Προς το περιεχόμενο

ακοη και μουσικοι


feather

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσέχουμε για να έχουμε, ειδικά στα μαγαζιά που βάζουν τους ενισχυτές στο τέρμα για να μας κουφάνουν.

 

Ξέρει μήπως κανείς που υπάρχουν ear muffs και ωτασπίδες και πόσο κοστίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι οτι θα συμφωνησετε - η ακοη ειναι ο' date='τι πιο πολυτιμο εχουμε.

 

κι ομως...

...στην προβα ο κιθαριστας επιμενει να παιζει στο 11...

...στο live τα monitor σε τρελαινουν στο μικροφωνισμο...

 

απο το site http://www.hearnet.com/index.shtml, μερικοι διασημοι με προβληματα ακοης:Neil Young, Pete Townshend, John Entwhistle, Jeff Beck, Sting, Eric Clapton, James Hetfield, Tom Yorke, Bono, The Edge, Phil Collins, Charlie Haden... :(

 

 

τι λετε?[/quote']

 

Bethoven? δεν ακουγε καθολου! :lol: αυτο ειναι παραδειγμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶σχετο φίλε επισκέπτη το σχόλιο! Ο Beethoven δεν κουφάθηκε από τις χιλιάδες watt που σφυροκοπούσαν τα τύμπανά του! Το πιάνο του μάλλον δεν έβγαζε και τόσο πολύ ένταση... Όλοι οι άλλοι όμως...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όποτε παίζω μαζί ή κοντά σε drummer χρησιμοποιώ πλέον ωτασπίδες και μάλιστα έχω βρεί ένα πολύ καλό ζευγάρι πλαστικές που μου έφερε ένας φίλος απο Αμερική, ειδικά για μουσικούς. Κόβουν πολύ ομοιόμορφα την ένταση απο μπάσα μέχρι πρίμα και το αποτέλεσμα είναι ότι ακούς την υπόλοιπη μπάντα σε ένταση home stereo, παίζεις λιγότερο αγxωμένα αφού δεν κοπανάς για να καταφέρεις να ακουστείς και γενικότερα ακούς καθαρότερα. Οι κοινές ωτασπίδες που έχουν τα φαρμακεία πάντως (απο κερί ή έαν υλικό σαν μαλακό αφρολέξ) δεν μου αρέσουν γιατί αλλοιώνουν πολύ το ηχόχρωμα. Επίσης έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν κάποιοι ωτορινολαρρυγγολόγοι που μπορούν να φτιάξουν ωτασπίδες πάνω στις διαστάσεις του αυτιού σου (κάτι σαν καλούπι δηλαδή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή φάση αυτές οι ωτοασπίδες ρε παιδιά! Πραγματικά χρήσιμες αν λειτουργούν τόσο σωστά. Μήπως ξέρει κάποιος κάπου που να πουλιούνται στην Ελλάδα και περίπου τιμές (γιατί άλλο Αμερική και άλλο εδώ);

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν καποια χρονια ειχα ενα προβλημα με το δεξι μου αυτι, το οποιο ειχε δημιουργηθει απο το ταμπουρο του ντραμερ μου, μετα απο μιση ωρα προβα καθε φορα που εσκαγε το ταμπουρο ηταν σαν να μου καρφωνουν καρφια στο αυτι. Απο τοτε παντα προβες με ωτοασπιδες και στα Live παντα με ear monitors, τα οποια λητουργουν και ως ωτοασπιδες. Βεβαια με ωτοασπιδες δεν ακουω και τον καλητερο ηχο αλλα απο το τιποτα (χτυπα ξυλο) προτιμω και 1 κιλο κερι στο καθε αυτι. Συμβουλευω οποιον εχει η ειχε ποτε το παραμικρο προβλημα να μην το αφησει ετσι, με τα αυτια δεν παιζουμε με το "ελα μωρε" και το "δεν βαριεσε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου