Προς το περιεχόμενο

ορχηστρα στο στρατο


zebric

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  αν σε πάρουν θα πρεπει να παιζεις κλασικο προγραμμα ταβερνας στο μπασοκιθαρο. οσο γινεται καλυτερο tempo σε ρουμπες ,χασαποσερβικα, ζειμπεκικα,τσιφτετελια κλπ. 

  Γενικά, μουσικός στο στρατο σημαινει δυο πραγματα..... το ένα ειναι αγηματατζης - παρελασιτζης - σημαιατζης κλπ. Αποκλειστικα πνευστά και κρουστα. κρουστα σε πολυ απλο επιπεδο (αν εχεις ταλεντο σε λιγες μερες τα εχεις μαθει) και πνευστα (οχι τιποτα τζαζιες η περιεργα νεα ορλεανη κι ετσι ;D ;D....τα ιδια και τα ιδια εμβατηρια παιζουν οι καραβαναδες μεχρι να παρουν συνταξη).Η κιθαρα παντως σ'αυτο ειναι παντελως αχρηστη.

  Το δευτερο είναι βραδιά ταβερνας (οπου το ακροατηριο σου θα ειναι απο ξενερωτο εως ελεεινο στο 90% των περιπτωσεων) που θα ξεκιναει με γλυκαναλατες παλιες μπαλαντες (παριο,ολυμπιανς,νεο κυμα  κ.ο.κ) και θα συνεχιζει με χιλιοπαιγμενα λαϊκα (αλητη μ'ειπες μια βραδιά),κατα προτίμηση οχι απ τα πολυ βαριά.Επισης ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ νησιωτικα(τα γνωστα,νταρι νταρι κι ετσι),και καποια δημοτικά.Παντως ΟΧΙ σκυλαδικα,βαρια ρεμπετικα,προκλητικα τσιφτετελια κλπ.Ειναι ιδιαιτερα συντηρητικοι.Επισης για ροκ και τετοια ξεχνα το.

  Αν τραγουδάς κιολας απο καλουτσικα και πανω,οι πιθανοτητες να σε παρουν πολλαπλασιαζονται δραματικα. πιο καινουργια - ψαγμενα πραγματα αποτελουν μεγαλη πολυτελεια για το στρατο,κι αν καμμια φορα πεσει στη μοναδα καποιος επαγγελματιας μουσικος της νυχτας γινεται αμεσως αναρπαστος. 

    Η γνωμη μου ειναι κυνηγα το. Το επιπεδο προσδοκιών ειναι χαμηλο και απο μουσικής αποψης αρκετά ευκολο. Αν σε ενδιαφερει το λαικο ρεπερτοριο και εισαι απειρος, ειναι και μια πρωτης ταξεως ευκαιρια να αποκτησεις εμπειρια. Επισης ειναι πρακτικα βεβαιο οτι θα γλυτωσεις αρκετα νυχτερινα νουμερα,και αν τους αρεσεις παιζουν και τιμητικες....Βλέποντας και κανοντας βεβαια,γιατι στο στρατο τιποτα δεν ειναι σιγουρο. Καλη τύχη! ;)

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαρτάται από το στρατόπεδο. Εγώ γλύτωσα τη βασική έτσι.

Δεν ήξερα λαικά. Δήλωσα μπασίστας. Φουλ τα μπάσα, τα πριμα στο μηδέν, χαμηλά η ένταση και ό,τι κάτσει.

Ευτυχώς ο ανταγωνισμός στην οντισιόν ήταν ένας πάνκης που δεν ήξερε πώς να κουρδίσει το μπάσο και δεν είχε καταλάβει ότι του έλειπε μια χορδή. Μιλάμε έπαιζα ό,τι ναναι. Ευτυχώς που είχαμε καλό μπουζουξή και κιθαρίστα - τα υπόλοιπα χάος.

Η μεγάλη πλάκα είναι ότι με πέρασαν και από κάτι υποτυπώδεις εξετάσεις για να με στείλουν σε στρατόπεδο με "επαγγελματική μπάντα" αλλά εκεί τελείωσαν τα ψέμματα. Έπεσε τηλέφωνο από το RCA και game over. Με έχασε το στρατόπεδο...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικες γραμμες δεν μπορεις να προβλεψεις τι θα σου τυχει στο στρατο. Με τον ιδιο τροπο μπορει να γνωριζεις απο υπολογιστες και να βρεθεις σε μοναδα που σε εχουν αναγκη για την ιδιοτητα σου και να περνας φινα ή σε αλλη μοναδα να καθαριζεις τουαλετες με την ίδια ιδιότητα ;D

 

Φίλος μου μουσικός εκανε καριέρα στα μαγειρεία επειδή "ως καλλιτεχνης θα ειναι αρκετα πολιτισμενος ωστε να φροντιζει για την καθαριοτητα του χωρου " ;D ;D ;D

 

Τελος μια παρακληση, ας μην χαρακτηριζουμε ενα συνολο επαγγελματιων ως απολιτιστους : στη μοναδα μου ο διοικητης και αλλοι μονιμοι με ειχαν στα οπα οπα επειδη παιζω μουσικη και ηταν ιδιαιτερα καλλιεργημενοι ανθρωποι, το αντιθετο απο την εννοια του καραβανα που γνωριζα πριν παρουσιαστω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τελος μια παρακληση, ας μην χαρακτηριζουμε ενα συνολο επαγγελματιων ως απολιτιστους : στη μοναδα μου ο διοικητης και αλλοι μονιμοι με ειχαν στα οπα οπα επειδη παιζω μουσικη και ηταν ιδιαιτερα καλλιεργημενοι ανθρωποι, το αντιθετο απο την εννοια του καραβανα που γνωριζα πριν παρουσιαστω. :)

+1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συν του οτι ο μπαρμπας του Neeq είναι αξιωματικος στη στρατιωτικη μουσικη και δε σηκωνουμε πολλά πολλά :P

 

Η πιο σωστη και ολοκληρωμενη απαντηση είναι του Σαντσου 4 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα από τώρα:Νησιώτικα (ουσάκ και χουζάμ), δημοτικά (ηπειρώτικα και καραγκούνικα κατα προτίμηση), καλαματιανά, κλασικά σκυλάδικα (με έμφαση στο φωτιά στα Σαββατόβραδα... ;D), και απο λαϊκά ουσάκ χιτζάζ και κανα σαμπάχ (για τους δήθεν ψαγμένους βαρύμαγκες ανθυπολοχαγούς...), βάλε και κανα κότσαρι μέσα νάσαι σίγουρος ότι θα βγεις ασπροπρόσωπος.

Α!!! μάθε καλού κακού και τις δεύτερες φωνές στα κάλαντα (ποτέ δεν ξέρεις), προετοιμάσου ψυχολογικά για την συναναστροφή με: άπορους (κάθε λογής), παιδάκια με ειδικές ανάγκες, δημάρχους νομάρχες και λοιπές τοπικές αρχές, ασθενείς και οδοιπόρους, και τέλος την κρυάδα των χριστουγεννιάτικων κάλαντων στα κελιά των κρατουμένων στις τοπικές φυλακές (ναι έχει και τέτοια ωραία...), και είσαι έτοιμος...

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα το μετανιωσα...θα προτιμησω μπαντηλικια με τις καναδεζες...και εισαγωγες αλκοολ και γυροπιτας μεσα στο στρατοπεδο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην εισαι περιεργος ρε, στις γιορτες θα σου την πεφτουν οι κορες των στρατιωικων. Και για καποιο λόγο ειναι σε μεγαλο ποσοστο ωραίες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως αυτο που κερδισα απο την κιθαρα στο στρατο ειναι να γνωρισω τους ''παλιους'' καννιβαλους.....του στρατοπεδου (καλα παιδια κατα τα αλλα) πιο γρηγορα......να εχω ωραιο ξυπνημα 1.30 ωρα τα χαραματα απο τον τεραστων διαστασεων Ε.Π.Ο.Π που ηταν υπευθυνος για τις σκοπιες με την εξης ατακα...'' ρε

μ@λ@κ@ κιθαρουλη ....παιζεις πολυ καλα....ξυπνα τωρα εχεις σκοπια....'' και καθε φορα που γυριζα στο θαλαμο να την βρισκω σε αλλα χερια...και σε αλλη θεση απο ολους τους επιδοξους malmsteen της σειρας μου......κατα τα αλλα τζιφος    :D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δουλευει ως εξης: 1.βυσμα (η τυχη καμμια φορα.. ;D) 2. ΜΙΚΡΗ ΜΟΝΑΔΑ... εγω ημουν στα γιαννιτσα, λοχος μουσικης μονο με δυο φανταρους, χλιδη, δεν υπηρχαμε στο στρατοπεδο, ολη μερα κιθαρα.... αν εισαι σε καμμια μεγαλη μοναδα παιζουν υπηρεσιες, σκοπιες, στρατος... ;D

 

οσο για ρεπερτοριο δεν ειχα ιδεα απο ελληνικα... αλλα δε χρειαζοταν γιατι οι μπαντες ειναι τοσο χυμα που μπορεις να παιζεις οτι να ναι... ;D ;D ;D ..μετα απο μερικα κομματια το βρισκεις... 8)

 

και βεβαια παρελασεις... εχω κανει με τη μεγαλη κασα, με snare, μεχρι και παριστανοντας οτι επαιζα πνευστο....  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου