Προς το περιεχόμενο

Tube Amplification 101


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να δωσω κι εγώ τα ευσημα γιά το άρθρο, θα βοηθήσει αρκετούς να πάρουν μιά ιδέα για τα μηχανήματά τους.

Εγώ πάντως ξεκοίλιασα έναν λαμπάτο τελικό για να δοκιμάσω κάτι σχετικα νέο (λέγεται Groung Screen), το έχω ήδη δοκιμάασει σε RF Linear και πήγε ανέλπιστα καλά.....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Γειά σας και από εμένα!

Απίστευτο θεματάκι και πολύ απλό σχέδιο αυτού του amp!

Έχω όμως 1-2 ερωτησούλες να κάνω μιας και είμαι καινούργιος σε λάμπες...(Μόνο πετάλια φτιάχνω μέχρι στιγμής)

Αρχικά ήθελα να μάθω πόσα watt θα πρέπει να είναι οι αντιστάσεις που θα χρησιμοποιηθούν στο κύκλωμα μην κάθομαι και τις αλλάζω μετά την κατασκευή και το σύννεφο καπνού στο δωμάτιο μου! χεχε

Και μιά δεύτερη απορία μου είναι το πόσο περίπου θα κοστίσουν τα εξαρτήματα.(όχι καμπίνα κ σίδερα, μόνο τα ηλεκτρονικά μέροι!Ούτε καν το ιχείο δεν θέλω μέσα στην τιμή...)

D.I.Y. and save the world :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες αργότερα...

καταρχην συγχαρητηρια και απο μενα για το αρθρο,μας ανοιξες τα ματια σε μας που θελουμε να ασχοληθουμε και δεν ξεραμε τον τροπο!!

να ρωτησω τωρα κατι που θελω

1)μπορω να βαλω στο υπαρχων κυκλωμα ποτενσιομετρο για μπασα-πριμα και αν ναι που και πως μπαινει.πρεπει κατι να αλλαξω,πρεπει να προσθεσω και αλλη λαμπα;

2)ποσο περιπου στοιχιζει ολη αυτη η εργασια μεχρι να φτιαξεις τον ενισχυτη,μιλαω μονο για τα υλικα που θα χρειαστω οχι εργατικα!

3)απο οτι εχω καταλαβει,διορθωστε με αν κανω λαθος,χρειαζεται μια πλακετα πανω στην οποια τοποθετουνται πυκνωτες-αντιστασεις κτλ,αυτη που την βρισκουμε;

4)για μεγαφωνο τι προτεινετε;

ευχαριστω παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

artiu, η κατασκευη ενισχυτων ειναι οχι μονο δυσκολη αλλα και επικινδυνη δουλεια. Θα σου προτεινα να ασχοληθεις με κατι τετοιο ΜΟΝΟ αν εχεις πειρα πανω στα ηλεκτρονικα. Αν δεν εχεις, ασχολησου πρωτα με κατι πιο απλο και ακινδυνο οπως μερικα πεταλακια, απλα για εξασκηση, και μετα αν επιμεινεις για ενιχυτη καλυτερα να επιχειρησεις ενα ετοιμο κιτ απο κατασκευη απο το μηδεν. Επαναλαμβανω, ενα λαθος στην κατασκευη μπορει ευκολα να στοιχησει την ζωη σου, οποτε προσοχη στο τι πας να κανεις!

 

 

1) Η προσοχη eq-tonestack ειναι σχετικα περιπλοκη διαδικασια, αναλογα και με τον ενισχυτη που φτιαχνεις και με το ειδος του stack που θες να προσθεσεις. Αν θες απλα 2 bass treble pots σε εναν champ-based ενισχυτη ειναι σχετικα απλη δουλεια, διαγραμματα υπαρχουν πολλα στο internet.

2) Υπολογιζε 200-300 ευρω για να εισαι μεσα. Και αυτα με mid to low priced υλικα.

3) Σε διαφορα μαγαζια με ηλεκτρονικο υλικο.

4) Εξαρταται...τι ενισχυτη θες να φτιαξεις και τι ηχο κυνηγας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην να σε ευχαριστησω odis και για το ενδιαφερον σου αλλα κυριως για τις συμβουλες σου!!υπαρχει μεγαλη εμπειρια για την κατασκευη σε οτι εχει να κανει με τα ηλεκτρονικα μερη οχι απο μενα αλλα απο  "ειδικο" ανθρωπο στο περιβαλλον μου αλλα δεν εχει ξανασχοληθει συγκεκριμενα με ενισχυτη κιθαρας,μονο με αλλου ειδους ενισχυτες,τηλεορασεις,ραδιοφωνα κ.α οποτε πιστευω δεν θα υπαρξει προβλημα.και παλι παντως ευχαριστω και πολυ καλα κανεις και το τονιζεις!

τωρα,για το

1)σε σχεδιακια που ειδα στο ιντερνετ οταν εχει eq. απο οτι ειδα συνηθως υπαρχει και αλλη λαμπα στην προενισχυση,σε ενα οπως ο 5F1 δεν βρηκα κατι,γινεται να το βαλεις χωρις να προσθεσεις δευτερη λαμπα;

4)για ηχο δεν εχω κατι στο μυαλο μου απλα ελεγα οτι μιας και τον φτιαχνω απο την αρχη να δοκιμαζα μεγαλυτερο μεγαφωνο 10" ή 12".και τα watt του μεχρι ποσα να τα βαλω,μην το παρακανω κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοιτα ενα σχεδιο του Fender Harvard 6G10 που ειναι ουσιαστικα ενας champ με tone

http://www.schematicheaven.com/fenderamps/harvard_6g10_schem.pdf

 

Η αυτο στο οποιο δουλευω εγω, εναν Bad Cat Minicat

http://www.schematicheaven.com/newamps/badcat_minicat.pdf

 

για να παρεις μερικες ιδεες. Οσο για το μεγαφωνο, δε μπορεις να το παρακανεις οποτε μη φοβασαι ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ φιλε μου ευχαριστω πολυ,ηταν αυτο που εψαχνα!

να σε ρωτησω και κατι αλλο:ανεφερες καπου στο αρθρο σου οτι μπορουμε πριν την 6ν6 να βαλουμε και αλλο ποτενσιομετρο για μαστερ βολιουμ.αυτο χονδρικα μπαινει στη θεση της αντιστασης 220 Κ που φαινεται στο σχεδιο σωστα;

και επανερχομαι τελος στο μεγαφωνο,για ενα 12" ποσα βατ προτεινεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εκει θα πρεπει να "δημιουργησεις" το master volume σου.

Οσο για τα βατ του μεγαφωνου, θες να ειναι παραπανω (ας πουμε διπλασια και πανω) απο τα βατ του ενισχυτη. Ο ενισχυτης αυτος ειναι αρκετα μικρος, οποτε τα περρισοτερα μεγαφωνα εκει εξω θα λειτουργησουν μια χαρα. Τα classic 30 πχ, που ειναι σχετικα "μικρα", θα ειναι και παλι υπεραρκετα. Υπο αυτη την εννοια, οι επιλογες σου ειναι παρα πολλες. Μεχρι και καποιο γομαρι Electrovoice μπορεις να βαλεις, αλλα θα ειναι λιγο overkill απο οτι καταλαβαινεις ;D ;D

 

Στη θεση σου θα πηγαινα για καποιο κλασσικο low-to-mid wattage μεγαφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου