Προς το περιεχόμενο

Gummy Bear!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα προσπαθήσω να το κάνω λιανά: όλοι οι μουσικοί που κατά βάθος πιστεύουν ότι ποτέ δεν πρόκειται να γνωρίσουν εμπορική επιτυχία, αναπτύσσουν μία σχέση αγάπης/μίσους με οτιδήποτε είναι επιτυχημένο εμπορικά.

 

Αυτό περιλαμβάνει : τον αρκούδο, τις ουκρανίδες, το χατζηγιάννη, τους U2  κλπ κλπ. Επί της ουσίας, είναι μία άρνηση να "δεί" κάποιος ότι η μουσική εκτός από τέχνη είναι και business, και δείχνει το τεράστιο έλλειμα επιχειρηματικής παιδείας που μαστίζει τον έλληνα μουσικό (αίσχος του, εδώ που τα λέμε).

 

Στο noiz, γνωρίζω μόνο δύο σίγουρες εξαιρέσεις στον παραπάνω κανόνα: εμένα και τον σούπερφανκ. Αυτός λέει ξεκάθαρα ότι "γουστάρει" και καθαρίζει. Εγώ, σας σπάω τα νεύρα με ένα λαβύρινθο επιχειρημάτων για το πόσο δίκηο έχω να μην γουστάρω. Αλλά - και οι δύο - έχουμε απελευθερωθεί από το παραπάνω κόμπλεξ κατωτερότητας.

 

Είμαι βέβαιος πως υπάρχουν και άλλοι (μου έρχονται καμιά δεκαριά ονόματα), αλλά επίσης είμαι βέβαιος ότι οι περισσότεροι είσαστε άγρια κομπλεξικοί απέναντι στην πραγματικότητα της αγοράς και (αδελφικά) ρωτώ: γιατί ρε παιδιά;

 

Μην είσαστε κυνικοί. Αν είχατε παιδάκι (όπως εγώ) θα ξέρατε βαθειά στο πετσί σας ότι και ο πράσινος αρκούδος έχει το ρόλο του στο κόσμο μας. Δεν είμαι σίγουρος για το ότι ισχύει και για τον Ozzy, π.χ.

 

:)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 110
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Α.. επίσης να πω ότι η "Λιλιπούπολη" (την οποία άκουσα για πρώτη φορά φέτος, στα 45 μου) είναι κάτι πολύ-πολύ μέτριο και χαίρομαι ιδιαίτερα που αγνόησα συστηματικά τις προτροπές των γνωστών μου από τα ωδεία για να την απολαύσω είκοσι χρόνια νωρίτερα.

 

Θα μπορούσα να επιχειρηματολογήσω, αλλά υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να αναβαθμίσουμε το thread σε κάτι χρήσιμο (π.χ. "πως βλέπετε τη πιθανότητα κάποια στιγμή να γράψετε κάτι που να προορίζεται να έχει παιδικό κοινό"). Καλύτερα να συνεχίσει να είναι κλύσμα μίσους προς τον Gummy.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια ο πράσινος αρκούδος έχει το ρόλο του! Ο ρόλος του είναι να κάνει τα παιδιά να διαλέξουν ψυχαναγκαστικά από το ράφι το συγκεκριμένο (μάλλον άνοστο ) παριζάκι.

 

Διάβασα και το άρθρο της καθημερινής, το οποίο το βρήκα μέτριο. Παρόλα αυτά μια φράση μου έκανε εντύπωση

 

Γιατί την κάρτα (που τους απεικόνιζε κιόλας!) την απέστειλαν δύο πρωτοκλασάτα στελέχη της δισκογραφίας, παραγωγοί πολλών ιστορικών δίσκων με λαμπρούς καλλιτέχνες, σημειώνοντας ανερυθρίαστα πως «αν μερικοί μ*λ*κες δεν καταπιάνονταν να φτιάξουν τραγούδια για ηλίθιους, αναρωτιόμαστε τι θα άκουγαν οι ηλίθιοι»! Πάρε το νέο δόγμα στη μούρη

 

Για να το λέει αυτό ο κύριος Μανίκας ίσως να ξέρει κάτι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το λέει αυτό ο κύριος Μανίκας ίσως να ξέρει κάτι.

 

Και εμείς ξέρουμε δύο-τρία πράγματα για τον κ. Μανίκα και τη συνεισφορά του στη διαμόρφωση επιχειρηματικής ανικανότητας για τον έλληνα μουσικό.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό τις προάλλες μας φιλοδώρησες με τις ρωσίδες/ουκρανές; Για να ανεβάσεις το επίπεδό μας;

Προσωπική επίθεση είναι αυτό Gate Keeper;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η καλλιτέχνις Αλίκη Βουγιουκλάκη ήταν στις top θέσεις επιχειρηματικότητας. Δεν ξέρω βέβαια τι πρόσφερε το "Νιάου βρε γατούλα με τη ροζ μυτούλα" στην πνευματική εξέλιξη της κοινωνίας. Ένα ηχητικό ναρκωτικό ίσως  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να γίνεις πιο συγκεκριμένος? Διακρίνω μια ειρωνία ή όχι?

Καθόλου ειρωνία. Ευχαρίστως να γίνω πιο συγκεκριμένος. Είμαστε κατά τεκμήριο το πολυπληθέστερο σάιτ μουσικών στην Ελλάδα. Το να ασχολούμαστε λοιπόν με αυτά τα "παιδικά" (με κάθε έννοια) τραγουδάκια για τόσα ποστς - και μάλιστα με μη-απαξιωτική στάση - είναι μια τεράστια επιτυχία τους.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμείς ξέρουμε δύο-τρία πράγματα για τον κ. Μανίκα και τη συνεισφορά του στη διαμόρφωση επιχειρηματικής ανικανότητας για τον έλληνα μουσικό.

Τελικά είσαι κι εσύ αιρετικός :D

Συμφωνώ 1000%.

Για μένα ο Μανίκας είναι ένα κατασκεύασμα των media (όχι απαραίτητα των ηλεκτρονικών).

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου ειρωνία. Ευχαρίστως να γίνω πιο συγκεκριμένος. Είμαστε κατά τεκμήριο το πολυπληθέστερο σάιτ μουσικών στην Ελλάδα. Το να ασχολούμαστε λοιπόν με αυτά τα "παιδικά" (με κάθε έννοια) τραγουδάκια για τόσα ποστς - και μάλιστα με μη-απαξιωτική στάση - είναι μια τεράστια επιτυχία τους.

 

 

Όπα ρε παιδιά, συγνώμη. Γιατί να τα απαξιώσουμε; Επειδή προωθούν παριζάκια; Εδώ οι Rolling Stones προωθούσαν την ηρωίνη! Εδώ ο OZZY που ανέφερε και ο WOW, και πολύ περισσότερο κάτι Deicide κλπ προωθούν τον σατανισμό! Εδώ το 99% της σύγχρονης μουσικής προωθεί την ματαιοδοξία, τη λαγνεία και τα υπόλοιπα θανάσιμα αμαρτήματα. Στο αρκουδάκι θα κολλήσουμε τώρα  ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσα να επιχειρηματολογήσω, αλλά υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να αναβαθμίσουμε το thread σε κάτι χρήσιμο (π.χ. "πως βλέπετε τη πιθανότητα κάποια στιγμή να γράψετε κάτι που να προορίζεται να έχει παιδικό κοινό"). Καλύτερα να συνεχίσει να είναι κλύσμα μίσους προς τον Gummy.

 

 

Στο κουβέντα να γίνεται, ένα θέμα με τέτοια ερώτηση δε θα το έβρισκα χρήσιμο ή αναβάθμιση, αλλά μια ακόμα ευκαιρία για καυγαδάκι, καθαρά λόγω του τρόπου διατύπωσής του. Αν η ερώτηση πάλι ήταν, "πως θα προσεγγίζατε τη σύνθεση ενός κομματιού που προορίζεται σε παιδικό κοινό", θα είχε πιο πολύ ουσία :)

 

Εδώ ο OZZY που ανέφερε και ο WOW, και πολύ περισσότερο κάτι Deicide κλπ προωθούν τον σατανισμό! Εδώ το 99% της σύγχρονης μουσικής προωθεί την ματαιοδοξία, τη λαγνεία και τα υπόλοιπα θανάσιμα αμαρτήματα. Στο αρκουδάκι θα κολλήσουμε τώρα  ???  

 

Δεν επιτρέπονται οι συζητήσεις θρησκευτικού περιεχομένου στο νοιζ :P

 

(Sorry απλά δε μπορώ να βλέπω αυτή τη δήλωση και να μη μπορώ να προχωρήσω τη κουβέντα σε θέματα πίστης θρησκείας και λοιπών άλλων.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου