είναι να ξεκινάς από τα χαμηλά bpm και σταδιακά να φτάσεις τα... 666  ;D και αυτό είναι ανεξάρτητο από την όποια μέθοδο που θα ακολουθήσεις.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου