Προς το περιεχόμενο

Hagstrom vs Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χθες παρελαβα για ενα φιλαρακι μου μια ολοκαινουργια HAGSTROM SUPER SWEEDE συνολικης αξιας (με τα μεταφορικα απο Γερμανια) 530 ευρω.

Την συνεκρινα πλαϊ-πλαϊ με μια επισης σχετικα καινουργια Les Paul std αξιας 2500 ευρω (αν και το σωστο θα ηταν να τη συγκρινω με την Custom αξιας 4000 ευρω).

 

Πριν δημοσιευσω τα αποτελεσματα του τεστ ας ξεκαθαρισω οτι ΔΕΝ μισω τις Les Paul

& την Gibson (μια απο τις καλυτερες κιθαρες που ειχα ποτε ηταν μια Custom Black Beauty του 69 την οποια μου εκλεψαν και εκτοτε δεν εχω καταφερει να βρω ΟΥΤΕ ΜΙΑ LP που να παιζει & να ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ σαν και αυτη (& να ειναι & το ιδιο ΠΑΝΑΛΑΦΡΗ).

 

Το test εγινε σε ενα Boogie Mark 3 (χρησιμοποιησα το καθαρο & το lead καναλι.

 

-Specs:

 

και η δυο κιθαρες ειναι κατασκευασμενες απο τα ιδια υλικα με τη διαφορα οτι η ταστιερα της Hagstrom παρολο που θα ΟΡΚΙΖΟΜΟΥΝ οτι ειναι εβενος ,ειναι φτιαγμενη απο ενα ειδικο συνθετικο το οποιο εχει ΑΠΟΛΥΤΗ εγγυηση για παντελη ελλειψη dead spots.

Τα ξυλα (μαονι,maple) & στις 2 κιθαρες ειναι καλης ποιοτητας της Hagstrom ομως καπως καλυτερα οπτικα & το σημαντικοτερο ΕΛΑΦΡΥΤΕΡΑ (παρολο που η κιθαρα ειναι ελαφρως μεγαλυτερη απο τη LP)

 

Η αλλη ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ διαφορα ειναι οτι η SS εχει σκαλα Fender (δηλ. 25 ½ ιντσες αντι για την κλασικη 24 ½ της Gibson,βεβαια για οσους εχουν συμπαθεια στην κλασσικη σκαλα της Gibson υπαρχει & η «σκετη» Sweede)

 

-Ποιοτητα κατασκευης:

 

γενικα η Hagstrom ειναι καλυτερα κατασκευασμενη απο τη Gibson.Tο «φιλετο» δεν εχει πουθενα color bleeding,τα ταστα ειναι πολυ πιο προσεγμενα & βεβαια η ταστιερα της Gibson εχει τα χαλια της (αχρωμο rosewood πιο ξερο & απο τη Sahara!).

επισης το nut ειναι πολυ πιο καλα κομμενο (στη Gibson ηθελε χαμηλωμα & το αυλακι της 2ης χορδη ηταν κομμενο ετσι ωστε να ειναι ασσυμετρη η χορδη με τις υπολοιπες)

 

τo Hardware & στις 2 κιθαρες ειναι ποιοτικο αλλα τα υπεροχα Grover Imperial κλειδια της Hagstrom ειναι & πιο ομορφα & πιο «σοβαρα» απο τα πλαστικα ψευτο-Kluson της Gibson.

 

πολυ σημαντικο ειναι το οτι η Hagstrom εχει ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ CTS ηλεκτρικα (τα φτηνα ηλεκτρικα ηταν παντα η αχιλλειος πτερνα των απωανατολιτικων οργανων)

 

-Playability

 

Η Gibson εχει ενα φανταστικο ΠΟΛΥ ΠΑΧΥ μπρατσο (59 specs) το οποιο στηριζει το χερι & ειναι πραγματικη απόλαυση για οσους αρεσκονται σε μπρατσα «κτηνη» (μεταξυ των οποιων & εγω),η Hagstrom εχει πιο λεπτο μοντερνο μπρατσο αλλα οχι σαν τα απαισια λεπτα μπουζουκομπρατσα των shred κιθαρων (εχει δηλ. και αυτο αρκετο «ψωμι»)

 

Το playability & των δυο κιθαρων ,εχουν & οι δυο το ιδιο 12αρι flat radius, υστερα βεβαια απο ενα καλο setup το οποιο η Gibson το χρειαζονταν πολυ (η Hagstrom προς μεγαλη μου εκπληξη ηταν σχεδον τελεια σεταρισμενη με εξαιρεση το Intonation) ειναι εξαιρετικο.

 

Βεβαια η Hagstrom λογω της μακρυτερης σκαλας ειναι λιγο πιο «σκληρη» στο παιξιμο (ακριβως οπως και οποιαδηποτε Fender ειναι πιο σκληρη στο παιξιμο απο μια Gibson) αλλα οχι τιποτα το δραματικο,βαζοντας 10αρες στην Hagstrom & 11αρες στη Gibson πετυχαμε περιπου το ιδιο string tension & την ιδια «σκληροτητα»

 

Και οι δυο κιθαρες επιτρεπουν πολυ χαμηλο action χωρις fret outs & νεκρα σημεια.

 

-ηχος:

 

Eδω οι διαφορες αλλα και οι ομοιοτητες ειναι πολλες!

 

Καταρχην και οι 2 κιθαρες εχουν τον ογκο & την παρουσια που οι κιθαρες τετοιου τυπου πρεπει να εχουν.

Η Hagstrom ομως εχει 2 σημαντικα πλεονεκτηματα : τη μακρυτερη σκαλα & το coil tap που της δινουν ΠΟΛΥ μεγαλυτερη ευελιξια & την κανουν καταλληλη για ολα σχεδον τα ειδη μουσικης.

Επισης η μακρυτερη σκαλα της της δινει καλυτερη παρουσια & λεπτομερεια στα «βρωμικα» αλλα και πολυ καλυτερη «λαμπροτητα» στα καθαρα.

Π.χ. ενω και οι δυο κιθαρες «ροκαρουν» εξαιρετικα με βαρυ distortion ,στα καθαρα ρυθμικα παιξιματα (τυπου Funk,reggae) η Gibson ειναι σχεδον αχρηστη μια και εχει μουντο & ασαφη ηχο ενω η Hagstrom (ακομα και χωρις το coil tap) εχει μπολικη απο την αττακα & την λαμπροτητα μια καλης Fender (με πολυ περισσοτερο ογκο βεβαια)

Σε lead παιξιματα τοσο στα καθαρα οσο και στα βρωμικα και η δυο κιθαρες εχουν παχυ & γεματο παρουσια ηχο η Hagstrom ομως εχει περισσοτερη λεπτομερεια & ευκρινεια.

Οι μαγνητες της Gibson ειναι οι εξαιρετικοι Burstbuckers ενω της SS ειναι προφανως καποιοι no name alnico μαγνητες οι οποιοι ομως αποδειχτηκαν ΘΑΥΜΑΣΙΟΙ (ζεστος & ευκρινης ηχος,μηδενικο feedback) ειναι προφανες οτι σχεδιαστηκαν ειδικα για την κιθαρα αυτη.

Προσωπικα και χωρις να λαβω υποψιν την τιμη θα αγοραζα με κλειστα τα ματια την Hagstrom μια και σε γενικες γραμμες παιζει,ακουγεται & συμπεριφερεται καλυτερα απο την LP.(αν βεβαια αναλογισθουμε και την ΤΡΟΜΕΡΗ διαφορα στην τιμη)

Γενικα για οσους παντα θελανε μια LP αλλα οι παρανοϊκες τιμες τους ηταν εμποδιο η λυση πλεον ΥΠΑΡΧΕΙ.

 

 

d2_12_sb.JPG

 

 

http://www.hagstromguitars.com/products/features.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

www.google.com :wink:

 

χωρις πλακα ειναι η δυνατοτητα σπλιταρισματος των διπλων μαγνητων (πιο απλα κανεις τον humbucker να ακουγεται περιπου σαν single coil)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω ακούσει την Hagstrom και επίσης συντονισμένος στην "γραμμή" ότι προς Θεού οι Gibson δεν είναι χάλια, σε πιστεύω απόλυτα! Οι Les Paul σαφώς ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΕΣ για αυτό που σε τελική ανάλυση δίνουν, και από "εμπειρείες" φίλων για τριξίματα σε μοντέλα Studio Les Paul, με ωθούν στο να πιστεύω πλέον ότι στη Gibson πληρώνεις ακριβούς μαγνήτες, πολύ καλής ποιότητος ξύλα, και πάνω από όλα ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ! έχω το Gibson SG faded του 2003, ακούγεται σαν standard (και ίσως και καλύτερα, πιο πολύ γκαζι και σκάσιμο από τα open coils που διαθέτει), Βέβαια η διαφορά του από το strd είναι το Φινίρισμα και κάποιες λεπτομέρειες που προσθέτουν στο ΜΑΤΙ και αφαιρούν από την ΤΣΕΠΗ.

 

πολύ χρήσιμα τα συμπεράσματα και καλογραμμένα στο τεστ SF :D

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω ακούσει την Hagstrom και επίσης συντονισμένος στην "γραμμή" ότι προς Θεού οι Gibson δεν είναι χάλια' date=' σε πιστεύω απόλυτα! Οι Les Paul σαφώς ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΕΣ για αυτό που σε τελική ανάλυση δίνουν, και από "εμπειρείες" φίλων για τριξίματα σε μοντέλα Studio Les Paul, με ωθούν στο να πιστεύω πλέον ότι στη Gibson πληρώνεις ακριβούς μαγνήτες, πολύ καλής ποιότητος ξύλα, και πάνω από όλα ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ! έχω το Gibson SG faded του 2003, ακούγεται σαν standard (και ίσως και καλύτερα, πιο πολύ γκαζι και σκάσιμο από τα open coils που διαθέτει), Βέβαια η διαφορά του από το strd είναι το Φινίρισμα και κάποιες λεπτομέρειες που προσθέτουν στο ΜΑΤΙ και αφαιρούν από την ΤΣΕΠΗ.

 

πολύ χρήσιμα τα συμπεράσματα και καλογραμμένα στο τεστ SF :D[/quote']

 

Μιλώντας εμπειρικά ... αγόρασα το καλοκαίρι μία Gibson LP studio. Φινίρισμα κακό. Το μπράτσο κολάει (καμμία σχέση με την Μεξικάνα Fender Strat που έχω). Tριξίματα στις χορδές ιδίως όταν προσπάθησα να τοποθετήσω έναν μαγνήτη για GR20 δεν συνήλθε ποτέ (παρ'ολο που την έδωσα δυό φορές σε μαγαζί να την σετάρη). Οι μαγνήτες όμως δεν παίζονται. Φυσικά κατάλαβα αργά ότι πληρωσα 1200ευρώ για ... πολύ καλούς μαγνήτες και το παιδικό μου κόλημα για το όνομα Gibson. Ισως πέτυχα περίπτωση !!!??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω ακούσει την Hagstrom και επίσης συντονισμένος στην "γραμμή" ότι προς Θεού οι Gibson δεν είναι χάλια' date=' σε πιστεύω απόλυτα! Οι Les Paul σαφώς ΥΠΕΡΕΚΤΙΜΗΜΕΝΕΣ για αυτό που σε τελική ανάλυση δίνουν, και από "εμπειρείες" φίλων για τριξίματα σε μοντέλα Studio Les Paul, με ωθούν στο να πιστεύω πλέον ότι στη Gibson πληρώνεις ακριβούς μαγνήτες, πολύ καλής ποιότητος ξύλα, και πάνω από όλα ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ! έχω το Gibson SG faded του 2003, ακούγεται σαν standard (και ίσως και καλύτερα, πιο πολύ γκαζι και σκάσιμο από τα open coils που διαθέτει), Βέβαια η διαφορά του από το strd είναι το Φινίρισμα και κάποιες λεπτομέρειες που προσθέτουν στο ΜΑΤΙ και αφαιρούν από την ΤΣΕΠΗ.

 

πολύ χρήσιμα τα συμπεράσματα και καλογραμμένα στο τεστ SF :D[/quote']

 

Μιλώντας εμπειρικά ... αγόρασα το καλοκαίρι μία Gibson LP studio.

 

Φινίρισμα κακό. Το μπράτσο κολάει (καμμία σχέση με την Μεξικάνα Fender Strat που έχω). Tριξίματα στις χορδές ιδίως όταν προσπάθησα να τοποθετήσω έναν μαγνήτη για GR20 δεν συνήλθε ποτέ (παρ'ολο που την έδωσα δυό φορές σε μαγαζί να την σετάρη). Οι μαγνήτες όμως δεν παίζονται. Φυσικά κατάλαβα αργά ότι πληρωσα 1200ευρώ για ... πολύ καλούς μαγνήτες και το παιδικό μου κόλημα για το όνομα Gibson. Ισως πέτυχα περίπτωση !!!??

 

Τι να πω...υποθέτω ότι τελικά να σου "κάτσει" Gibson (και Mexican Fender) πολλές φορές είναι λαχείο! Το LP Studio, αν έχει δίκιο ένας φίλος μου,έχει πει ότι το wine red π.χ (όχι το μαύρο που είναι φτηνότερο)έχει carved top, και έχει υποστεί επεξεργασία (φινίρισμα) το σκάφος 6 φορές σε αντίθεση με το strd που έχει 12, δεν ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο, γιαυτό και η τιμή ανεβαίνει... πχ όσο αφορά τα 2 μεξικάνικα Fender που έχω είναι τρελό λαχείο, μάλλον ο μεξικάνος που τα έφτιαχνε δεν έπινε πολλές μπύρες!!! από την άλλη βλέπεις στο τεστ που έκανε ο SF, ότι δεν χρειάζεται να "σκάσεις" ένα καρότσι ευρά για να πάρεις το feeling της GIbson, μιας και πιστεύω η ποιότητα, είναι τελικά αυτό που σου αρέσει στο αυτί και στο χέρι παρά τι γράφει το headstock :D :D

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά Superfunk που μας ανοίγεις τα μάτια.Βασικά μια ακριβώς τέτοια κιθάρα έψαχνα.Να είναι φάση les paul,αλλά να έχει μια "άλφα" ευελιξία,να μπορεί να παίζει και κάτι άλλο εκτός από rock.Όμως ψιλοαπογοητεύτηκα,γιατί από το site δεν βρήκα dealer εκτός αμερικής.Στην Ελλάδα δεν μπορώ να την βρώ?ή τουλάχιστον από κάποιο online της ευρώπης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου