Προς το περιεχόμενο

Καιγονται ολα τα DVD που γραφω ειτε χ2, χ4, χ8.


musurgio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως εξαρτάται από το εκάστοτε bios του λάπτοπ... μερικά πρέπει να υποστηρίζουν boot από external device (πχ. μέσω USB), μερικά όχι. Μιλάω βέβαια για παλιές συσκευές, δεν γνωρίζω για καινούργιες, ίσως να έχουν προοδεύσει σε αυτόν τον τομέα... τα δικά μου φορμάτ τα κάνω με bootable Win XP cd rom (αυτά τα διαβάζει το σαραβαλάκι μου).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Θα κοιτάξεις στο Boot Devices αν έχει USB-CDROM. Αν δεν έχει, δοκίμασε όσες επιλογές USB έχει (USB-HDD, USB-FDD κλπ). Ίσως κάποια δουλέψει.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περίπτωση που έχει chipset nVidia γιατί να βάλει driver Microsoft???

 

 

Είχα το εξής πρόβλημα πριν καιρό :

Ξαφνικά, και χωρίς προφανή αιτία, το DVDR μου δεν τελείωνε (σωστά) κάποια DVD's ... κόλλαγε ... H συχνότητα των σφαλμάτων ήταν 1 στα 5 ...  :(

Είχα αλλάξει θύρες, γραφτήρια, DVD, αλλά μάταια, ΩΣΠΟΥ ...  :o

Υπαναχώρησα την έκδοση του του IDE Controller (και από nVidia γύρισε πίσω σε Microsoft) και το πρόβλημα λύθηκε ...

Ποτέ δεν βρήκα βέβαια τι πραγματικά έφταιγε, και δεν υποστηρίζω ότι οι drivers της Microsoft είναι καλύτεροι (ή χειρότεροι) της nVidia, αλλά η αλλαγή αυτή εμένα μου δούλεψε  ... ::)

 

Μάλλον όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι πιθανότερο να φταίει το DVDR ...

 

/nEwBiE  8)

Πέτροc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι κατσαβιδάκιας, μπορεις να περιορίσεις τον τομεά ευθύνης πολυ γρήγορα. Βάλε το DVDrec σου να δουλέψει σε αλλο PC ή βάλε ενα δανεικό DVDrec Στη θέση του παλιου σου να δεις αντιδράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου