Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνει με τις modeling κιθάρες της line 6;


Dimisas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελει καποιος εν συντομια να μου πει τι ακριβως ειναι οι modelling κιθαρες και γιατι κανουν τοσο? ;D

Kαι αυτή ανήκει σε αυτή τη κατηγορία

http://www.fender.com/features/vgstrat/home.html

και κάνει αρκετά...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σας παιδιά. Η εταιρία line 6 έχει αποσύρει τις modeling κιθάρες από τον Αύγουστο. Εννοώ ότι πήγα στο Νάκα και μου είπε ο πωλητής ότι επειδή η εταιρία μάλλον πρόκειται να βγάλει κάτι καινούργιο τις απέσυρε. Έχει φτάσει Ιανουάριος πέρασε μισός χρόνος αλλά από το Νάκα κανένα νέο. Μήπως λέω μήπως ο πωλητής του Νάκα με δούλευε; Μήπως λέω μήπως κάτι παίχτηκε μεταξύ Νάκα και LIne 6 και χάλασε η συνεργασία; Κάτι που δεν το νομίζω γιατί τις πεταλιέρες και τους ενισχυτές της Line 6 εξακολουθεί να τα πουλάει ο Νάκας. Και επιπλέον αν πας στην ιστοσελίδα της line 6 ακόμα διαφημίζουν τις παλιές κιθάρες.

 

Πραγματικά ελπίζω να μήν ξαναβγούν αν γίνεται! Σορρυ αν σου αρέσουν αλλα πραγματικά τις θεωρώ απο τις αθλιότερες και πιο ψεύτικες επιλογές.... ::) Όσο για το αν σε δούλευε ο πωλητής δεν ξέρω υπάρχει μια πιθανότητα να χάλασε η συνεργασία οπότε να μην μπορούσε να στο πεί κατάμουτρα..! Άτιμο μαρκετινκ!!!  ;D  ;D

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φιλοσοφικό με μία ισχυρή δόση προσωπικού γούστου το όλο ζήτημα. Οπως είχε συζητηθεί παλιότερα και με την εμφάνιση των modelling ενισχυτών, pod κλπ. Οι μεν "παλιομοδίτες" λέμε ότι προτιμούμε το real thing αφού ότι και να κάνεις καμία variax και κανένας vetta δε θα ακουστεί όπως μια Les Paul σε έναν Boogie, οι δε "προοδευτικότεροι" λένε ότι δεν είναι και τόσο σημαντική η παραχώρηση σε ήχο μπροστα στην ευκολία του να έχεις μια κιθάρα και έναν ενισχυτή που θα μπορεί να μοιάσει σε ένα (μεγάλο ή μικρό) βαθμό με όλες τις δημοφιλείς κιθάρες και ενισχυτές σε κάθε πιθανό συνδυασμό μεταξύ τους.

 

(προφανώς οι δεύτεροι έχουν άδικο... :P)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "παραχώρηση σε ήχο" που αναφέρεις υφίσταται πλέον σε πολύ μικρό βαθμό, σε σημείο μάλιστα που σε μια καλή μίξη δε θα μπορέσεις να ξεχωρίσεις ποιο είναι το "real thing"... Στο μέλλον δε η διαφορά δε θα υπάρχει γενικότερα...

 

Το πρόβλημα προς το παρόν με τους ψηφιακούς ενισχυτές, τις ψηφιακές πεταλιέρες κλπ είναι πιο πολύ στις δυναμικές και το latency (ελάχιστο βέβαια)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εύχομαι, κάποια στιγμή, να δοκιμάσετε το Axe του Marillion...μετά θα τα ξαναπούμε για τον ψηφιακό κόσμο, τις δυναμικές και το latency...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είχα το τελευταιο μοντέλο variax700 και το μόνο που με χαλούσε ήταν το βάρος της και το palm muting. Ολα τα άλλα ήταν καλύτερα και από αληθινά.. ακόμα και η κατασκευή ήταν απαράμιλλη.. αν τα διορθώσουν αυτά τις πετάω όλες και πάιρνω μια καινούργια variax χωρίς 2η σκέψη.. όποιος έχει variax ξέρει...  ;)

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα σε ηχογράφηση μπορεί να πετύχει κανείς εξίσου καλά ή και καλύτερα αποτελέσματα με κάποια modelling συσκευή. Είναι πλέον πολύ εύχρηστες και έχουν φοβερές δυνατότητες.

Αλλά όταν έχω στα χέρια μου μια αληθινή Gibson/Fender/ESP κλπ, βυσματωμένη καρφί σε έναν καλό λαμπάτο Marshall/Boogie/Fender/Engl κλπ, αυτό που ακούω δεν το έχω ακούσει από καμία modelling εφεύρεση. Προσωπικά λοιπόν, προτιμώ τις κλασικές λύσεις, τα άλλα είναι καλα για αυτό που κάνουν, αλλά δεν είναι για εμένα. ;)

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ζηταμε αδυνατα πραγματα.αν ηταν να τα προσφερουν ολα οι variax τοτε θα εκλειναν οι υπολοιπες εταιριες.οι κιθαρες ειναι σουπερ για αυτο που ειναι φτιαγμενες και προκαλω οποιονδηποτε να αναγνωρισει διαφορες χωρις να βλεπει.μονο ακουγοντας.το αυτι εξαλλου ειναι πολυ αδυναμο οργανο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου