Προς το περιεχόμενο

ορχηστρα στο στρατο


zebric

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρονια πολλα παιδια...το μαιο λεω να μπω φανταρακι και καθως παιζω κιθαρα λεω αν μπορω να χτυπισω ορχηστρα...τι κομματια πρεπει να μαθω και γενικα τι θεωρια να κοιταξω στη κιθαρα γιατι δεν ειμαι καθολου της φασης και ουτε ακουω Ελληνικα η κατι τετοιο...μη παω με καμια βαρυτονη και αρχισω suicide silence δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σαν τι θελεις να κανεις στην ορχηστρα του στρατου? Αφου κιθαριστες συνηθως δεν παιρνουν (διορθωστε με αν κανω λαθος).Ειδικα αν δε ξερεις απο θεωρια ή εχεις καποιο επισημο χαρτι/διπλωμα το μονο που θα κανεις με την κιθαρα στο στρατο ειναι να παιζεις κανα ακορντο στο θαλαμο για να περνατε την ωρα σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε δεν παιρνει εφεδρους στους μουσικους και επισης δεν εχει εγχορδα .Ολοι ΕΠ.ΟΠ/υπαξιωματικοι ειναι και παιζουν κρουστα και χαλκινα . τωρα αμα κινησεις γη και ουρανο μπορεις και να πας με την les paul σου και να παιζεις το star spangled banner την ωρα της υποστολης της σημαιας  ;D

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω στο Στρατό, αλλά στο Ναυτικό μας περάσανε audition όλους που είχαμε δηλώσει μουσικοί (και γλιτώσαμε και μια ολόκληρη μέρα ασκήσεις και αγγαρείες!)

 

Μιλάω όμως όχι για την επίσημη ορχήστρα (εκεί παίρνουν μόνο πνευστούς και κρουστούς) αλλά για την ορχήστρα ελαφράς μουσικής που περιλάμβανε μπουζούκι, ηλ.κιθάρα, μπάσο, τύμπανα, πλήκτρα και φωνές (για τις εκδηλώσεις του Ναυτικού). Δε χρειαζόσουν καν χαρτιά/διπλώματα κλπ, αν έπαιζες καλά στην audition και είχες καλό ρεπερτόριο ελαφρολαϊκά, λαϊκά και έντεχνα, ήσουν μέσα (εντάξει, μάλλον ήθελε και λίγο βύσμα αν υπήρχαν κι άλλοι υποψήφιοι).

 

Βέβαια τα παιδιά όταν παίξανε στη γιορτή, χτυπούσαν κάτι tutti και jazz-οπεράσματα πίσω από τα λαϊκά (χώρια κάτι solo αλα-Satriani στο πολύ background για να μην ακούγεται) που μόνο βαρετά δε θα περνούσαν στις πρόβες τους... ;)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τύχει στο στρατόπεδό σου και οργανωνει τίποτα κανενας λόχος μουσικού για τις γιορτές, μπορεί να χωθείς, δε χρειαζονται πτυχία.

 

Στο στρατό εχει παρα πολλά έγγρφα για να συμπληρώσεις όλες τις γνώσεις σου, π.χ. υπολογιστές, ξένες γλώσσες, επαγγέλματα που έχεις κάνει, επιστημονική κατάρτιση, μουσική, αθλήματα, κλπ. Επίσης γράφουν με τρομερή λεπτομπέρεια το μήκος ποδιού, περιφέρεια μέσης, ώμος, πλάτη, μήκος βραχίονα, ύψος για τη στολή. Και οι πιο πολλοόι παίρνουν λάθος νούμερο στολή. Μπορείς μόνος σου  να συμπεράνεις τι τα κάνουν τα έγγραφα

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνουν και εφεδρους στο σωμα μουσικων του στρατου(εκτος αν αλλαξε κατι προσφατα). Οπως αναφερθηκε, δε χρειαζεται να παρουσιασεις και πολα χαρτια, αλλα το σημαντικοτερο ειναι το βισμα! Αν εχεις καποιο καλο μεσο, θα μπεις στο σωμα ακομα και ασχετος απο μουσικη να εισαι. Βεβαια υπαρχουν και ατομα που υποστηριζουν οτι μπηκαν απλα δινοντας το πτυχιο τους, αλλα αν αυτο ισχυει, ειναι πολυ σπανιο. Απο κει και περα, στην μπαντα του στρατου αν δεν ξερεις τιποτα απο τα οργανα που υπαρχουν εκει, (πνευστα-κρουστα), θα σου μαθουν να ''βαρας'' τα πιατα σε καποιες θεσεις (γελοιο) η να παιζεις το βημα και τα βασικα εμβατηρια στο ταμπουρο η την κασα. Πολλες φορες θα τυχει να σου δωσουν να κρατας ενα πνευστο και να κανεις οτι παιζεις! Απο κει και περα, η κιθαρα (αν εισαι κιθαριστας) θα βγαλει αρκετα Live! Θα παιζεις σε μεσημερια οπλιτη, βραδυα οπλιτη, αλλα και σε τραγικα γλεντια σε λεσχες αξιοματικων, οπου θα ειστε πληρης μπαντα μπουζουκιων. Αυτο που ηθελα να επισημανω ειναι οτι χρειαζεται προσοχη κυριως οχι για το ποιο σωμα θα πας, αλλα ποια περιοχη! Μη νομιζεις οτι αν μπεις στο σωμα μουσικων θα ειναι ολα ευκολα! Εγω ημουν στο Διδυμοτειχο και οι μουσικοι ειχαμε ΟΛΕΣ τις υπηρεσιες του λοχου(σκοπιες-αγγαρειες) συν τις υποχρεωσεις της μουσικης! Καταλαβαινεις τι ειναι να εισαι ολο το πρωι σε καποιο στρατοπεδο και να παιζεις και μετα αμεσως να πρεπει να τρεξεις στη σκοπια! Το μετανιωσα πολλες φορες για το σωμα μουσικων! Βεβαια υπαρχουν αλλα μερη που απ'οτι ακουγα, περνουσαν μια χαρα! Γι'αυτο προσοχη στο μερος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τον νοεμβρη απολυθηκα και για μουσικους δεν υπηρχε τροπος να μπεις χωρις να το κυνηγησεις με τον γνωστο τροπο.Υποψιν οτι αν καταφερεις να μπεις και σε παρουν στην μπαντα , κανονικα το προγραμμα εκτος απο τα σκοπετα εχει και τα αγηματα ( καθε λιγο και λιγακι ολο και καποιος πολυουχος γιορταζει και ολο και καποιος θα πεθανει και θα πρεπει ακομα και σε αδεια να εισαι να γυρισεις πισω για να εισαι στο αγημα)

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψιν οτι αν καταφερεις να μπεις και σε παρουν στην μπαντα , κανονικα το προγραμμα εκτος απο τα σκοπετα εχει και τα αγηματα

Ναι, αυτο ανεφερα πριν, αλλα ξαναλεω οτι υπαρχουν μερη οπου οι μουσικοι, ή οι φανταροι στο σωμα μουσικων δεν κανουν παρα ελαχιστες σκοπιες(πχ μια τη βδομαδα). Δεν ωφελει να πω ποια μερη ηταν αυτα γιατι οι συνθηκες αυτες αλλαζουν συνεχως, αναλογα με τις αναγκες του λοχου, το διοικητη κ.α.

 

και θα πρεπει ακομα και σε αδεια να εισαι να γυρισεις πισω για να εισαι στο αγημα
)

Οk, εδω νομιζω εισαι λιγο υπερβολικος ;D. Μπορει να εχει συμβει, δε λεω, αλλα ειναι αρκετα σπανιο να σε γυρισουν απ'την αδεια. Απλα θα κανει την υπηρεσια καποιος απ'τους μονιμους, που οσο ειναι εκει οι φανταροι αυτοι παιρνουν ''απαλλαγη'' και κοιμουνται, ενω οι φανταροι τρεχουν ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε και πιο πάνω, το ζήτημα είναι εκεί που θα πας να υπάρχει μπάντα/ορχήστρα και να μπορείς να απασχολείσαι μόνο εκεί, κάτι που τις περισσότερες φορές δεν συμβαίνει.

Εγώ προ 20ετίας ;D όταν παρουσιάστηκα στο κέντρο δήλωσα "μουσικός" στο επάγγελμα και με πήραν στην ορχήστρα χωρίς κανένα διαπιστευτήριο. Τα πράγματα βέβαια δεν ήταν ρόδινα γιατί ΚΑΙ στην εκπαίδευση πηγαίναμε κανονικά ΚΑΙ υπηρεσίες κάναμε κανονικά ΚΑΙ σε αγγαρείες "γενναίες" πηγαίναμε ΚΑΙ πρόβες κάναμε για να μάθουμε καλά το "Περνάει ο Στρατός" και άλλα τέτοια χιτάκια.

 

...αν δεν ξερεις τιποτα απο τα οργανα που υπαρχουν εκει, (πνευστα-κρουστα), θα σου μαθουν να ''βαρας'' τα πιατα σε καποιες θεσεις (γελοιο) η να παιζεις το βημα και τα βασικα εμβατηρια στο ταμπουρο η την κασα...

Έχω διαπρέψει σε όλες τις θέσεις με τα παραπάνω "όργανα", μα το καλύτερο μου ήταν "Lead Γκραν Κάσα". :D 8)

 

Παιρνουν και εφεδρους στο σωμα μουσικων του στρατου(εκτος αν αλλαξε κατι προσφατα).

Και εγώ αυτό ξέρω.

 

Το μετανιωσα πολλες φορες για το σωμα μουσικων! Βεβαια υπαρχουν αλλα μερη που απ'οτι ακουγα, περνουσαν μια χαρα! Γι'αυτο προσοχη στο μερος ;)

+1

 

H σωστη ερωτηση ειναι τι βυσμα πρεπει να βαλω.....

Το καλύτερο που έχεις αλλά  μόνο στην περίπτωση που μπορεί να σε κρατήσουν στο ίδιο μέρος. Εγώ θα έλεγα να παίξεις κάνα ΠΡΟ-ΠΟ καλύτερα! :)

 

Σαν τι θελεις να κανεις στην ορχηστρα του στρατου? Αφου κιθαριστες συνηθως δεν παιρνουν (διορθωστε με αν κανω λαθος).Ειδικα αν δε ξερεις απο θεωρια ή εχεις καποιο επισημο χαρτι/διπλωμα το μονο που θα κανεις με την κιθαρα στο στρατο ειναι να παιζεις κανα ακορντο στο θαλαμο για να περνατε την ωρα σας...

Είτε κιθάρα παίζεις, είτε Shakuhachi, είτε Birimbau θα σε πάρουν άμα "είναι το τυχερό σου". Εγώ είχα "συνάδελφο" που ήταν στην μπάντα και είχε δηλώσει μουσικός αλλά στην πραγματικότητα ήταν απλά ο εγγονός ενός επώνυμου ρεμπέτη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου