Προς το περιεχόμενο

Hagstrom vs Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα! Αυτή είναι όντως μια καλή επιλογή για Les Paul.

Πως να το κάνουμε, είναι αλλιώς να έχεις μια "Σουηδέζα" στο σπίτι σου :wink:

Και μια που η συζήτηση έχει πιάσει την ευελιξία σε LP-like μοντέλα, με coil taps και τα συναφή, να ρίξω και εγώ ένα μοντέλο στη συζήτηση: Yamaha Studio Lord (SL800 ή SL500).

Δεν έχω πιάσει ποτέ μια τόσο καλή αντιγραφή LP στα χέρια μου.

Την είχε ένας φίλος και μάταια τον έψηνα να μου την πουλήσει (αυτός ασχολιώταν με τις buisiness και τα είχε παρατήσει εντελώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχει κανείς εμπειρία απο τις άλλες Hagstrom;

π.χ. αυτή http://www.thomann.de/gr/hagstrom_ultra_swede_black.htm

και αυτή http://www.thomann.de/gr/hagstrom_vikingdeluxe_am.htm

φαίνονται πολύ ενδιαφέρουσες.

Τι γνώμη έχει ο superfunk ή όποιος άλλος έχει παίξει, για την ταστιέρα από resinator; τι εννούν δεν έχει dead spots;

ψήνομαι καιρό για μια hagstrom αλλά δεν το αποφασίζω...

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε skantzo η Hagstrom ειναι μια τυπικη  Κινεζικη κιθαρα που ανταγωνιζετε επαξιως

τις  υπολοιπες ....Κινεζικες , αντε και Κορεατικες ....

Ολα τα αλλα ειναι .....μ΄αλλα λογια να αγαπιωμαστε .....

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε skantzo η Hagstrom ειναι μια τυπικη  Κινεζικη κιθαρα που ανταγωνιζετε επαξιως

τις  υπολοιπες ....Κινεζικες , αντε και Κορεατικες ....

Ολα τα αλλα ειναι .....μ΄αλλα λογια να αγαπιωμαστε .....

 

Επειδή τυχαίνει να είμαι κάτοχος της super swede, θεωρώ ότι είναι κρίμα να τις απαξιώνουμε έτσι. Προσωπικά δεν έχω κανένα παράπονο σχετικά με ποιότητα κατασκευής και ήχο. Συγκρίνοντάς την μάλιστα με μια lp studio που έτυχε να πιάσω, δεν είδα καμία διαφορά που να δικαιολογούσε την αντίστοιχη (τεράστια) διαφορά στην τιμή. Επίσης, οι κιθάρες σχεδιάζονται στη σουηδία από επώνυμη εταιρία που κάποτε ανταγωνιζόταν την gibson, δεν νομίζω ότι έχουν μεγάλη σχέση με τις harley-benetton και άλλες φτηνές κινέζικες.

 

Επίσης σε σχέση με epiphone που δοκίμασα, ουδεμία σχέση σε ήχο και feel.

Για όποιον θέλει περισσότερες λεπτομέρειες για την κιθάρα πμ me!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε skantzo η Hagstrom ειναι μια τυπικη  Κινεζικη κιθαρα που ανταγωνιζετε επαξιως

τις  υπολοιπες ....Κινεζικες , αντε και Κορεατικες ....

Ολα τα αλλα ειναι .....μ΄αλλα λογια να αγαπιωμαστε .....

 

δεν νομιζω...καταρχην η κιθαρα εχει μεγαλες διαφορες απο μια Les Paul & διαφορετικο ηχο και κλιμακα.

 

κατα δευτερον νομιζω οτι εχω κανει λεπτομερεστατη αναλυση στη αρχη του thread αυτου. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνοντάς την μάλιστα με μια lp studio που έτυχε να πιάσω, δεν είδα καμία διαφορά που να δικαιολογούσε την αντίστοιχη (τεράστια) διαφορά στην τιμή...

Θα τη δεις σε 5-6 χρόνια εάν προσπαθήσεις να τη πουλήσεις...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε skantzo η Hagstrom ειναι μια τυπικη  Κινεζικη κιθαρα που ανταγωνιζετε επαξιως

τις  υπολοιπες ....Κινεζικες , αντε και Κορεατικες ....

Ολα τα αλλα ειναι .....μ΄αλλα λογια να αγαπιωμαστε .....

 

Συγγνώμη φίλε dkall αλλά ειδικά για τις Hagstrom κάνεις τεράστιο λάθος. Ειλικρινά δε νομίζω να έχεις παίξει ποτέ με μία.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τη δεις σε 5-6 χρόνια εάν προσπαθήσεις να τη πουλήσεις...

 

Μάλλον εννοείς ότι κανείς δεν θα την αγοράζει επειδή δεν θα είναι gibson?

Μπορεί. Στα λεφτά που την αγόρασα όμως, το ρίσκο δεν είναι τόσο μεγάλο όσο αυτό του να αγοράσω μια κιθάρα των διπλασίων χρημάτων και να μου έμενε απούλητη όταν τα χρειαζόμουν πίσω!

 

Συμφωνώ πάντως πως αυτό το ρίσκο το παίρνεις όταν αγοράζεις μια κιθάρα όχι και τόσο γνωστής φίρμας, αλλά φυσικά το ξέρουν και οι φίρμες και προσαρμόζουν αντίστοιχα τις τιμές τους (ένας από τους λόγους που μια hagstrom κοστίζει πολύ όσο μια gibson).

 

Πάντως για να μαι ξεκάθαρος: δεν έχω παίξει με πολλές lp για να έχω 100% εμπεριστατωμένη άποψη, και ακόμα και για την lp studio που δοκίμασα, πιθανότατα να υπάρχουν διαφορές από κομμάτι σε κομμάτι! Αλλά για όσους το ψάχνουν και δεν έχουν τα αντίστοιχα χρήματα, αξίζει σίγουρα τον κόπο να κοιτάξουν μια lesser-known-brand λύση.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου