Προς το περιεχόμενο

Καιγονται ολα τα DVD που γραφω ειτε χ2, χ4, χ8.


musurgio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καιγονται ολα τα DVD που γραφω ειτε χ2,χ4,χ8 !! Πριν ενα μηνα ολα ηταν ΟΚ !!

Εκανα ξανα format και εγκατασταση XP ελληνικα αλλα τιποτα !!

Ειναι τρελλα.

Χρησιμοποιω και το  Νero αλλα και το dvdshrink που γραφει μετα , με τα ιδια αποτελεσματα...

Το Nero xronia tvra (6 version) με εχει βγαλει ασπροπροσωπο..

Δεν υπαρχει firmware update για το dvd recorder (sony optiarc) εχω laptop...

Καμμια ιδεα ?

Φιλικα

Δημητρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να είναι θέμα software. Το πιθανότερο είναι να έχει "φάει τα ψωμιά του" ο φακός/λέιζερ του μηχανήματος. Πόσον καιρό το έχεις το recorder και τη χρήση του έχεις κάνει? Δηλαδή πόσα δισκάκια υπολογίζεις να έχει γράψει στη ζωή του? Αν είναι θέμα λέιζερ δεν νομίζω να λύνεται ούτε με firmware upgrade...

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα πάσα περίπτωση αυτό που λέει ο φίλος Hitman. Μαλλον το recorder έφαγε τα ψωμιά του και θέλει αλλαγή. CD σου γράφει ή μόνο στα DVD στο κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν αλλαζεις το driver;  .... πλεον είναι τοσο φτηνα που δεν αξιζει να σκας

Θα σου ελεγα για καμια μνημη αλλα αφου εκανες format...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ο IDE ή ο SATA ελεγκτής σου είναι της nVidia ?

Η mobo χρησιμοποιεί κάποιο nVidia τσιπάκι ?

Τσέκαρε αν όλα τα προγράμματα-ελεγκτές (πχ IDE controller) είναι της Microsoft (kai OXI της nVidia)

 

Αλλά σε Laptop είναι μάλλον πιθανότερο να φταίει to DVDR ...

 

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω που ειχα το ιδιο προβλημα με το laptop μου αλαξα τα dvd για εγγραφη που ειχα και πηρα αλλη μαρκα και ολα ειναι μια χαρα πλεον.

 

Αυτό ήθελα να επισημάνω κι εγώ.Ίσως είναι τα δισκάκια προβληματικά.Εδκά όταν αγοράζουμε bulk δισκάκια με τις δεκάδες,συνήθως παραλείπουμε να δοκιμάσουμε άλλημάρκα.Έχειόντως έτσι για εσάς?

Balance and practice is the key to success.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα με το Acer laptop μου εδώ και μερικά χρόνια. Παρουσίασε πρόβλημα λίγο μετά την λήξη της εγγύησης: το dvdrec τα έκαιγε (ανεξαρτήτως μάρκας), μέχρι που τελικά έπαψε να διαβάζει dvd που είχαν γραφτεί σε recorder (και όχι εμπορικά). Τώρα πια δεν διαβάζει οποιοδήποτε dvd ωλτουγκέδα. H επανεγκατάσταση του firmware δεν έλυσε κανένα πρόβλημα. Η αλλαγή θα μου κόστιζε πολλά λεφτά κι έτσι είχα λύσει το πρόβλημά μου με ένα εξωτερικό dvdrec της Samsung...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα με το Acer laptop μου εδώ και μερικά χρόνια. Παρουσίασε πρόβλημα λίγο μετά την λήξη της εγγύησης: το dvdrec τα έκαιγε (ανεξαρτήτως μάρκας), μέχρι που τελικά έπαψε να διαβάζει dvd που είχαν γραφτεί σε recorder (και όχι εμπορικά). Τώρα πια δεν διαβάζει οποιοδήποτε dvd ωλτουγκέδα. H επανεγκατάσταση του firmware δεν έλυσε κανένα πρόβλημα. Η αλλαγή θα μου κόστιζε πολλά λεφτά κι έτσι είχα λύσει το πρόβλημά μου με ένα εξωτερικό dvdrec της Samsung...

 

Εμβόλιμος Γειασουμάιστερ:

Ξέρεις αν μπορείς να κάνεις boot από το εξωτερικό dvd-rec?

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου