Προς το περιεχόμενο

software VS real Combo


ex-latinangelgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα,

 

σκεφτηκα να ανοιξω ενα νεο θεμα συζητησης γυρω απο το κατα ποσο η εξελιξη της τεχνολογιας modelling software για κιθαρες, θα ξεπερασει την ποιοτητα των real combos.

 

Ειμαστε ηδη στα 24bit softwares τα οποια μας δινουν γυρω στο 85-90% της αποδοσης των αναλογικων πεταλιων. Πιστευει κανεις ότι στα 36 η στα 48 bit τα πεταλακια δεν θα εχουν λόγο ύπαρξης πια???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα,

 

σκεφτηκα να ανοιξω ενα νεο θεμα συζητησης γυρω απο το κατα ποσο η εξελιξη της τεχνολογιας modelling software για κιθαρες, θα ξεπερασει την ποιοτητα των real combos.

 

Ειμαστε ηδη στα 24bit softwares τα οποια μας δινουν γυρω στο 85-90% της αποδοσης των αναλογικων πεταλιων. Πιστευει κανεις ότι στα 36 η στα 48 bit τα πεταλακια δεν θα εχουν λόγο ύπαρξης πια???

 

Μην ξεχνούμε ότι η τεχνολογία modeling δεν είναι διαθέσιμη μόνο σε software, δηλαδή σε μορφή plugins σε κάποιο computer DAW. Υπάρχει ήδη και χρησιμοποιείται σε ενισχυτές, με την ενσωμάτωση μοντέλων προσομείωσης καμπινών και ενισχυτών σε προϊόντα (combo ενισχυτές) που μοιάζουν "απλά, αναλογικά".

Εγώ πιστεύω ότι μοιραία κάποια στιγμή θα φτάσουμε στην πλήρη ψηφιακοποίηση και των ενισχυτών κιθάρας/μπάσου/whatever.

Και κατ' εμέ δεν είναι μόνο το bitrate που κάνει τη διαφορά, αλλά το πόσο επιτυχημένα και λεπτομερειακά είναι τα μοντέλα που χρησιμοποιούνται ανά περίσταση. Γι' αυτό δεν θα θεωρούσα καθόλου απίθανο να έχουμε ακόμα καλύτερα αποτελέσματα ακόμα και από τα 24-bit επεξεργασίας. Εννοείται ότι προχωρώντας παραπάνω (36-bit, 48-bit κλπ), πρέπει να περιμένουμε ακόμα καλύτερα αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατ' εμέ δεν είναι μόνο το bitrate που κάνει τη διαφορά, αλλά το πόσο επιτυχημένα και λεπτομερειακά είναι τα μοντέλα που χρησιμοποιούνται ανά περίσταση.

 

+1

 

τα bits είναι κάτι σαν τον κυβισμό στα αμάξια, περισσότερα κυβικά δεν σημαίνει απαραίτητα καλύτερες επιδόσεις

 

όπως είπε κάποτε κι ο Eric Clapton, "it's in the way that you use it"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπορεί και 100 software είτε dll είτε προγράμματα είτε ότι έχει υπάρξει ποτέ στην γή από  κιθαριστικό plug In..

Απλά έχω φάει τα νιάτα μου με 3 πράμματα:

κοπάνες στο σχολείο, mastering και τα κιθαριστικα Plug In...

Αρα έχω να λέω δέκα σελίδες πράμματα εδώ. Θα προσπαθήσω να είμαι γρήγορος και να πω το ζουμί μονο..

Το software αν βρεις τον καταλληλο συνδυασμό..

βγάζεις πολύ καλύτερο ήχο από κάθε άποψη ακόμα και δυναμικές...

από κάθε ενισχυτή που υπάρχει στην γη.. Αρκεί:

1)Να έχεις high-z impedance input για την κιθάρα σου.

2)Να χρησιμοποιήσεις ποιοτικό cabinet impulse.

3)Το καλώδιο να είναι planet waves με το shielded end καρφωμένο στην κάρτα ήχου.

4)Να έχεις καλό αυτί καλή κιθάρα και να μην είσαι τύπος "τα ξερω όλα".

Επειδή δεν προκειται να απαντήσω ξανα γιατί σίγουρα θα πεταχτούν καποιοι να διαφωνήσουν ή και να ρωτήσουν & είναι τόσο πολλά αυτά που πρέπει να πω,αυτή είναι η αποψή μου όποιος θέλει διαφωνεί,έχω αρκετά "ένσημα" στο θέμα vst amp pedal cab modelling plug ins. Και είναι ότι καλύτερο από θεμα ήχου.

Αυτή την στιγμή αν θελετε την γνωμη μου 1 είναι το καλύτερο.

Vandal Αmp. το οποιο είναι ενσωματωμένο vst στο samplitude 11 pro MONO. Καλό Ψάξιμο.  ;D

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα έλεγα ακριβώς τα αντίθετα.

Δοκίμασα plug-ins ,software, impulses, συνδυασμούς όλων αυτών με πραγματικά αναλογικά πεταλάκια.. κλπ, κλπ, κλπ, κι αφού έφτασα σε ένα σχετικά καλό αποτέλεσμα αλλά όχι πλήρως ικανοποιητικό για μένα , άρχισα να μπαίνω στην μανούρα της ηχογράφησης με μικρόφωνο στην αρχή και μικρόφωνα αργότερα.

 

Το αν κάποτε οι software εφαρμογές φτάσουν να ακούγονται (και κυρίως να αισθάνονται απο τον παίχτη την ώρα του παιξίματος) σαν ενα πραγματικό ενισχυτή κιθάρας δεν είμαι βέβαια σε θέση να το γνωρίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε το Vandal να χεις να πορευεσαι...

*δες το HighQuality & από την αρχή ως το τέλος.. 8)

http://www.youtube.com/watch?v=sGBdCOlNTXc&feature=related

Πάρε και το ΤΗ1 φίλε μου.. 8)

ΥΓ:Ξεκολλήστε από το Guitar Rig και τα ευρέως διαδεδομένα.. :P

φ-ι-λ-α-ρ-ε-ς  στον SUPERFUNK (όπου να ναι θα βγει να ποστάρει κάτι τετοιο περίπου..  "Αφήστε τα software και την ψηφιακούρα,πάρτε μια τελεκαστερ & mia tonelab le βάλτε την  μπροστά σε έναν Fender combo και τελειωσε".... Στανταρ!!  8)  :P  8)

Η τεχνολογία έχει ξεπεράσει το αναλογικό ήχο.... απλά οι πιο πολλοί δεν το ξέρουν ακόμα..

Tο επόμενο video είναι αφιερωμένο στον Superfunk: ;D

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως σε μερικά χρόνια να καταφέρουν να φτιάξουν καλύτερους αλγόριθμους και να πλησιάσουν τους λαμπάτους ενισχυτές.

Προς το παρόν το μοναδικό αξιόπιστο μηχάνημα ειδικά για High Gain ήχους,είναι το Axe FX.

Φυσικά και αυτό δεν μπορεί να βγάλει καλό vintage καθαρό ήχο  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως σε μερικά χρόνια να καταφέρουν να φτιάξουν καλύτερους αλγόριθμους και να πλησιάσουν τους λαμπάτους ενισχυτές.

Προς το παρόν το μοναδικό αξιόπιστο μηχάνημα ειδικά για High Gain ήχους,είναι το Axe FX.

Φυσικά και αυτό δεν μπορεί να βγάλει καλό vintage καθαρό ήχο  ;D

 

 

Εδώ θα συμφωνήσω και θα επαυξάνω.. Για λαμπάτους η τεχνολογία σηκώνει τα χέρια ψηλά ακόμα.. ;D

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3)Το καλώδιο να είναι planet waves με το shielded end καρφωμένο στην κάρτα ήχου.

 

Mάλλον εννοεί απλά ένα ποιοτικό καλώδιο με καλή θωράκιση (όπως για κάθε μουσική χρήση, άλλωστε).

 

Προς το παρόν το μοναδικό αξιόπιστο μηχάνημα ειδικά για High Gain ήχους,είναι το Axe FX.

Φυσικά και αυτό δεν μπορεί να βγάλει καλό vintage καθαρό ήχο  ;D

 

Το "φυσικά" έχει έναν αέρα αντικειμενικότητας, ενώ αυτό δεν μπορεί να ισχύει με τέτοιο τρόπο...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yστερα απο χρονια ψαξιματος θα βρουμε τον τελειο ηχο αλλα δεν θα μπορουμε να παιξουμε τιποτα...Καταρεμμενο νοιζ με εχεις κανει πρεζακια και ξεχναω να πιασω την κιθαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου