Προς το περιεχόμενο

Join the "Bass improvisation experiment"


ReCoC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 145
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 2 μήνες αργότερα...

Αναβιώνω το νεκρό αυτό θεματάκι μιας και έπεσα στο ξεχασμένο μπακιτράκι του τρίγκα και είπα να γράψω κάτι.

Η ηχογράφηση και με το άκτιβ πια μπασάκι μου (Fender jazz deluxe series) μέσω του roland cb-100 στην κάρτα ήχου μου (m-audio fast track) κλασσικά στο audacity.

Ομολογουμένως πλέον διόρθωσα τα θέματα θορύβου που είχα και νομίζω γενικά η ηχογράφηση είναι αξιοπρεπέστερη από τα προηγούμενα που έχω ανεβάσει σ αυτό το θέμα.

 

Έκανα 3 απόπειρες τελικά ανέβασα την 1η, ας είχε και 2 σαρδαμ.

 

Πάω να ακούσω όσα δεν είχα ακούσει και περιμένω αν πάρει χαμπάρι το θέμα και κανένας μπασίστας που δεν το είχε δει :)

fankia_evi.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός ήχος Εύη. Κατάφερες να το κάνεις να ακούγεται Precision  ;D

Αλλά το φοβάσαι βρε και δεν βρίσκω τον λόγο καθώς τις νότες τις έχεις. Σκέφτεσαι και μετράς πολύ και έτσι υπάρχουν ψιλοκαθυστερημένα πατήματα κα άτολμα licks.

Σήκω όρθια, άσε το back να παίξει κάνα δίλεπτο, feel the groove και μπες με τσαμπουκά.

Move your bass and your ass will follow  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλός ήχος Εύη. Κατάφερες να το κάνεις να ακούγεται Precision  ;D

Δε ξέρεις πόσο με προβληματίζει αυτό το θέμα...

Το κάνω επανειλημμένα και συνειδητά... κάτι πρέπει να γίνει με αυτό :P

 

Αλλά το φοβάσαι βρε και δεν βρίσκω τον λόγο καθώς τις νότες τις έχεις. Σκέφτεσαι και μετράς πολύ και έτσι υπάρχουν ψιλοκαθυστερημένα πατήματα κα άτολμα licks.

 

Ναι φταίει ότι έπιασα μια ιδέα και δεν την ανέπτυξα. Μετά που δοκίμασα να την πάω σωστά δε μου άρεσε αυτό που άκουγα γιατί τότε άρχισα να το παρασκέφτομαι και ακούγόταν virtual bassist :P οπότε και τελικά έβαλα την 1η απόπειρα που ήταν έστω πιο ειλικρινής.

 

Ευχαριστώ που το ακούσατε!

 

Τώρα άκουσα και τι κάνατε οι υπόλοιποι στο μπακιτράκι του τρίγκα.

Με διαφορά προτίμησα Fleamail, Babtua και johndeerbass.

Πολύ διαφορετικές προσεγγίσεις αλλά πολύ καλές.

Όντως ο johndeer ψήνει ολοφάνερα Miller, that's good :)

Ο Φλη απ την άλλη έβγαλε βρώμα ρε παιδί μου μια χαρά.

Και τρελές σλαπιές απ τον Μπαμπτούα! me likes :D :D Τι να πω μακάρι να ναι σαν το ποδήλατο και το σλαπ να το αφήνεις 2 3 χρόνια και να το έχεις και πάλι :D

 

Μου άρεσαν και τα 2 του peterbass και στα δυο παρατήρησα ότι μέχρι να πιάσει το γκρουβ ήθελε λιγο οπότε στρώνει λίγο μετά την αρχή (κάτι που ισχύει και σε μένα κ γι αυτό δε πολυθέλω τα onetake stuff)

 

Του τριγκα μ άρεσε το άλλο που ανέβασες 

Εγραψα ενα ριφ στο μπακινγκ απο ενα βιβλιο που βλεπω με το δανεικο Squier mod jazz 70'.

Πολύ ενδιαφέρον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου