Προς το περιεχόμενο

Digitech RP500-1000 - GSP1101


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εεεεεε λοιπον δεν αντεξα και ειπα να γραψω μερικες κουβεντες για τα παραπανω μηχανηματα......αν και πλεον ειμαι ευτυχισμενος κατοχος και το εννοω της rp500.....(να'σαι καλα ΝΙΚΟ).

Πανε 2 εβδομαδες που εδιωξα την tonelab le και μπηκα στο τρυπακι για ανανεωση εξοπλισμου.Ειχα διαβασει πολυ καλα λογια για τις εν λογω πεταλιερες αλλα ημουν διαστακτικος για την αγορα καθ'οτι δεν βγαζανε παλιοτερα και τα καλυτερα μηχανηματα.

Τεσπα ειπα ας κανω μια δοκιμη και το πολυ πολυ να αποτυχει.Οταν εφτασε σπιτι και την συνδεσα.......μετα απο μια ωρα πειραματισμων κλπ...κλπ.εχω να πω τα εξης συμπερασματα.......

Το μηχανημα....παταει κατω και οταν λεω κατω το εννοω την tonelab le σε θεματα προσομειωσεις ενισχυτων........εχει κατι mesa boogie rectifier peavey 5150 που αμα ακουσετε distortion θα παθετε ενα μικρο σοκ....σε σχεση με τον ανταγωνισμο.......το επιπεδο ειναι κλασεις ανωτερο απο tonelab ,pod κλπκλπ........εκανα κανα 10λεπτο να συνελθω απο την χαρα μου.......δεν λεω οτι αγγιζουν στο 100% το αληθινο καθοτι δεν γινεται αυτο.....αλλα μιλαμε για την ποιοτητα.Εαν στην tonelab εβαζα 5 sto θεμα πιοιοτητα προσομειωσεων στην rp βαζω χαλαρα 9 και ειμαι και συγκρατημενος.....βεβαια αυτο ειναι προσωπικη γνωμη και γουστο.

Παμε τωρα σε ενα σημαντικοτατο θεμα .........επιπεδο θορυβου σε high gain μοντελα.

Λοιπον αυτο ητανε και ενα απο τα σημαντικοτερα προβληματα της tonelab οπου σε high gain καταστασεις γινοτανε χαλασμος........στην περιπτωση της rp500 ακουγεται κιχ.....και οταν λεμε κιχ εννοω βαζω τερμα τα παντα αφηνω τα χερια απο την κιθαρα και δεν ακους καν το παραμικρο.....ουτε ενα φυσημα.....εχει ενα καταπληκτιοκο noiise supπressor που δεν κανει καθολου tone sucking.....

ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΛΥΣΩ ΤΑ ΕΦΦΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΘ'ΟΤΙ  ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ  ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΘΕΜΑ και δεν με απασχολει και πολυ εαν θα εχω το καλυτερο chorus -delay.

Nα πω επισης οτι το expression pedal σου δινει την δυνατοτητα να το χρησιμοποιεις ταυτοχρονα και σαν volume pedal και σαν πεταλι για αυξομειωση παραμετρων διαφορων εφφε(οπως εκανε η tonelab)αλλα πατωντας το πιο δυνατα ενεργοποιειται το wah wah κατι που δεν εκανε η tonelab δυστυχως.

Συμπερασμαη tonelab ητανε λιγο καλυτερη σε vintage καταστασεις .....οπου μπορουσες να φτιαξεις καποιους ηχους vintage πολυ καλους αλλα σε high gain καταστασεις ητανε απογοητευτικη και κυριολεκτω.Xαοτικη ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗΝ RP500 σε ογκο,ποιοτητα παραμορφωσης κλπ...κλπ.

Για να μην παρεξηγηθω ειχα την tonelab le 1,5 χρονο την ειχα ξεψαχνισει εντελως....μου αρεσε σε καποια vintage μοντελα αλλα μεχρι εκει...τιποτα παραπανω,εδω βρηκα το μαστορα μου.

Ετσι οποιος ειναι fan των high gain ηχων να παει να ριξει ενα ακουσμα(εαν βεβαια σε 5 λεπτα κατορθωσει να βγαλει ακρη) .Παραθετω δυο βιντεο που μου ειχανε κανει εντυπωση(βεβαια ειναι απο το rack) αλλα δεν εχει καμια διαφορα ηχητικα......

 

p.s προσεξτε ποσο αθορυβη ειναι ........

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=_178FCXd4WM&feature=player_embedded

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 689
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Καλησπέρα

 

η "πεταλιερα" είναι όντως τόσο καλή όσο λες?

τώρα λέω να αγοράσω "πεταλιερα" και μάλλον πως θα πάρω την "tonelab" αλλα με έβαλες σε αμφιβολίες

("μεταλλας" γαρ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγεια Αντωνη...

Αντε να πεφτουν τα καστρα...

Η Digitech παντως ως εταιρια εχει κανει τεραστια αλματα τα τελευταια χρονια στη ποιοτητα των προιοντων της...

Η καποτε Τζιτζιτεκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

η "πεταλιερα" είναι όντως τόσο καλή όσο λες?

τώρα λέω να αγοράσω "πεταλιερα" και μάλλον πως θα πάρω την "tonelab" αλλα με έβαλες σε αμφιβολίες

("μεταλλας" γαρ)

 

παρε rp....500-1000 αερα.....τιποτα αλλο δεν λεω.....εαν επαιζες blues θα σου ελεγα tonelab αλλα για metal......δεν υπαρχει συγκριση καμια......... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγεια Αντωνη...

Αντε να πεφτουν τα καστρα...

Η Digitech παντως ως εταιρια εχει κανει τεραστια αλματα τα τελευταια χρονια στη ποιοτητα των προιοντων της...

Η καποτε Τζιτζιτεκ...

 

εγω ουτε να την ακουω σαν εταιρια......ελα ομως που αλλαξε αρδην το πραγμα.........αυτο το audiο2 κανει παπαδες τελικα....που εχει μεσα της.......οποιος θελει μια δοκιμη σπιτι μου την κανει παντως για να του λυθουν οι αποριες εαν αυτα που λεω στεκουν ή οχι.......ας φερει και tonelab μαζι να τα συγκρινουμε διπλα διπλα.......  ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κακο ειναι οτι δεν γραφω σε καρτα ηχου...κατι βεβαια που δεν με καιει κιολας.......απλα οταν βαζω σε ενισχυτη με ενδιαφερει αυτο που ακουω...και αυτο που ακουω ειναι πολυ καλο........εγω ειπα.....ευπροσδεκτος ..οποιος θελει...για δοκιμη.....παντως το βιντεο που ανεβασα πιο πανω το εβαλα θελωντας να πω οτι αυτο που ακους εκει ...αυτο ακους και σπιτι μου .......δλδ για τα δικα μου αυτια......μια χαρα distortion......βαζω και αυτο το video που την εχουν συνδεσει με κατι αστεια monitor για να δειτε πως συμπεριφερεται.......και παραθετω και τις γνωμες απο το harmony central(ξερω δεν ειναι και το πλεον αξιοπιστο ) αλλα εαν διαβασετε θα δειτε οτι ολοι ανεφερουν περιπου αυτα που προειπα...

 

http://www.youtube.com/watch?v=tOkpoTO6ZmI&feature=related

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=R1zLlbLyu7o&feature=related

 

 

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects/product/DigiTech/RP1000/10/1

 

 

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects/product/DigiTech/RP500/10/1

 

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και άλλα reviews, επίσης πολύ πειστικα και κατατοπιστικά για τον ήχο της.

 

http://www.guitarcenter.com/DigiTech-RP500-Guitar-Multi-Effects-Pedal-104852033-i1394554.gc?mode=1

 

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και άλλα reviews, επίσης πολύ πειστικα και κατατοπιστικά για τον ήχο της.

 

http://www.guitarcenter.com/DigiTech-RP500-Guitar-Multi-Effects-Pedal-104852033-i1394554.gc?mode=1

 

 

 

πολλα αστερια βλεπω......μπα μαπα το καρπουζι......δεν ξερουν αυτοι......και πολλα τζιτζικια ακουω......παρα πολλα....... ;D

 

 

 

I use the RP500 in stomp box mode with a Marshall amp playing classic 80's rock. Tube amps can be fragile so I preprogramed a JCM amp modeler in the pedal which normally remains bypassed. As fate would have it, my JCM blew an output tube one night. I grabbed a Fender amp from backstage, turned on the JCM amp modeler with a single push of a button on the pedal and was back up and running within 5 minutes. The band said they could not tell any difference. I could tell but the model was remarkably close and very usable. This feature saved the performance. It would have also worked to use the XLR outputs on the pedal straight into the PA. It brings great peace of mind to know that this pedal has you covered if your amp ever fails. The tap delay is another huge feature that I don't know how I ever lived without. Fantastic pedal!

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου