Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση 2 κεφαλών, γίνεται?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όντως αυτός ο GK είναι πολύ ωραίος ενισχυτής, έπαιξα μια-δυο φορες με αυτον και με βόλεψε αφάνταστα (και είμαι και πολύ περίεργος όσον αφορά ενισχυτές μπάσου).

 

Εγώ πάντως θα πρότεινα να σπλιτάρεις το σήμα του μπάσου και να στέλνεις σε 2 κεφαλές / 2 καμπίνες που να παίζουν ταυτόχρονα. GK με την καμπίνα του και Fender με τη δικιά του. Λίγη προσοχή με το phase θέλει μόνο...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όντως αυτός ο GK είναι πολύ ωραίος ενισχυτής, έπαιξα μια-δυο φορες με αυτον και με βόλεψε αφάνταστα (και είμαι και πολύ περίεργος όσον αφορά ενισχυτές μπάσου).

 

Εγώ πάντως θα πρότεινα να σπλιτάρεις το σήμα του μπάσου και να στέλνεις σε 2 κεφαλές / 2 καμπίνες που να παίζουν ταυτόχρονα. GK με την καμπίνα του και Fender με τη δικιά του. Λίγη προσοχή με το phase θέλει μόνο...

Το σκέφτηκα και εγώ αλλά το κόστος βγήκε πολύ πάνω από το budget μου οπότε ως πρώτο βήμα (κοινώς μαζεύοντας σιγά σιγά τα λεφτά) έλεγα να πάρω πρώτα την κεφαλή (δεν είναι τεράστιο το ποσό, 350 ευρώ) και αν δεν με βολέψει να κινηθώ για 2 καμπίνες...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντο έτσι τότε, δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα...

 

Απλά φρόντισε να μην υπερ-υπερ-οδηγήσεις την είσοδο του bassman με το σήμα του GK. Αν και εδώ που τα λέμε, πολλά active μπάσα βγάζουν αντίστοιχα hot σήμα και δε μασάει ο Fender με τέτοιο σήμα στην είσοδο. Πάντως μην το παρακάνεις, για να είσαι on the safe side...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προσπαθήσω γιατί το μπάσο είναι και active 18V!!!! οπότε λέω το σήμα του GK να είναι στη μέση τα 2 κανάλια (καθαρό και βρώμικο) και το Master sto 1!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού θα παίρνεις σήμα από το DI OUT του GK, δεν έχει καμία σημασία το Master, συνήθως το DI OUT βγαίνει πριν τον τελικό (με λίγα λόγια, παρακάμπτεις τον τελικό του GK).

 

Ούτε τα 18V του μπάσου μη σε ανησυχούν, τα κάνει handle ο GK και στέλνει σωστή στάθμη στις επόμενες βαθμίδες.

 

Λίγο trial-and-error θέλει και θα βρεις τις ιδανικές ρυθμίσεις...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να έχω 2 EQ να πειράζω, να έχω περισσότερα Watt αλλά να χρησιμοποιώ το ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ overdrive channel της GK (όποιος δεν το έχει ακούσει χάνει) καθώς και τα χαρακτηριστικά ψηλά της αλλά να έχω τον τελικό ήχο της Fender...

 

θα έχεις ΕΝΑ eq να πειράζεις, το eq της κεφαλής που θα επιλέξεις για προενίσχυση

 

και θα έχεις τα watt της ΜΙΑΣ κεφαλής, αυτής που θα επιλέξεις για τελική ενίσχυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το DI OUT του GK είναι post-EQ και το συνδέσει στο input του bassman, τότε θα έχει 2 EQ να πειράζει. Αν είναι pre-EQ, τότε θα έχει μόνο το EQ του bassman (αυτό δεν το θέλει γιατί τον ενδιαφέρει το EQ του GK).

 

Aν η σύνδεση γίνει στο FX Return του bassman, τότε βγαίνει εκτός το EQ του bassman και μένει μόνο το EQ του GK, αν πρόκειται για post-EQ DI OUT. Αν πρόκειται για pre-EQ, τότε δε θα έχει κανένα EQ να πειράζει!!

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να χρησιμοποιήσεις 2 προενισχυτές έχει το μειονέκτημα ότι μπορεί να αυξήσεις θόρυβο - παραμόρφωση.

 

Ο τελικός της GK είναι δηλαδή χειροτερος απο της fender; Τουλάχιστον, όπως είπαν πάρε από το preamp out και δώσε στο power amp in.

 

Με όλα αυτά υπάρχει βέβαια ο κίνδυνος να χειροτερέψεις τον ήχο σου διπλασιάζοντας παράλληλα το βάρος του rig σου :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι αυτό κι εγώ ρώτησα με ποιο σκεπτικό γίνεται όλο αυτό...

 

Γιατί θα μπορούσες απλά να πάρεις ένα τελικό ενισχυτή, έστω και Fender για να είσαι στο ηχόχρωμα που θέλεις πχ http://www.thomann.de/gr/fender_spl_6000.htm και μια δεύτερη καμπίνα πχ http://www.thomann.de/gr/ashdown_mag_414t_deep.htm

 

στα ίδια λεφτά περίπου που θα σου βγει η κεφαλή του bassman και είσαι κύριος (και με τα διπλά συνολικά watt!)

 

Ή έστω και με μία καμπίνα, αυτή που ήδη έχεις...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν καταλήξεις κάπου, πλιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιζ, κάνε τον κόπο να ηχογραφήσεις κάτι!!!!

 

Είμαι πολύ περίεργος να ακούσω... το θηρίο που θα βγει στο τέλος!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου