Προς το περιεχόμενο

ΥΑΜΑΗΑ ΜΜ6 απόψεις...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά,

Ψάχνω τώρα τελευταία για το YAMAHA MM6. Όποιος γνωρίζει για τις δυνατότητες του και για το ποιά παρόμοια synth το ξεπερνούν, και εν τέλει ποιά αυτό ξεπερνά σε δυνατότητες, είναι δεκτός! Το χρειάζομαι για να γράφω και να παίζω με τη μπάντα μου σε progressive style, και θα ήθελα να γνωρίζω αν μπορεί να βγάλει στοιχεία αναλογικού synth... Ευχαριστώ!

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όσο έχω παίξει με το mm6 δεν με τρέλανε ιδιαίτερα η ποιότητα του ήχου του και απο αυτα που έχω ακούσει έχει περιορισμένες δυνατότητες . Ίσως να προτιμίσεις κανα mo6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε το ΜΜ6 ελάχιστα μπορείς να τροποποιήσεις τους ήχους...Η μοναδική περίπτωση που θα μπορούσα να το σκεφτώ σε κάποιο setup είναι ίσως μαζί με κάποιο virtual analog.

Σε αυτή την κατηγορία έχε υπόψη σου ότι σε λίγο θα έρθει το καινούργιο juno Di.Έχω κοιτάξει λίγο το Manual , φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον , με κάποια πρωτότυπα χαρακτηριστικά.Μένει να το ακούσουμε , πιστεύω ότι θα είναι καλό.Το μόνο ξενέρωμα ότι μάλλον δεν έχει είσοδο για expression pedal , από ό,τι διάβασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θάνο, μερικά από τον πρώην κιθαρίστα σου(κιθαρίστας... λέμε τώρα...)

 

Το γαμαχάκι είναι πολύ value for money...(προσοπική εμπιρεία)

 

Παρόλα αυτά...

1)Μην χαλάσεις το χρήμα πριν το ακούσεις από κοντά

2)Μην κόλας σε επιλογές των πολλών

3)Να δοκιμάσεις και άλλα πράγματα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα το MM6  κ θα πω τη γνωμη μου. Εχετε ακουσει ποτε την ατακα " Yamaha , τα λεφτα μου να χα" ? στη περιπτωση αυτη το ΜΜ6 ειναι η ζωντανη αποδειξη, ηχοι ναι μεν απο το μοτιφ αλλα μη ποιοτικοι, ελαχιστα πειραγματα μπορεις να κανεις, ειναι ενα arranger στην ουσια με σουλουπι synth, κ ευτυχως το πηρα μεταχειρισμενο κ δεν εδωσα τα 640 που ζηταει ο νακας. Κ το μοσχοπουλησα επισης... Μεινε μακρυα, δωσε κατι παραπανω κ παρε το τρισμεγιστο JUno G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το juno Di έχει έρθει και ειναι κλάσης ανώτερο σε όλους τους τομείς.Ειναι πολυ πιο παραμετροποιησιμο (έχει περιπου αντιστοιχο editor για Fantom),128 νοτες πολυφωνιας, μηχανή Juno Stage αρα καποιοι ηχοι ειναι ακριβως απο Fantom X, USB song player για backing tracks, vocoder, καλούτσικο κλαβε για τα 5,5 κιλα που ζυγίζει και πολλά άλλα.  Ακουσε samples, διαβασε reviews κτλ με απλό googlαρισμα και θα δεις οτι ειναι οτι καλυτερο για synths κατω των 600

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες! Ίσως ψάξω λίγο το roland juno d, αλλά το mm6 το έχω δοκιμάσει και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον...

pedals in everything

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου