Προς το περιεχόμενο

Hagstrom vs Les Paul


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για 400 Ευρώ που έχει η ultra η αξία μεταπώλησης δε σε απασχολεί και πολύ IMHO. Γενικά αρχίζει και μετράει όσο αυξάνεται η αξία αγοράς του οργάνου όπου και επενδύεις σοβαρό χρήμα.

 

Οπτικά πολύ σεξουλιάρικο το μαύρο της Ultra. Μετριάζει και το περίεργο (για μένα) headstock.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάλλον εννοείς ότι κανείς δεν θα την αγοράζει επειδή δεν θα είναι gibson?

Μπορεί. Στα λεφτά που την αγόρασα όμως, το ρίσκο δεν είναι τόσο μεγάλο όσο αυτό του να αγοράσω μια κιθάρα των διπλασίων χρημάτων και να μου έμενε απούλητη όταν τα χρειαζόμουν πίσω!

 

Συμφωνώ πάντως πως αυτό το ρίσκο το παίρνεις όταν αγοράζεις μια κιθάρα όχι και τόσο γνωστής φίρμας, αλλά φυσικά το ξέρουν και οι φίρμες και προσαρμόζουν αντίστοιχα τις τιμές τους (ένας από τους λόγους που μια hagstrom κοστίζει πολύ όσο μια gibson).

 

Πάντως για να μαι ξεκάθαρος: δεν έχω παίξει με πολλές lp για να έχω 100% εμπεριστατωμένη άποψη, και ακόμα και για την lp studio που δοκίμασα, πιθανότατα να υπάρχουν διαφορές από κομμάτι σε κομμάτι! Αλλά για όσους το ψάχνουν και δεν έχουν τα αντίστοιχα χρήματα, αξίζει σίγουρα τον κόπο να κοιτάξουν μια lesser-known-brand λύση.

 

Θέλω πολύ απλά αν πώ, ότι σήμερα, που το 95% (μπορεί να λέω και λίγο) των κιθαρών, κατασκευάζεται από Κορέα έως Κίνα, όλα τα όργανα παίζουν καλά. Και δεν πρέπει να μας επηρεάζει το λογότυπο εάν μας αρέσει παιχτικά το όργανο. Για τον ίδιο λόγο δεν πιστέυω σε "διαμάχες" τύπου η τάδε μου πατάει κάτω μια gibsonfender. Εμένα με ευχαριστεί το ίδιο να παίζω με τη Gibson, όσο με τη κινέζικη Eastwood μου και με τις no name parcaster μου. Απλά (όπως έχω ξαναπεί), μετά από 20 χρόνια η Gibson θα είναι ένα περιουσιακό στοιχείο για τα παιδιά μου ενώ οι άλλες, μια ωραία ανάμνηση από τον πατέρα τους.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω πολύ απλά αν πώ, ότι σήμερα, που το 95% (μπορεί να λέω και λίγο) των κιθαρών, κατασκευάζεται από Κορέα έως Κίνα, όλα τα όργανα παίζουν καλά. Και δεν πρέπει να μας επηρεάζει το λογότυπο εάν μας αρέσει παιχτικά το όργανο. Για τον ίδιο λόγο δεν πιστέυω σε "διαμάχες" τύπου η τάδε μου πατάει κάτω μια gibsonfender. Εμένα με ευχαριστεί το ίδιο να παίζω με τη Gibson, όσο με τη κινέζικη Eastwood μου και με τις no name parcaster μου. Απλά (όπως έχω ξαναπεί), μετά από 20 χρόνια η Gibson θα είναι ένα περιουσιακό στοιχείο για τα παιδιά μου ενώ οι άλλες, μια ωραία ανάμνηση από τον πατέρα τους.

 

Οι Hagstrom σε αντίθεση με πολλές άλλες κινέζικες, έχουν hardware και μαγνήτες που φτιάχνεται αποκλειστικά γι'αυτές, αμερικάνικα CTS pots, την πατέντα του Resinator στην ταστιέρα και πολύ καλής ποιότητας τάστα (σε μέταλλο και ταστοδουλειά). Η έδρα της εταιρίας δεν είναι πλέον στη Σουηδία αλλά στην Αμερική και εκεί ελέγχονται και σετάρονται οι κιθάρες. Υπάρχει δε και custom shop εκεί.

 

Συμφωνώ ότι... την τούρτα την εκτιμάς όταν την τρως και φυσικά έτσι πρέπει να επιλέγει κάποιος όργανο. Ωστόσο είναι τελείως έξω της λογικής μου ότι ένα μέτριο όργανο (όπως πολλές σημερινές ή παλιότερες Gibson, Fender, κ.α) θα κριθεί κάποτε με βάση την συλλεκτική του μόνο αξία.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο είναι τελείως έξω της λογικής μου ότι ένα μέτριο όργανο (όπως πολλές σημερινές ή παλιότερες Gibson, Fender, κ.α) θα κριθεί κάποτε με βάση την συλλεκτική του μόνο αξία.

Κοίτα όμως, ας πούμε, τους πίνακες...στην εποχή του ένας Γκογκέν πέθαινε της πείνας, ενώ τώρα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω πολύ απλά αν πώ, ότι σήμερα, που το 95% (μπορεί να λέω και λίγο) των κιθαρών, κατασκευάζεται από Κορέα έως Κίνα, όλα τα όργανα παίζουν καλά. Και δεν πρέπει να μας επηρεάζει το λογότυπο εάν μας αρέσει παιχτικά το όργανο. Για τον ίδιο λόγο δεν πιστέυω σε "διαμάχες" τύπου η τάδε μου πατάει κάτω μια gibsonfender. Εμένα με ευχαριστεί το ίδιο να παίζω με τη Gibson, όσο με τη κινέζικη Eastwood μου και με τις no name parcaster μου. Απλά (όπως έχω ξαναπεί), μετά από 20 χρόνια η Gibson θα είναι ένα περιουσιακό στοιχείο για τα παιδιά μου ενώ οι άλλες, μια ωραία ανάμνηση από τον πατέρα τους.

 

Συμφωνώ 100%, αλλά με παρεξήγησες. Επουδενί δεν υποστηρίζω ότι η hagstrom κλωτσάει,πατάει κάτω, κοιτά περιφρονητικά και φτύνει μια gibson, άλλωστε δεν είναι εκεί το ζήτημα! Αλλά για κάποιον που ίσως δεν τον ενδιαφέρει η μεταπωλητική αξία είναι σίγουρα μια λύση, ειδικά όταν πρόκειται για το 1/2 ή 1/3 των χρημάτων!

 

Επίσης, πιστεύω ακράδαντα πως η διαφορά τιμής οφείλεται κατά ένα ποσοστό και στον παράγοντα original design, κάτι που ξεχνάμε στα "ξεπατικώματα" γνωστών κιθαρών. Αν όμως δεν σε ενδιαφέρει και ψάχνεις για ήχο, feel και -γιατί όχι- κάτι το λίγο διαφορετικό, με μια τέτοια λύση σίγουρα μένεις ευχαριστημένος!

 

Πάντως,σε κάποιες περιπτώσεις, ίσως και η αξία αυτή να μην χάνεται σε ένα καλό όργανο, ακόμα και άγνωστης μάρκας. Ο χρόνος θα το δείξει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα όμως, ας πούμε, τους πίνακες...στην εποχή του ένας Γκογκέν πέθαινε της πείνας, ενώ τώρα...

 

Αρα με αυτη τη λογικη, αγοραζε φτηνες, υποεκτιμημενες καλες κιθαρες, απο Τσεχους μαστορες που στην εποχη τους πεθαινουν της πεινας. Πας και εσυ και παιρνεις κιθαρες απο επιχειρηματιες που σημερα ηδη εχουν αναγνωριστει/κερδισει 4 ελικοπτερα, 12 σωφερ, 8 λογιστες, 18 εξοχικα και ειναι ηδη στο peak της καριερας τους και της αναγνωρισιμοτητας τους...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα με αυτη τη λογικη, αγοραζε φτηνες, υποεκτιμημενες καλες κιθαρες, απο Τσεχους μαστορες που στην εποχη τους πεθαινουν της πεινας. Πας και εσυ και παιρνεις κιθαρες απο επιχειρηματιες που σημερα ηδη εχουν αναγνωριστει/κερδισει 4 ελικοπτερα, 12 σωφερ, 8 λογιστες, 18 εξοχικα και ειναι ηδη στο peak της καριερας τους και της αναγνωρισιμοτητας τους...

Κάνεις λάθος...πέρνω κιθάρες από όλους και έτσι μπορώ να έχω σφαιρική άποψη...Όσο για τους Τσέχους λέω να αγοράσω όργανά τους και να βάζω επάνω το λογότυπό μου...μετά από 100 χρόνια θα αναγνωριστώ!!!!!

Γιατί και οι Τσέχοι σου, από τους Κινέζους τα αγοράζουν...μια headless bridge που έχουν, κατασκευάζεται στη Κίνα. Βέβαια έχει 100 ευρώ φτηνότερα από οποιαδήποτε έχω βρεί, οπότε δεν με χαλάει!

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη φίλε dkall αλλά ειδικά για τις Hagstrom κάνεις τεράστιο λάθος. Ειλικρινά δε νομίζω να έχεις παίξει ποτέ με μία.  ;)

 

Δυστυχως , αυτη που επαιξα ηταν μεν καλυτερη απο Epi  , αλλα θα ηθελε πολυ να ειναι .....Prs custom SE

Tωρα αν εγω επιασα την χειροτερη που εχει κατασκευαστει  και  αλλος την καλυτερη .....αυτο ειναι αλλο θεμα .

Γενικως , για την τιμη που κινηται ειναι ενα καλο και αξιοπρεπεστατο οργανο ....μεχρι εκει .....

 

Αυτη , φυσικα , ειναι η προσωπικη μου αποψη.

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος...πέρνω κιθάρες από όλους και έτσι μπορώ να έχω σφαιρική άποψη...Όσο για τους Τσέχους λέω να αγοράσω όργανά τους και να βάζω επάνω το λογότυπό μου...μετά από 100 χρόνια θα αναγνωριστώ!!!!!

Γιατί και οι Τσέχοι σου, από τους Κινέζους τα αγοράζουν...μια headless bridge που έχουν, κατασκευάζεται στη Κίνα. Βέβαια έχει 100 ευρώ φτηνότερα από οποιαδήποτε έχω βρεί, οπότε δεν με χαλάει!

 

 

Αν και βγαινουμε offtopic... με εχει προβληματισει και εμενα γιατι μπορουν και πουλανε τοσο πολυ φτηνοτερα και απο οποιονδηποτε κινεζο και ειναι και τοσο ευπλαστοι σε custom made κολπα... φυσικα (και το λενε και οι ιδιοι) τα ηλεκτρικα ειναι κινεζικα, και το hardware λογικα. Απο κει και περα, το γεγονος οτι η παραγωγη οπως λενε γινεται και Τσεχια και Κινα, και το οτι ολα ειναι μαονι (πραγμα ιδιαιτερως σπανιο για μερικα ειδη πχ στρατ, τελε και αντιεμπορικο) με κανει να πιστευω οτι χρηιμοποιουνται τα μαονια γιατι απλα αυτα εχουν φτηνα και εν αφθονια γιατι τα ξυλα ειναι απο κει γυρω, ντοπια. Και λογικα και πολλες ξυλοδουλειες ισως να γινονται Τσεχια. Ειναι αφυσικο να στελνουν τα μαονια τους για κοψιμο, λουστραρισμα Κινα, να τους τα επιστρεφουν πισω, να τρωνε 2 φορες δασμους, μεταφορικα και να βγαινει πιο φτηνο απο φτηνιαρες κινεζικες χαρτοπολτου που παραγονται, λουστραρονται, μονταρονται κατα εκατομμυρια.

Ασε που το logo τους μπορεις να τους ζητησεις να μην το βαλουν καν. Αρα, υποθετω οτι ουτε το λουστραρισμα εχει γινει στην Κινα. Αρα ουτε και η τελικη συναρμολογηση μπορει να εγινε εκει.... Ποιος ξερει τι γινεται τελικα με τουτους... Θα με ενδιεφερε να μαθω πως και που το κανουν!

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ξερει τι γινεται τελικα με τουτους... Θα με ενδιεφερε να μαθω πως και που το κανουν!

Επειδή έχω μια Τσέχα φίλη...ήδη έχει πάρει το site τους για να μαζέψει πληροφορίες. Κάποια στιγμή θα πάει να δεί τους γονείς της...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου