Προς το περιεχόμενο

Εικονοκλάστες ;


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι, τα αξιώματα στα μαθηματικά βασίζονται σε μαθηματικές αποδείξεις που ορίζουν αυτό που λένε μονοσήμαντα. Όχι παρατηρήσεις ή υποθέσεις.

 

Δεν μπορω να μην το σχολιάσω όμως.... 8) 8) 8) τα αξιωματα οχι δεν έχουν αποδειξεις σε αντιθεση με προτάσεις,θεωρήματα,λήμματα κτλ.Μαθηματικός είμαι...σε όλα τα άλλα καλα τα λες πάντως... :P :P :P

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχεις δίκιο!  :-[

 

Τα γεμιστά που αναφέρθηκαν και το χασα ;

 

Τα γεμιστά παντού υπάρχουν ακόμα και αν δεν αναφερθούν ξεκάθαρα. Εννοούνται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γεμιστά που αναφέρθηκαν και το χασα ;

 

....Με λίγα λόγια δεν περηφανεύομαι για το αιρετικό της άποψης μου γιατι δε μιλαμε για το πως προτιμαμε τα γεμιστα, αλλά προσπαθω να κατανοησω κατι ανωτερο απο μενα (φημες που θεωρουν τα γεμιστα ανωτερα απο μενα ελεγχονται ως ανακριβεις....)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παρακολουθώ τη συζήτηση με μια δόση απορίας για το ακριβές της αντικείμενο καθώς το περιεχόμενό της (σε κάποια σημεία) φλερτάρει με την ασυναρτησία.  :)

 

 

Σε σχέση με τη διαπίστωση του blue (που παρατίθεται και στο πρώτο ποστ) έχω να επισημάνω τα εξής:

Η αίσθησή μου είναι ότι οι αφορισμοί αυτοί δεν τυγχάνουν κοινής (ούτε καν ευρείας) αποδοχής στο noiz αλλά είναι απλά απόψεις έχουν κατά καιρούς εκφραστεί από μέλη. Και κάθε μια από αυτές είναι λογικό και αναμενόμενο να βρίσκει υποστηρικτές.

 

Τα σημεία που μου τράβηξαν την προσοχή ήταν δύο: Πρώτον όλοι αυτοί οι αφορισμοί έχουν δόση αλήθειας (π.χ. ο Egde θέλει delay  ;D) και δεύτερον η δόση αυτή της αλήθειας μεγεθύνεται "αντανακλαστικά" όταν κάποιος θέλει να εναντιωθεί όχι τόσο στο "είδωλο" όσο στην (κατά τη γνώμη του αδικαιολόγητη) αποδοχή που το είδωλο απολαμβάνει.

 

Νομίζω ότι η τάση για εναντίωση στην αποδοχή ενός ειδώλου είναι συνδεδεμένη πρωτίστως με κάποια (υποτιθέμενη ή και πραγματική) υπεραξία που ενδέχεται να έχει αποκτήσει το "είδωλο" λόγω της ανάδειξής του μέσα απο την κοινωνική, οικονομική ή και πολιτική συγκυρία. Εύκολα λοιπόν κάποιος θα στραφεί εναντίον των nirvana λόγω ακριβώς της δόσης αλήθειας που εμπεριέχεται στη διαπίστωση ότι προωθήθηκαν από το MTV. Και ίσως πράγματι στη δική μου αντίληψη, οι nirvana καταλαμβάνουν μεγαλύτερη αξία από ότι πραγματικά είχαν επειδή για εμένα (στα 20 μου) σηματοδότησαν την έξοδο από την εϊτίλα και είμαι συναισθηματικά δεμένος με αυτό που αντιπροσώπευαν τότε. Ο μηχανισμός λοιπόν είναι -νομίζω- απλός: Αν στο δικό μου μυαλό (και σε άλλα 100.000.000) οι nirvana δεν αντιπροσώπευαν κάτι (λίγο ή πολύ, δικαιολογημένα ή αδικαιολόγητα) μεγαλύτερο από αυτό που ήταν, κανείς δεν θα είχε την όρεξη να μου αλλάξει γνώμη, καταφεύγοντας στο αντίθετο άκρο και διατυμπανίζοντας ότι οι nirvana στην πραγματικότητα ήταν ντενεκέδες. Γι αυτό το λόγο δεν θα δείτε κανέναν να κράζει π.χ. τους talking heads. Γιατί νομίζω ότι η φήμη τους (αν και μεγάλη κάποια εποχή) ποτέ δεν ξεπέρασε τον εαυτό τους.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος ξεκινήσει να ζήσει την ερωτική του ζωή κατά το πρότυπο του Ρωμαίου και της Ιουλλιέτας (ή -ακόμη χειρότερα- κατά το πρότυπο του ζεύγους στον Τιτανικό), είναι μοιραίο να απογοητευθεί και να χάσει πολύ χρόνο. Διότι, κανείς δεν του είπε ότι αυτά είναι ειδικές εξειδανικευμένες καταστάσεις που δεν έχουν αντίκρυσμα στον πραγματικό κόσμο.

 

Οι προσωπικές μου εικονοκλαστικές παρεμβάσεις γίνονται στα πλαίσια μίας εθελοντικής προσπάθειας να τοποθετηθούν τα πράγματα σε μία πιο ρεαλιστική βάση, για το καλό όλων των νέων παιδιών που ασχολούνται με τη μουσική και που (κατά τη γνώμη μου πάντα) καλό θα είναι να διατηρούν μία σωστή προοπτική για την αξία κάποιων εκ' των ειδώλων τους.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Οι προσωπικές μου εικονοκλαστικές παρεμβάσεις γίνονται στα πλαίσια μίας εθελοντικής προσπάθειας να τοποθετηθούν τα πράγματα σε μία πιο ρεαλιστική βάση, για το καλό όλων των νέων παιδιών που ασχολούνται με τη μουσική και που (κατά τη γνώμη μου πάντα) καλό θα είναι να διατηρούν μία σωστή προοπτική για την αξία κάποιων εκ' των ειδώλων τους.

 

 

Πράγματι. Κι εγώ έχω πιάσει τον εαυτό μου να το κάνει. Υπάρχουν όμως πολλοί "εικονοκλάστες" που έχουν λιγότερο συντεταγμένα και περισσότερο παρορμητικά κίνητρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα, το έγκριτο μέλος blue, εντόπισε στοιχεία έντονης αρνητικότητας απέναντι σε καταξιωμένους μουσικούς και συνθέτες. Μας θύμησε μάλιστα μερικές από τις χαρακτηριστικότερες εικονοκλαστικές στιγμές μας των τελευταίων δύο ετών:

 

Τι πιστεύετε και εσείς; Έχει δίκηο να εκνευρίζεται ο συμφορουμίτης; Είναι πάντα αγαθά τα κίνητρα όσων είναι τόσο αυστηροί με τους άλλους; Δείχνουν κάτι όλα αυτά για το ποιόν μας; Στη τελική, είμαστε δίκαιοι με τους άλλους μουσικούς, ή μόνο με τους φίλους μας;

 

Το αγαθό και το δικαιο δεν υπάρχει. Το μανίκι ειναι πιο απαλό στη κιθάρα του διπλανού μας. Οι δηλώσεις που αναφέρθηκαν σαν αφορμη, είναι αρκετα γελοίες αλλα κι εγω και πολλοι αλλοι γυρω μου έχουν ραμματα για την γουνα του συναδελφου μουσικου. Ειναι θεμα συναγωνισμου ίσως? Ένα ένστικτο αυτοεπιβεβαιωσης μεσω της λαλακίας? Ειναι ανθρώπινο? Ειναι homosapientικό?

Βλάσφημος ο χαρακτηρισμός "Γραφικοί" για τους Τρύπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγαθό και το δικαιο δεν υπάρχει. Το μανίκι ειναι πιο απαλό στη κιθάρα του διπλανού μας. Οι δηλώσεις που αναφέρθηκαν σαν αφορμη, είναι αρκετα γελοίες αλλα κι εγω και πολλοι αλλοι γυρω μου έχουν ραμματα για την γουνα του συναδελφου μουσικου. Ειναι θεμα συναγωνισμου ίσως? Ένα ένστικτο αυτοεπιβεβαιωσης μεσω της λαλακίας? Ειναι ανθρώπινο? Ειναι homosapientικό?

Βλάσφημος ο χαρακτηρισμός "Γραφικοί" για τους Τρύπες.

 

Αυτά που διάβασες δεν είναι οι απόψεις του blue, αλλά απόψεις που κατά καιρούς έχουν εκφραστεί στο noiz και τις οποίες ο blue συγκέντρωσε για να έχουμε μία ευκαιρία να τις δούμε όλες μαζί.

 

Ήσουν βιαστικός λοιπόν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που διάβασες δεν είναι οι απόψεις του blue, αλλά απόψεις που κατά καιρούς έχουν εκφραστεί στο noiz και τις οποίες ο blue συγκέντρωσε για να έχουμε μία ευκαιρία να τις δούμε όλες μαζί.

Ήσουν βιαστικός λοιπόν.

 

Καθόλου βιαστικός. Δεν απευθυνομαι στον blue. Ειχα δει το original post του στο αλλο thread οποτε γνωρίζω αυτο που λες. Απευθυνομαι στα λιγοστα ατομα που έχουν εναν προσωπικό κόλημμα με την επιτυχία των άλλων. Μεταξυ αυτων κι εγω που για καποιον ανεξηγητο λογο τα παιρνω όταν μου λενε οτι ο Roger Waters ηταν μπαστιστας :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου