Προς το περιεχόμενο

Midi Keyboards επιλογή


sPId_x

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω ενα midi keyboard με 88 πληκτρα αλλα με αισθηση πιανου. Το θελω για εξασκηση πιανου. Δεν θελω 88αρι με ημιβαρυκεντρισμενα. Απο thomann.

 

Επισης φιλος θελει midi keyboard με 100 ευρω (με οποιοδηποτε αριθμο πληκτρων) απο thomann.

 

Τι προτεινετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !

 

Για αίσθηση πιάνου προτείνω : DOEPFER LMK2+ 88T USB (989) ή DOEPFER LMK4+ USB (1275).

Εχω το LMK2 και μοιάζει πολύ με πιάνο και είναι και πολύ βαρύ. Ωρες-ώρες νομίζω ότι έχουν κόψει με ένα πριόνι το πληκτρολόγιο από ένα πιάνο και το έχουν βάλει εκεί μέσα!

Το LMK4 ίσως είναι και λίγο καλύτερο σε κάποιες λεπτομέρειες.

Εχουν aftertouch, pitch bend και controller wheel.

Το manual είναι μόνο σε γερμανικά αλλά δεν το πολυχρειάστηκα.

Υπάρχουν και κάποιες δυνατότητες για καμπύλες απόκρισης, ρυθμίσεις για continuous controllers κλπ. που βρίσκει κάποιος σε παρόμοιους controllers.

Και τα δύο όταν τα κλείνεις γίνονται βαλιτσάκι και κουβαλιούνται αρκετά εύκολα (για το μεγάλο βάρος τους).

 

Για το 2ο που ζητάς, ε, την καλύτερη μάρκα σε αυτή την τιμή ψάξε να βρεις.

Πάντως, δεν θα έχει καμμία σχέση με αυτό που συζητάμε παραπάνω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για την παρεμβολη - πιστευω δεν ενοχλω πολυ τον φιλο που ανοιξε το θρεντ. :P

 

μιας και ψαχνω κατι αντιστοιχο για μελετη πιανου (αρα καλη αισθηση κ ηχους βασικους) :

 

1. φτηνο ηλεκτρικο ή stage (μαλλον για yamaha p 85 - μεταχειρισμενο ακομα καλυτερα)

2. ή καποιο midi παιρνοντας τους ηχους απο το triton le 76 που εχω (εχω δει ενα της fatar στα 380).

 

εχω κοιταξει κ τα kurzweill sp κτλ αλλα πανε πολλα λεφτα (δυστυχως 800-1000 ειναι πολλα λεφτα αυτη τη στιγμη).

 

αρα ως ανωτατο οριο μπαινουν τα 6-7 κατοσταρικα.

Βασικο πλεονεκτημα θεωρουνται οι μικρες διαστασεις (οχι 'επιπλα').

Η ερωτηση ειναι κυριως για τα midi μιας κ σε ηλεκτρικο δεν παιζει κατι ιδιαιτερα πιο φτηνο και αντιστοιχα καλο με το yamaha απ οτι εχω καταλαβει.

 

 

Καποιες προτασεις για να εστιασω κ να παω για τις αντιστοιχες ζωντανες δοκιμες.

 

Merci

 

Καλη χρονια!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινισω οτι αυτη τη στιγμη για Midi 88αρι θελω κατι αρκετα φθηνο αλλα με βαρυκεντρισμενα πληκτρα.

Τα πληκτρα πραγματικου πιανου ειναι τα granded hammer action?

 

light-weighted keys ειναι ακυρο ετσι?

 

Μια λυση που βρηκα ειναι αυτη http://www.thomann.de/gr/maudio_keystation_pro_88.htm 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρε το yamaha kx8.εχει παρα πολυ καλο κλαβιε για τα λεφτα του.το εχω και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος!ειναι το καλυτερο στην κατηγορια του οσον αφορα την αισθηση κλαβιε.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω το αγορασα περυσι γυρω στα 450-500 ευρω αν θυμαμαι καλα.οντως εχει σταματησει να βγαινει απο οτι ειδα στο internet.παρε τηλ τον νακα στην ιπποκρατους και ρωτησε αν υπαρχει κανενα σε αποθηκη.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου