Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με Fender λαμπάτο.......


vasil_io

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και καλές γιορτές. Το 2010 να φέρει σε όλους ό,τι δεν έφερε το 2009 με χαρά και υγεία πάνω απ' όλα. Και τώρα σε αυτό που με απασχολεί. Πρίν απο πάρα πολύ καιρό, μια οικογενειακή φίλη μας έχασε τον άντρατης, ο οποίος είχε έναν ενισχυτή σπίτι (που δεν τον είχα δεί ποτέ μου). Μέτα απο το θλιβερό συμβάν η κυρία αποφάσησε να πουλήσει τον ενισχυτή. Μου είπε οτι υπάρχει στο σπιτι ένας ενισχυτής που τον δίνει 150 €, εγώ χωρίς να γνωρίζω τι είναι και γιατί πράγμα μιλάμε της είπα οτι δεν ενδιαφέρομαι. Μετά μου εξήγησε τους λόγους που τον δίνει (και δεν ήταν οικονομικοί) και μου είπε ελα με έναν φίλο σου να τον πάρετε γιατι είναι ολοκληρο έπιπλο. Τότε καταλαβά πως μιλάμε για κάλο μεγάλο που σίγουρα τα 150 € είναι "δώρο" για μένα. ¨Εχω βάλει φωτογραφίες του ενισχυτή. Το πρόβλημα είναι οτι μετά απο 3 χρόνια που τον δούλευα μια χαρά, μετά απο ένα ακουστικό live που χρειάστηκε και τον έβγαλα απο το studio μου, στην επιστροφή του άρχισε να χαμηλώνει η ένταση μόνη της. Απο πισώ βλέπω πως όλες οι λάμπες λειτουργούν κανονικά. Θα ήθελα λοιπόν αν είναι εύκολο να με βοηθήσει κάποιος με το τι μπορεί να έχει γίνει, πρίν αποφασήσω να το πάω κάπου για να τον δεί κανένας ειδικός.

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

100_1367.thumb.JPG.48abc571e0af48457d46f0d5d454ccc6.JPG

100_1368.thumb.JPG.463e1abf7b0645bfa898a530a1ac8ac9.JPG

100_1369.thumb.JPG.5386546b4be89690da64d3f684f50d43.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ενισχυτης σου ειναι ενας ωραιοτατος Late seventies Fender Super Reverb.

 

Κατα 90% καποια τελικη/προενισχυτικη λυχνια τα εχει παιξει,ομως δεν παυει να ειναι ενας πολυ παλιος ενισχυτης που χρειαζεται service απο καποιον ΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ τεχνικο που να ξερει απο παλιους Fender.

 

μια αλλαγη πυκνωτων (μπορει και σε αυτους να οφειλεται το volume drop) ειναι αλλωστε ενδεδειγμενη.

 

προς το παρον ξεκινα δοκιμαζοντας αν ο ενισχυτης παιζει καλα στο non reverb channel,αν παιζει τοτε χρειαζεται αλλαγη η V2 προενισχυτικη  λυχνια (δευτερη απο τα δεξια),αν δεν παιζει τοτε ειναι μαλλον θεμα τελικων οποτε αλλαξε τες με ενα καινουργιο ζευγαρι 6L6.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΕΟΣ!! Με 150 Super Reverb.  :o

Δώσε κάτι και πήγαινέ τον σε έναν τεχνικό.

 

Λάμπες πρώτα και μετά πυκνωτές.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλα φίλε Superfunk. Και μόλις κοιτούσε ένα θέμα που είχες ανεβάσει για την χρονολόγιση παλαιών ενισχυτών και σκεφτόμουν να σου στείλω για να σε ρωτήσω. Σ' ευχαριστώ πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε audiokostas δεν ειπα οτι δεν θα δώσω οτι χρειαστεί για να τον κάνω. Πιστεύω πως ήταν η ευκαιρία της ζωής μου η τιμή που το πήρα εξάλου. Σχεφτικά να πάρω ένα ολόκληρο σετ λάπμες και να τις αλλάξω αλλα μάλλον το κόβω να τον πάω σε κάποιον που είνα πραγματικά η δουλειά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε είναι ευκαιρία για γενικώτερο έλεγχο και σέρβις, είναι προφανές πως αν μη τι άλλο ο ενισχυτής θέλει ένα καλό καθάρισμα...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ΔΩΡΟ!

 

Μεγειά!

Μια αλλαγή στους πυκνωτές και στις λυχνίες και ο ενισχυτής θα παίζει απίστευτα!

Είναι λίγο ασήκωτος αλλά αξίζει....  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως να τον χτυπησες (οταν τελειωσες το live) στη μεταφορα του αφησε το να κρυωνουν οι λυχνιες πρωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και έπεσε η απόδοση του ενισχυτή γιατί ταρακουνήθηκαν ενώ ζεστές;

Don't think so.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... και τέλος πάντων βρε παιδιά αρκετά με αυτό μη μου άπτου των λυχνιακών κατασκευών.

Εντάξει, δεν διαφωνώ ότι είναι χαζό να χτυπάς το γυαλί τους εν ώρα λειτουργίας αλλά δεν είναι τόσο ευαίσθητα ντε. Κι αν τον σηκώσατε στο δίλεπτο μετά το παίξιμο δεν τρέχει και κάστανο. Δεν σοκάρεται.

Τώρα αν αρχίσετε να τον βαράτε ανηλεώς περα δώθε, δεν είναι μόνο οι λυχνίες που θα σας εγκαταλείψουν.

 

Να σας θυμίσω ότι οι λυχνίες είχαν εφευρεθεί για οτιδήποτε ηλεκτρονικό της εποχής της δόξας τους. Συμπεριλαμβανομένου και του στρατιωτικού εξοπλισμού.

Και εκεί να δείτε καταπόνηση. Εν ώρα λειτουργίας.

 

Εχετε εξάλλου σκεφθεί την καταπόνηση των λυχνιών σε combo 2Χ12 ή 4Χ10 με κλειστές καμπίνες; Νομίζετε ότι περνάνε καλά (ένα από τα πλεονεκτήματα των κεφαλών); Αλλά δεν τα "φτύνουν" τόσο εύκολα. Εκείνα τα ουρλιαχτά του στυλ "ΜΗΝ τον κουνάς φίλε. Θέλει κανα τέταρτο ακόμα να κρυώσει" μόνο μειδίαμα μου προκαλούν.  

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου