Προς το περιεχόμενο

Join the "Bass improvisation experiment"


ReCoC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ααα τι λέει πάμε σε σχόλια τελικά;

 

Σε σλαπ άνετα ο izzy έκανε τη διαφορά. Ήχος σαν αυτόν είναι που θα έλιωνα άνετα για σλαπ.

Πολύ αξιόλογος ο peterbass!

 

Trigga θες δουλειά πολύ, όπως επίσης και να αρχίσεις να σκέφτεσαι σαν μπασίστας, δηλαδή ξεκίνα με μικρά επαναλαμβανόμενα σχήματα. Δώσε βάση στο ρυθμικό και στο γκρουβ και μετά μόλις το βολέψεις αυτό, άρχισε να γεμίζεις.

Για εξάσκηση στο σλαπ που λες, δοκίμασε αρχικά να κάνεις απλή άσκηση σλαπ ποπ χωρίς ήχο, με μετρονόμο ώστε να συνηθίσει το χέρι στη κίνηση.

 

Μπασμαν, μου άρεσε γιατί έπαιξες instyle και προς τιμήν σου ότι το πάλεψες onetake χωρίς ιδιαίτερη προετοιμασία, αν και να μαι ειλικρινής θέλει να χεις πολύ καλό επίπεδο να το έχεις αυτό το One take άμεσα! Πχ σε σημεία το έχανες ρυθμικά.

 

Λονγκσαντοου είσαι γενικά παικταράς. :)

Μεγαλύτερο κλιπακι next time :P

 

Χμινορε: Το νέο κλιπάκι που έβαλες με το ενταστο μου άρεσε καλύτερα, άσε που τελικά αρχίζω να πείθομαι ότι ταστα is the way to go γενικά :D

 

Ο μπαμπτούα έκανε ολντσκουλ φανκι πράμα. +1 Ισχύουν τα ίδια με την onetake προσέγγιση παραπάνω, μόνο που εσύ είσαι πιο σίγουρος και το κάνεις άνετα.

 

Evi: Αν σου πώ ότι περίμενα ακριβώς κάτι τέτοιο...  :D Ωραιότατο, με γειά και το καινούριο ενισχυτή (sorry, τώρα το πήρα πρέφα!  :-X). Μόνο "παράπονο" ότι θα προτιμούσα λίγη παραπάνω "jazz-bass-ίλα".  :)

 

Θενκς, αλλά ακόμα πρέπει να μάθω να ηχογραφώ σαν άνθρωπος και να μη βγάζω βαβούρα. Σε επόμενα μάλλον θα τα πάω κατά τι καλύτερα μιας και ήδη έχω διορθώσει μερικές πατατιές μου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Babtua: Περίμενα κάτι πενάτο και σε καρα-Cure/Clash κλπ. στυλ αλλά μου'βγαλες funk-ίλα! Πολύ ωραίο φίλε.  :)

 

Thanks!

 

Πάντως εδώ που τα λέμε, απλά ήθελα να δοκιμάσω το νέο μου άταστο μπάσο. Νέο που λέει ο λόγος δηλαδή, το έχω καιρό - ήταν ένα απλό jazz bass copy που του έβγαλα τα τάστα.

 

Το είχα αφήσει έτσι τόσο καιρό, αλλά πρόσφατα έκατσα και του έφτιαξα την ταστιέρα φλατ στις εγκοπές που άφησαν τα τάστα, με στόκο νερού ανακατεμένο με γραφίτη (από ράβδο γραφίτη σκληρού μολυβιού τριμμένη με χοντρό γυαλόχαρτο για να πάρω τη μαύρη σκόνη γραφίτη). Το αποτέλεσμα μετά το leveling με ψιλό γυαλόχαρτο όλης της ταστιέρας (rosewood btw) ήταν πολύ καλό, οι γραμμές είναι αρκετά σκούρες (χάρη στο γραφίτη) για να μη φαίνονται από μακριά, αλλά από κοντά φαίνονται για γρήγορη τοποθέτηση του χεριού.

 

Επίσης τόσα χρόνια παίζω πάντα με 45άρες χορδές και είπα να πάρω ένα σετάκι 40άρες για δοκιμή αφού είχα ξεχάσει πώς παίζουν. Ε, και τις έβαλα στο άταστο. Ε, και έσκασε η φάση με το funk backing track και είπα what the heck και έκανα one take και that's that (το'χω το αγγλικό, ε; :P ;D ). Εννοείται με δάχτυλα, λόγω ατάστου...

 

Σχολιασμός για τα άλλα κομμάτια αργότερα, πρέπει να τα ξανακούσω, τα έχω ξεχάσει...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αφού περνάμε στον σχολιασμό (τουλάχιστον για το funk)...

Ωραίο slap από όλους...

 

@Χμινόρε το πρώτο κλιπάκι μου άρεσε περίσσοτερο από άποψη ήχου... Το δεύτερο ήταν πολύ άγριο για funk... Από άποψη ιδεών νομίζω πως μου άρεσε πάλι το πρώτο... (με δάχτυλα παίζω γενικά. Όσον αφορά το fuzz απλώς τσίμπησα λίγο το drive... Fuzz χρησιμοποιώ σε άλλα είδη)

 

@trigga Ωραίο το σλαπ και οι ιδέες αλλά νομίζω ότι χάνεσε λίγο στον ρυθμό. Τι μπάσο είπες ότι χρησιμοποιείς? Μου άρεσε πολύ ο ήχος στο Pop...

 

@Εύη νομίζω πως αν απλώς είχες ένα ποδοκίνητο wah θα ήταν το αγαπημένο μου... ;)

 

@ babtua θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Χμινόρε (κυρίως για το cure addict υπογραφή σου)

 

Τελευταίο άφησα τον izzy γιατί πολύ απλά ήταν ο νο1 για εμένα σε αυτό το improvisation και σε αυτό το κομμάτι. Απίστευτος ήχος και απίστευτο παίξιμο... well done!!!!

 

Γενικά μου αρέσανε όλα... Και είναι εμφανές ότι τελικά διαφορετικές μπασογραμμές = διαφορετικό κομμάτι... (τα ακούτε κύριοι κιθαρίστες?)

 

 

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε παιδες.Κομπλε ολα.

Σουπερ τα σλαπ μπράβο.

Ευχαριστω για τα σχολια.Ευη το ψαχνω το πραμα αλλα απο γκρουβ καλά πάμε.Αλλιως δεν θα παιζαμε σε λαιβ.

 

Το μπάσο ειναι ενα δανεικο aria pro της κακιάς ώρας.Δεν ξερω αν ενα harley benton θα ήταν καλύτερο αλλα αυτο ειναι σαν ξεφουσκωτο μπαλόνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπάσο ειναι ενα δανεικο aria pro της κακιάς ώρας.Δεν ξερω αν ενα harley benton θα ήταν καλύτερο αλλα αυτο ειναι σαν ξεφουσκωτο μπαλόνι.

Πάντως από 2-3 harley benton που έχω ακούσει αυτό τα πατάει χαλαρά!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χεχε... το funk το δικό μου πάντως με Harley Benton είναι... :P ;D

 

(Σιγά μην ξήλωνα τάστα από καλό μπάσο. Πάντως με εξέπληξε με τον ήχο του, πολύ καλός αν και στο συγκεκριμένο κλιπάκι δεν ακούγεται τόσο καλά γιατί δεν έβαλα καν DI - καρφί στην κονσόλα είναι και χάνει αρκετά το χαρακτήρα του)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με το di τι γινεται δεν ξερω.ΠΑρατηρω κ γω πως καρφι στην κονσολα χανουν τα πριμα τους ολα τα ηλεκτρικα οργανα.Με το di,ενα παθητικο εχω art zdirect,ειναι σαν να μπηκε αλλο οργανο κ στο μπασο κ στην κιθαρα.

 

Οι ενισχυτες να φανταστω οτι εχουν di απο μονοι τους ή τουλαχιστον κατι που λειτουργει σαν αυτο γιατι δεν μπορω να φανταστω οτι κουμπονωντας το jack χανουμε ολες αυτες τις συχνοτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ευχαριστησω τους φιλους  για τα καλα τους λογια, παραθετω τα δικα μου σχολια.Θελω να διευκρινισω ότι ειμαι αυτοδιδακτος και οτιδηποτε γνωριζω είναι από ακουσματα, τριβη με μπαντες και διαφορα βιβλια.Ετσι κρινω βασει με το τι θα αρεσε καλυτερα στο δικο μου αυτι, χωρις να είναι τιποτα απολυτο και αντικειμενικο.Τα σχολια είναι παντα καλοπροαιρετα χωρις να εχω κακο προηγουμενο με κανεναν.

 

Funky bassmaν: Αρκετα καλος ηχος με ογκο.Οσον αφορα το θεμα σου πιστευω ότι επρεπε να ακουσεις λιγο ακομα τι θα παιξεις, πριν το γραψεις επειδη σε καποια σημεια εχω την εντυπωση ότι το μπασο σου δεν κολλαει (παικτικα και όχι αρμονικα)με το κομματι.Πολυ καλη η ιδεα του chord που εβαλες.Εστιασες ιδιαιτερα στο ρυθμο και αμελησες λιγο τα γεμισματα τα οποια τελικα σε προδωσαν σε καποια σημεια χωρις όμως να χανεται η αισθητικοτητα του κομματιου.

 

Babtua:Πολύ καλο το θεμα σου, παιγμενο με σιγουρια και χωρις μεγαλο ρισκο στα γεμισματα.Ο ηχος σου εδεσε με το κομματι και το εκανε να φαινεται σαν original ηχογραφηση, μια αισθηση που μονο το δικο σου κομματι μου εδωσε.Εχω την εντυπωση ότι αρχισες να χανεις λιγο τον ελεγχο κατά τις αλλαγες συγορδιων.Τελικα όταν τις ενσωματωσες αυτές, το κομματι εχασε λιγο από την αιγλη του γιατι του εδωσες ένα υφος μινορε το οποιο κατ’εμε δεν ταιριαζει σε ένα τετοιο κομματι.Γενικα μου αρεσε πολύ.

 

Longshadow:Πολύ καλος ηχος, πολύ καλα γεμισματα,ρυθμικα που δεν χανουν ποτε την επαφη με το κομματι.Το chorus εβγαλε τα λεφτα του και μου αρεσε που μπηκες στο κομμενο μετρο στην αρχη του κομματιου με slide.Αν παιζεις τεοιο μπασο χωρις να εισαι μπασιστας δεν θελω να δω τι κανεις με το οργανο σου.

 

Trigga:Αρκετα καλος ηχος, καλο το slap ανασφαλεια στο pop.Κατα 95% οι νοτες σου είναι ευστοχες, λιγο φορτωμενα τα γεμισματα.Μου αρεσε γενικα γιατι όταν ξεπερασες λιγο το κολλημα του τεμπο του κομματιου το οποιο νομιζω σε περιορισε, το κομματι εγινε δικο σου.

 

Neeq: Αν εισαι ηδη καλος πληκτρας, τοτε δωσε λιγο περισσοτερο χρονο και στο μπασο.Θα δεις ότι αξιζει τον κοπο.

 

Izzy_livin: Αφησες να παιξει λιγο μονο του και μετα μπουκαρες με τσαμπουκα δειχνοντας με το προσεγμενο και λακωνικο θεματακι σου ότι το κατεχεις.Σωστος ηχος και καλες δυναμικες δινοντας σωστα το groove.

Πολύ καλο.

 

Evilnye:Αχ αυτό το πενταχορδο.Το κομματι ηταν Από τα αγαπημενα μου.Το παιδι είναι του ωδειου και δεν ντρεπεται να το πει.Πολυ καλο παιξιμο αλλα με στενοχωρησε η εγγραφη η οποια δεν ηταν ανταξια του.Αντε να δουμε και αλλα πραγματα.Πολυ καλος!

 

X-minor:Νομιζω τα ειπα όλα με το μηνυματακι που ειχα στειλει και το υποστηριζω ακομα.Στα αρνητικα κατ’εμε το παιξιμο με πενα που κανει πολύ πριμο τον ηχο.

 

Ελπιζω να μη σας κουρασα και ευχομαι να σας γνωρισω ολους καλυτερα.Παντα καλες μουσικες και παντα εξασκηση.Η συνεχης τριβη με το οργανο φερνει παντα αποτελεσματα.Να ειστε παντα καλα.

(σ.σ. μηπως να γινω αρθρογραφος;)

 

Μη βροντοχτυπας τις χαντρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη σας νιωθω ολους οτι θελετε φανκιλα θα γραψω ενα τρελοφανκ backing τωρα κιολας και θα βαρεσουμε ολοι σε ενα τρελο γκρουβ να ζηλευουν ολοι οι ντραμερ που δεν θα παιζουν μαζι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου