Προς το περιεχόμενο

Gummy Bear!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εκανα καποιους...αναλογισμους ;D ;D

 

λοιπον για να καταλαβουμε ποσο περιπου εχει πουλησει ο gami bear πρεπει να τον συγκρινουμε με τον δισκο με τις μεγαλυτερες επισημες πωλησεις στην Ελλαδα (μιλαμε για πωλησεις μεσα σε ενα ετος απο την κυκλοφορια ενος δισκου και οχι για διαχρονικες πωλησεις).

 

ο δισκος αυτος ειναι το "ΥΠΑΡΧΩ" του Καζαντζιδη με κατι παραπανω απο 200.000 κομματια το....1975....

 

αυτη τη στιγμη ο χρυσος "δισκος" ειναι στις 5.000 κομματια,

αρα 200.000 κομματια του 1975=5.000 του 2009 ;D...σε κανονικα δισκογραφικα νουμερα (δηλ.αν η ελληνικη δισκογραφια δεν ηταν νεκρη) ο gami εχει πουλησει ...20.000.000 δισκους...(περισσοτερους δηλ. απο τον πληθυσμο της Ελλαδας!!!!) ;D  

 

Tι Muse & Radiohead & Πρασινα Αλογα... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να διαβάσεις και κείμενα από τον κορυφαίο αρθρογράφο για να καταλάβεις πόσο έχουμε ξεπέσει σαν λαός...τι να μας πεί το άρθρο, ότι 1+1 κάνουν 2?

 

Το συγκεκριμένο αρκουδάκι (επειδή ούτε εγώ ευτυχώς δεν βλέπω τηλεόραση) νόμιζα ότι είναι απλά μια διαφήμιση αλλαντικών ,δεν ήξερα ότι δισκογραφούσε κιόλας...

 

Αυτά τα νούμερα που αναφέρει ο σούπερφανκ φαντάζομαι ισχύουν μόνο για το Ελλαδιστάν. Δεν είναι κακό να βγαίνουν παιδικά τραγουδάκια με αρκουδάκια κ.τ.λ. Το κακό είναι η άσχημη αισθητική  του Έλληνα περί χιούμορ, και να υιοθετείται το συγκεκριμένο διαφημιστικό προιόν μέχρι και από άτομα της γενιάς μου.

 

'Οταν φτάσει στον πάτο της η ελληνική δισκογραφία, να μου το θυμηθείτε, ότι σε λίγο καιρό θα έχουμε βιντεοκλίπ ''Goin' through ft.Gummy Bear'' ή Δέσποινα Βανδή: ''ΑΝτε γειά, εγώ θα πάω με τον Gummy'' και όταν σπάσει τα δισκογραφικά ρεκόρ θα βλέπουμε τον Gummy να παραλαμβάνει τα βραβεία του σε δεξιώσεις μες την χλίδα από 2μετρες μοντέλες που δεν θα έχουν ούτε το μυαλό να σκεφτούν ''τι παπαριές κάνω η γλάστρα για να βγάλω λεφτά''.

 

Σημειωτέον ότι ''μεγάλα'' ονόματα της ελληνικής δισκογραφίας ήδη κυκλοφορούν τα ολοκαίνουργια cd τους μεσω κυριακάτικων εφημερίδων. ΓΟΥΣΤΑΡΩ.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό να βγαίνουν παιδικά τραγουδάκια με αρκουδάκια κ.τ.λ.

 

Αν το δεις ψυχραιμα το πραγμα θα αντιληφθεις (οπως και εγω υστερα απο...ωριμη σκεψη  ;D) οτι τα παιδικα αυτα τραγουδακια ειναι ΟΝΤΩΣ οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη απο Ελληνες καλλιτεχνες... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κομματι ενδεχομενως να ειναι μια μπουρδα και μιση....

 

ΑΛΛΑ ειναι πιασαρικο! ειναι χαρουμενο! εχει ρυθμο!

το κυριοτερο ομως ειναι οτι τα παιδακια το γουσταρουν και το χορευουν!

 

εχετε δει πως κανουν τα μικρα παιδια μολις το δουν τη διαφημιση στην τηλεοραση...πως χορευουν και ποσο το διασκεδαζουν...

ειναι λογικο λοιπον απο αυτην την αποψη να ειναι επιτυχια, γιατι αν το ζητησει το παιδακι ο γονιος θα το αγορασει...

 

 

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξερω οτι απο ΜΙΚΡΟ και απο ΤΡΕΛΛΟ μαθαινεις την ΑΛΗΘΕΙΑ..

 

Και η ΑΛΗΘΕΙΑ δεν ειναι πια στους ΣΕΞ ΠΙΣΤΟΛΣ αλλα στον ΓΚΑΜΕΙ ΜΠΕΡ.. ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα διαχωρίστηκε μιας και είναι ενδιαφέρον! (Δεν σας ειρωνεύομαι, το εννοώ...) Ναι, πιάνει τη γνωστή πολυσυζητημένη φτώχεια της ελληνικής δισκογραφίας αλλά άλλο να το κάνουν οι Μαζού (που στο κάτω κάτω έχουν σάρκα και οστά)...

 

f_svfur6fnmc0m_dc7128a.jpg

 

κι άλλο ένα αρκουδάκι (που συν τοις άλλοις είναι και ξενόφερτο):

 

gummybear_450x500.jpg

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειωτέον ότι ''μεγάλα'' ονόματα της ελληνικής δισκογραφίας ήδη κυκλοφορούν τα ολοκαίνουργια cd τους μεσω κυριακάτικων εφημερίδων. ΓΟΥΣΤΑΡΩ.

Σκέψου μόνο τα ζητήματα του distribution (μέσα σε άλλα) που λύνει και θα καταλάβεις...  ;)

 

Να πω κάτι που με έχει βάλει σε σκέψεις. Τα δικά μου (όπως και οι φίλοι τους) τους αρέσει πολύ και το ξέρουν απέξω. Παρόλα αυτά δεν ζήτησαν ούτε μία φορά το διαφημιζόμενο προϊόν και ούτε θέλουν να πάνε στα live. Αρα (πέρα από την ενήλικη πλάκα) το εκτιμούν για την αμιγώς καλλιτεχνική του αξία (όποια κι αν είναι αυτή, με τα παιδικά τους κριτήρια βέβαια).

Και είναι ανησυχητικό. Γιατί όπως είχα πει και σε άλλο thread, μετά από 30 χρόνια το καλύτερο ποιοτικό παιδικό πόνημα που έχει να επιδείξει η Ελληνική δισκογραφία, είναι η Λιλιπούπολη. Και αυτό δεν είναι αστείο καθότι εξ απαλών ονύχων ξεκινάει η εκπαίδευση. Δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις μετά...  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρισπεκ στους Mazoo and the zoo για ευνόητους λόγους  :P

 

Όσον αφορα το αρκούδι, είχα πάει σε συναυλία Γιοκαρίνη τις προάλλες και το έπαιξε διασκευή σε ποτπουρί με το "Βάζει ο Ντούτσε τη στολή του". Έγινε χαμός, χορεύαν όλα τα κορίτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα διαχωρίστηκε μιας και είναι ενδιαφέρον! (Δεν σας ειρωνεύομαι, το εννοώ...)

 

λέω και εγώ τι έγινε, μπηκα πάλι στο προηγούμενο θρέντ και λέω μάλλον λογοκρισία έπεσε  ;D

 

Αν το δεις ψυχραιμα το πραγμα θα αντιληφθεις (οπως και εγω υστερα απο...ωριμη σκεψη  ;D) οτι τα παιδικα αυτα τραγουδακια ειναι ΟΝΤΩΣ οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη τη στιγμη απο Ελληνες καλλιτεχνες... ;)

 

Διαφωνώ. Σήμερα, ίσως περισσότερο από άλλες φορές, υπάρχουν Έλληνες καλλιτέχνες που έχουν πολλά να πούν. Να 'ναι καλά το myspace. Εκεί ανακαλύπτω μπάντες,είτε ελληνόφωνες είτε αγγλόφωνες, που αν και δεν διεκδικούν δάφνες πρωτοτυπίας, ακούγονται φρέσκιες στα δικά μου αυτιά και έχουν κάτι να μου πούν. Πλέον για να  βγάλεις κάτι που ακούγεται, δεν χρειάζεται να υπογράψεις συμβόλαιο με τη sony, δόξα τω θεώ η τεχνολογία προχώρησε και με πολύ μικρό κόστος μπορείς να καταθέσεις τις μουσικές σου ανησυχίες, αλλά και να τις μοιραστείς με κόσμο μέσω του internet.

Θυμάμαι κάτι ντέμο από μπάντες φίλων μου στα μέσα των 90's που σκάγανε ένα κάρο λεφτά στα στούντιο και το αποτέλεσμα ηταν ΣΚΑΤΑ  :P

Άσε που για να τα ακούσεις έπρεπε να μπεις στον κόπο να τους ταχυδρομήσεις ώστε να σου στείλουν την κασσέτα.

 

Ευτυχώς σήμερα τα πράγματα έχουν αλλάξει και έχουμε πρόσβαση σε πολύ καλές μουσικές από ανθρώπους της χώρας μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου