Προς το περιεχόμενο

Fender vs suhr


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα βοηθούσε πάντως περισσότερο την κρίση μας αν είχες παίξει ένα μικρό επαναλαμβανόμενο riffάκι και για τις δύο αντι των solos..(όχι οτι δεν τα ευχαριστήθηκα βέβαια!!... 8))

 

Μικρές οι διαφορές αλλά fender για μένα στο συγκεκριμένο...

 

Η διαφορά στην χροιά ήταν μικρή(η fender μου ακούγεται λίγο πιο "open", η suhr πιο focused, πιο overdriven* αλλά και πιο plastic)

 

Μου άρεσε καλύτερα επίσης το pick attack που έβγαζε η fender

*μήπως ο μαγνήτης ήταν καταλάθος λίγο πιο κοντά στις χορδές στην suhr?

 

Πέρα όμως απο τις όποιες (μικρές) ηχητικές διαφορές το θέμα είναι τί αισθάνεσαι όταν παίζεις με μιά κιθάρα, και στην αίσθηση αυτή δεν μπορεί να έχει άποψη ο ακροατής παρά μόνο ο παίχτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

στα αυτια μου οι suhr ακουγονται πιο brilliant..πιο <πολιτισμενες>

 

οι fender εννοειτε πως εχουν δικό τους χαρακτηρα..άλλο πράμα

 

στο ηχητικα κλιπακια η Suhr ειναι πιο καθαρή

 

Προσωπικα ειχα κλεισει μια strat custom, Oταν πηγα να την δοκιμασω ετυχε κ ειδα την πορτοκαλιά την suhr μου να στεκετε δίπλα της...Εκανα το λαθος να την δοκιμασω μετα απο την στρατ.Αυτό ηταν, αφησα στην strat και πηρα τη suhr και εφυγα,

Δεν τις συγκρινω μεταξυ τους, δεν εχει νοημα.

Αυτα ειναισαν τις γυναικες..ε αν σου κανει εσενα,,,την πέρνεις

 

Προτιμαω κ λατρευω suhr (ε και prs) ομως ξερω πως καποια στιγμη σιγουρα στα χερια μου θα ερ8ει και μια strat 30ετίας.

 

¨ηδη το ψαχνω.

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πέρα όμως απο τις όποιες (μικρές) ηχητικές διαφορές το θέμα είναι τί αισθάνεσαι όταν παίζεις με μιά κιθάρα, και στην αίσθηση αυτή δεν μπορεί να έχει άποψη ο ακροατής παρά μόνο ο παίχτης.

 

+++1.00000

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα αυτια μου οι suhr ακουγονται πιο brilliant..πιο <πολιτισμενες>

 

οι fender εννοειτε πως εχουν δικό τους χαρακτηρα..άλλο πράμα

 

στο ηχητικα κλιπακια η Suhr ειναι πιο καθαρή

 

Προσωπικα ειχα κλεισει μια strat custom, Oταν πηγα να την δοκιμασω ετυχε κ ειδα την πορτοκαλιά την suhr μου να στεκετε δίπλα της...Εκανα το λαθος να την δοκιμασω μετα απο την στρατ.Αυτό ηταν, αφησα στην strat και πηρα τη suhr και εφυγα,

Δεν τις συγκρινω μεταξυ τους, δεν εχει νοημα.

Αυτα ειναισαν τις γυναικες..ε αν σου κανει εσενα,,,την πέρνεις

 

Προτιμαω κ λατρευω suhr (ε και prs) ομως ξερω πως καποια στιγμη σιγουρα στα χερια μου θα ερ8ει και μια strat 30ετίας.

 

¨ηδη το ψαχνω.

 

αν μιλαμε για εργονομια , ποιοτητα και Playability , δεν υπαρχει θεμα , o suhr ειναι πολυ ανωτερος. απλα ηχητικα ειναι ενδιαφερον να δουμε αν τα κουρδισμενα ξυλα τις suhr ειναι μουφα η οχι.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα σουρ αν και στα χρηματα αυτα δε θα περνα στρατοκαστεριζε.

παρ ολα αυτα οπως ειπε ενας φιλος ειναι πολυ μπριλιαντ.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολύ ώρα ακρόασης, ίσως η στράτ να βγάζει κάτι πιο γλυκό στον ήχο..ίσως και όχι. Eιναι τόσο κοντά οι δύο ήχοι που δύσκολα βγάζω συμπέρασμα.

 

Πάντως οι Suhr έχουν φοβερό playability, η ταστιέρα τους είναι σαν να κάνεις έρωτα σε ξύλο (τί είπα τώρα...τέσπα) και μου άρεσε περισσότερο από αυτήν της (anniversary) strat μου (maple).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγες μερες,ηρθε ενας φιλος με μια suhr(ακριβη..πολυ ακριβη-ειναι συλλεκτης...)

και την τεσταραμε διπλα διπλα με μια  anniversary στρατ(των 4000 ευρω...καινουρια τοτε....)

Η suhr ειχε καλυτερο output,μεγαλυτερη ευκρινεια,καλυτερο playability,φοβερη κατασκευαστικα,αλλα...

ελειπε αυτη η αλητεια ρε παιδι μ...αυτο το γρεζι του δρομου...αυτη η ψυχη που σκουζει

απ τη πικρα και θελει να εκτονωθει...

Η suhr ειναι μια στρατ των σαλονιων...κιθαρακλα αλλα...δεν εχει αυτο το αλητη μ ειπες μια βραδια...Προσωπικα προτιμαω στρατ...

Γουστα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν έχω ιδέα τί παίζει από μαγνήτες κιθάρας γενικά, ούτε καν ήξερα τη Suhr. Και γι αυτό δεν άκουσα τίποτα προκατηλειμμένος...

 

Για μένα η διαφορά μου ακούγεται πολύ έντονα. Ίσως από απλά ηχεία PC να μη φαίνεται, στα μόνιτορ τα δικά μου πάντως ακούγεται ξεκάθαρα. Και μάλιστα δεν το σκέφτηκα καθόλου, με τη μία αναφώνησα "Fender"!

 

Όπως και να χει, το θέμα είναι ΤΡΟΜΕΡΑ υποκειμενικό...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τοση βρωμια στο σημα τι συμπερασμα να βγει?

 

Διαφορα υπαρχει, αλλα η προτιμηση ειναι καθαρα υποκειμενικη.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου