Προς το περιεχόμενο

Gummy Bear!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα σταθώ σε αυτο που αναφερθηκε και πιο πανω. Στη ετοιματζίδικη αισθηση του χιουμορ που υπάρχει στο μεγαλυτερο μερος των ελληνων (ισως και των ξενων, αλλα δεν τους εχω ζήσει να ξερω).

 

Υπάρχουν παρα πολύ ανθρωποι που το μονο τους χιουμορ είναι οταν συστηνονται να λενε "ειμαι ο ταδε και ειμαι καλα" και μαλιστα υπάρχουν ακόμα ανθρωποι που γελανε με αυτο, υπάρχουν ανθρωποι που εχουν ως σατυρικό χιουμορ το οτι ο Μητσοτάκης είναι γκαντεμης και ναι υπάρχουν ακόμα ανθρωποι που συνεχίζουν να γελάνε με αυτο και επίσης υπάρχουν ανθρωποι που βαζουν ηχο κλησης το βας βας βας, ή το θα μαι καλο παιδι αριστος μαθητής, ή μια φωνη σε high pitch να λεει σηκωσε τοοοο και για μια ακομη φορα υπαρχουν ανθρωποι που γελάνε με αυτο.

 

Ακομα και το χιουμορ μας, την πλακα μας και τον χαβαλε μας τα θελουμε ετοιμα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σκέψου μόνο τα ζητήματα του distribution (μέσα σε άλλα) που λύνει και θα καταλάβεις...  ;)

 

Να πω κάτι που με έχει βάλει σε σκέψεις. Τα δικά μου (όπως και οι φίλοι τους) τους αρέσει πολύ και το ξέρουν απέξω. Παρόλα αυτά δεν ζήτησαν ούτε μία φορά το διαφημιζόμενο προϊόν και ούτε θέλουν να πάνε στα live. Αρα (πέρα από την ενήλικη πλάκα) το εκτιμούν για την αμιγώς καλλιτεχνική του αξία (όποια κι αν είναι αυτή, με τα παιδικά τους κριτήρια βέβαια).

Και είναι ανησυχητικό. Γιατί όπως είχα πει και σε άλλο thread, μετά από 30 χρόνια το καλύτερο ποιοτικό παιδικό πόνημα που έχει να επιδείξει η Ελληνική δισκογραφία, είναι η Λιλιπούπολη. Και αυτό δεν είναι αστείο καθότι εξ απαλών ονύχων ξεκινάει η εκπαίδευση. Δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις μετά...  ;)

 

σε δυο πραγματα θελω να σταθω!

πρωτα απο ολα εκτος απο την λιλιπουπολη, υπαρχει και η τενεκεδουπολη που ηταν νομιζω δουλεια κυριως της φακινου.και πρεπει να πω πως νομιζω πως και οι δυο δουλειες δεν ηταν μονο για παιδια, αλλα στοχευαν σε ενα γενικως ευαισθητο ακροατηριο!

(εγω ακομα συγκινουμαι καθε φορα που ακουω τον στιχο ''γυρισα,ταξιδεψα πολυ και ολος ο κοσμος ειναι για μενα μια λιλιπουπολη'')

 

απο εκει και περα, αναφορικα με το αρκουδι δεν εχω αποψη καθ οτι δεν ξερω καν τι ειναι!

αλλα για τους μαζου εντ δε ζου που εκατσα και ακουσα τα πιο πολλα απο τα κομματια τους οταν ειχαν αναφερθει εδω μπορω να πω πως δεν ειναι και ασχημα!

ειδικα αν μουν στην συγκριση με τα αλλα ''παιδικα'' τραγουδια που κυκλοφορουν τωρα, με κατι αποχαυνωμενα πιτσιρικια που τραγουδανε για τους αριθμους η μερικα ''αρχοντορεμπετικα κατα καιρους στο σταρ με κατι σαχλά παιδια ντυμενα μεγαλιστικα....!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι παιδικού τραγουδιού γενικά, περιμένουμε δηλαδή πως η μουσική παιδεία των παιδιών θα διαμορφωθεί από τα παιδικά τραγούδια; Ποτέ μου ειλικρινά δεν κατάλαβα το διαχωρισμό αυτό.

Και μικρή άκουγα και παιδικά και μη παιδικά πράγματα, και μεγάλη συνεχίζω με αντίστοιχη νοοτροπία.

 

Σε ταινίες εξίσου, δηλαδή δε θα δει κανείς το Ice Age ή Monsers Inc επειδή είναι παιδικά; αν δεν τα χετε δει το συνιστώ άμεσα :D :D

 

Ή μήπως όταν είσαι παιδί και σου βάλουν να ακούσεις Beethoven, Χατζιδάκι, Radiohead, Pink Floyd θα χαλαστείς; Ή θα χάσεις τόσα πολλά αν δεν πιάσεις το νόημα του The Wall με τη μια; (Σημειωτέον πρόκειται για ένα δίσκο που τον ανακαλύπτω κάθε φορά που τον ακούω από τα 15 μου μέχρι σήμερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι παιδικού τραγουδιού γενικά, περιμένουμε δηλαδή πως η μουσική παιδεία των παιδιών θα διαμορφωθεί από τα παιδικά τραγούδια; Ποτέ μου ειλικρινά δεν κατάλαβα το διαχωρισμό αυτό.

 

Δεν είναι αυτό Εύη... δεν αγοράζεται μόνο από γονείς για τα βλαστάρια τους. Άπτεται της κλασσικής χαβαλεδιάρικης ψυχαγωγικής διάθεσης iq ραδικιού των νεοελληνικών μουσικών γούστων της μάζας, μιας λογικής που τα ισοπεδώνει όλα* στο βωμό του εύκολου κέρδους που θα προκύψει από την εμφάνιση του τραγουδιού σε τέσσερα-πέντε πρωινάδικα, στην έκδοσή του σε ringtone, στην κυκλοφορία του μαζί με τον γιγάντιο τυπωμένο Κυριακάτικο χαρτοπολτό κλπ κλπ.

 

 

* του κλασσικού και πανηλίθιου "να περνάτε καλά ό,τι κι αν κάνετε" που λέει και το άρθρο, κατά προέκταση του "ό,τι κι αν ακούτε", είτε στο ραδιόφωνο, είτε στο ασανσέρ, στο σούπερ μάρκετ, στο ταξί, στο βραδινό δελτίο του Σταρ κ.ο.κ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω... Το μεγαλύτερο μουσικό σάιτ στην Ελλάδα ασχολείται με την αξία Gummy Bear και τους Mazoo and the Zoo...

Αυτό κι αν είναι επιτυχία...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω... Το μεγαλύτερο μουσικό σάιτ στην Ελλάδα ασχολείται με την αξία Gummy Bear και τους Mazoo and the Zoo...

Αυτό κι αν είναι επιτυχία...

 

Γι'αυτό τις προάλλες μας φιλοδώρησες με τις ρωσίδες/ουκρανές; Για να ανεβάσεις το επίπεδό μας;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό τις προάλλες μας φιλοδώρησες με τις ρωσίδες/ουκρανές; Για να ανεβάσεις το επίπεδό μας;

ΓΟΥΣΤΑΡΩΩΩΩΩ

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

'Οταν φτάσει στον πάτο της η ελληνική δισκογραφία

 

 

Εγω νομίζω ότι έχει χτυπήσει πάτο εδώ και πάρα πολύ καιρό!!!

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είναι ανησυχητικό. Γιατί όπως είχα πει και σε άλλο thread, μετά από 30 χρόνια το καλύτερο ποιοτικό παιδικό πόνημα που έχει να επιδείξει η Ελληνική δισκογραφία, είναι η Λιλιπούπολη. Και αυτό δεν είναι αστείο καθότι εξ απαλών ονύχων ξεκινάει η εκπαίδευση. Δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις μετά...  ;)

 

Κυρίως λόγω αυτού έκανα το σχόλιό μου, όσον αφορά τις τυχόν απαιτήσεις που μπορούμε να έχουμε από τα παιδιά λόγω των εκάστοτε ακουσμάτων ή διαφόρων ερεθισμάτων που τους δίνονται σε παιδική ηλικία.

 

Θυμάμαι γενικά πάντα να ακούω ότι η τηλεόραση το ένα, οι ταινίες προκαλούν τα παιδιά να κάνουν διάφορα, τα video games το άλλο. Φυσικά διαφωνώ σε ΟΛΑ αυτά, μιας και ως παιδί έβλεπα τηλεόραση, έπαιζα video games ή άκουγα φαινομενικά σατανική μουσική :P

 

Η ποιότητα όλων αυτών πότε καλή πότε κακή. Αν όμως απέκτησα αισθητήρια ώστε να κρίνω, ή να αξιολογώ κάποια πράγματα, οφείλεται πρωτίστως στους γονείς μου και την παιδεία που έχω λάβει και από εκεί και πέρα στη δική μου αναζήτηση.

 

Σίγουρα όταν βομβαρδίζεσαι από τόση σαπίλα δυσκολεύουν τα πράγματα, αλλά δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. Πάρτε παράδειγμα το άλλο θέμα που έχουμε με κομμάτια από τα 90s του MTV και μάλιστα όχι κάποια τα οποία είναι από διαχρονικά ονόματα που ήταν καλά ή δεν ήταν, αλλά τα one hits. Πολλά από αυτά είναι καθαρότατη σαβούρα. Τα άκουγα όλα αυτά. Δε με εμπόδισε όμως να εκτιμήσω και άλλα πιο ουσιώδη ή σαφώς πιο προσεγμένα παικτικά.

 

Βέβαια ομολογουμένως ακόμα και αυτά τα one hit είναι όλα καλύτερα από την ποιοτικότερη σαχλαμάρα της Ελληνικής δισκογραφίας.

 

Ευτυχώς όπως ειπώθηκε και παραπάνω οι άνθρωποι οι οποίοι θα αποζητούν καλή μουσική εγχώριας παραγωγής θα μπορούν να τη βρουν στο myspace. Οι υπόλοιποι απλά δεν τους ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου