Προς το περιεχόμενο

Ο εφιάλτης του μπαμπα-ροκά!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μια φορα ειχα ακουσει τον Λεουνακη στο ραδιο(rock fm) να λεει οτι στο παιδι του δεν θα επιβαλει τη ομαδα θα γινει(αυτος ειναι φανατικος γαυρος) για τον λογο οτι απο αντιδραση το παιδι του μπορει να γινει κατι αλλο.

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

....ο μικρος κοντοσταθηκε και μου ειπε "μπαμπα' date=' θα μου δειξεις

πως παει το τραγουδι της Εφης Θωδη?"

 

Εγω παντως τρομαζω στην ιδεα!!![/quote']

 

Γιατί δηλαδή.....τι έχει η Έφη Θώδη???

Μια χαρά είναι το κορίτσι.....ωραία τα λέει!!!

Να μου΄λεγες για την Καλομοίρα....ε τότε εγω θα τον σκότωνα επι τόπου :twisted:

 

( τι ηθελα και την ανέφερα την πιτσιρίκα. Αρρώστησα πάλι :roll: )

 

αααγαπω αγαπω μια πιτσιρικααα!!!!! ασμα ε? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και νόμιζα οτι κανένας άλλος δεν το σκεφτόταν αυτό... Πέρα απο την πλάκα το έχω σκεφτεί πολλές φορές' date=' και έχω προσπαθήσει απο τώρα να βρώ πως με την κατάλληλη μουσική διαπαιδαγώγιση μπορώ να το αποτρέψω, χωρις ελπίζω να σπάσω τα νεύρα του παιδιού. Δύο πράγματα φοβάμαι βασικά, αυτό, και μην γίνει θρήσκος(α) ή φανατικός οποιουδήποτε είδους.[/quote']

σε αυτο το θεμα ειμαι πολυ τυχερος.μεγαλωσα σε μια οικογενεια που και οι δυο γονεις με διαπαιδαγωγησαν με rock μουσικη.απο την δευτερα δημοτικου μου ειχαν μαθει να χρησιμοποιω βινυλιο και τα πρωτα μου ακουσματα ηταν van morisson, rolling stones,pink floyd,lynyrd skynyrd,eric clapton,dire straits κλπ κλπ. μου φαινεται πολυ αστειο τωρα, αλλα στην πεμπτη δημοτικου σταματησα να ακουω κλασσικο rock και ξεκινησα να ψαχνομαι με καινουρια πραγματα.

 

σας πληροφορω οτι αυτο δεν επηρρεασε καθολου την αδερφη μου, η οποια απο τη μια δεν ακουει Σακη(δεν εχω τιποτα με το παιδι) αλλα απο ολη αυτην τη μουσικη διαπαιδαγωγηση "περασε και δεν ακουμπησε..." που λεμε.

 

θα ηθαελα να τονισω παντως οτι ποτε δεν με πιεσε κανενας να ακουσω κατι συγκεκριμενο και οτι σιγουρα η πιεση για το οτιδηποτε οδηγει σε αντιθετα αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και νόμιζα οτι κανένας άλλος δεν το σκεφτόταν αυτό... Πέρα απο την πλάκα το έχω σκεφτεί πολλές φορές' date=' και έχω προσπαθήσει απο τώρα να βρώ πως με την κατάλληλη μουσική διαπαιδαγώγιση μπορώ να το αποτρέψω, χωρις ελπίζω να σπάσω τα νεύρα του παιδιού. Δύο πράγματα φοβάμαι βασικά, αυτό, και μην γίνει θρήσκος(α) ή φανατικός οποιουδήποτε είδους.[/quote']

σε αυτο το θεμα ειμαι πολυ τυχερος.μεγαλωσα σε μια οικογενεια που και οι δυο γονεις με διαπαιδαγωγησαν με rock μουσικη.απο την δευτερα δημοτικου μου ειχαν μαθει να χρησιμοποιω βινυλιο και τα πρωτα μου ακουσματα ηταν van morisson, rolling stones,pink floyd,lynyrd skynyrd,eric clapton,dire straits κλπ κλπ. μου φαινεται πολυ αστειο τωρα, αλλα στην πεμπτη δημοτικου σταματησα να ακουω κλασσικο rock και ξεκινησα να ψαχνομαι με καινουρια πραγματα.

 

σας πληροφορω οτι αυτο δεν επηρρεασε καθολου την αδερφη μου, η οποια απο τη μια δεν ακουει Σακη(δεν εχω τιποτα με το παιδι) αλλα απο ολη αυτην τη μουσικη διαπαιδαγωγηση "περασε και δεν ακουμπησε..." που λεμε.

 

θα ηθαελα να τονισω παντως οτι ποτε δεν με πιεσε κανενας να ακουσω κατι συγκεκριμενο και οτι σιγουρα η πιεση για το οτιδηποτε οδηγει σε αντιθετα αποτελεσματα.

Παρομοιως φιλε mechmg93 (εχεις καμια σχεση με μηχανολογια?) κι εγω μια απο τα ιδια..Γονεις που ασχολουνται με τη μουσικη (ερασιτεχνικα παντα!) και ακουγαν και ακουν ακομα (!!!) το ευρυτερο φασμα της ροκ μουσικης..Ουτε εμενα με πιεσε κανεις να ασχοληθω ουτε με το πιανο και την κιθαρα,ουτε με τη ροκ μουσικη σαν ακουσμα (οπου την ιδια εποχη με σενα προσπαθησα να ψαχτω κι εγω λιγο πιο περα και ανακαλυψα τη μεταλ μουσικη για παραδειγμα!)Εγω ηθελα να ξερω δηλαδη αν και τα παιδια μας βγουν κατι αναλογο με εμας,και ψαχτουν λιγο παραπανω..Τι διαολο θα ακουν εκεινη την εποχη??Τι καινουριο ειδος θα υπαρχει αραγε?? :roll:

Παντως οσον αφορα την διαπαιδαγωγηση πιστευω πως απλα πρεπει να υπαρχουν διακριτικες ''κατευθυνσεις'' σε ενα παιδι για το τι μουσικη θα ακουει η αν θα παιζει μουσικη..Δεν νομιζω πως εχει νοημα να ''σπρωξεις'' καποιον με το ζορι αν δεν το αγαπα και δεν το θελει απο μονος του..Και να το κανεις δεν θα εχει αποτελεσμα..οποτε.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πιο ευάλωτη ομάδα απέναντι στις πρακτικές της μαζικής κουλτούρας είναι τα παιδιά. Tους στερεί την υποχρέωση που έχουν να αμφισβητούν. Παίρνει τις (παλαιότερα) κοινωνικά ακραίες συμπεριφορές και τις ενσωματώνει στο νέο προϊόν της και τις πουλάει στα παιδιά ως "trendy" (βλέπε δήθεν ακρότητες τύπου κουρέματα βίσση).

Kάνει τον (παλαιά απαράδεκτο) σκληρό ήχο της μουσικής "must" (βλέπε ιλουστρασιόν γκάζια τύπου evanesence)

Όχι πως εμείς δεν φάγαμε (και τρώμε) πολλά καλλιτεχνικά (και άλλα) σκουπίδια, αλλά εχω την εντύπωση πως η δημιουργία συνειδήσεων δεν είχε φτάσει στα σημερινά επίπεδα, μπορούσες να ξεφύγεις.

 

Bλέπω πόσο συντηρητικά έχουν γίνει τα παιδιά των φίλων μου και τρομάζω!!!! Δεν θέλω η κόρη μου να γίνει σαν εμένα, ούτε να ακούσει τη μουσική που ακούω εγώ... θέλω να αμφισβητεί. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πιστεύω ότι το έχετε μπερδέψει λίγο το θέμα. Δεν μπορώ να βρω κάτι κακό στο να ακούει κάποιος "τρίχες" μουσική. Κακό μπορώ να βρω σε ένα άτομο χωρίς κριτική σκέψη, χωρίς προσωπικότητα, με λάθος προσέγγιση στη ζωή και χωρίς όρεξη για προσφορά (στους συνανθρώπους).

 

Ο παραπάνω άνθρωπος δεν έγινε έτσι λόγω της μούσικης που ακούει, απλά η μουσική που του ταιριάζει έιναι αυτή (μάλλον-κρίνοντας από την πλειοψηφία τέτοιων ατόμων). Δεν μπορώ να καταλάβω τί άσχημο βλέπετε στο να ενδιαφέρεται κάποιος για να δημιουργήσει/αποδώσει μουσική όσο "χάλια" και να είναι. Επειδή απλά η φιλοσοφία/στιχουργική της είναι ουσιαστικά ανύπαρκτη...

 

Λοιπόν οποιανού ο γιος του ζητήσει να του δείξει Ρουβά στην κιθάρα, πρέπει να αισθάνεται περήφανος που ο γιος του με κάτι ψάχνεται και αυτό τον γεμίζει.

 

Επίσης όσοι αισθάνονται "τυχεροί" που οι γονείς τους άκουγαν rock μουσική, αν δηλαδή τώρα άκουγαν Καλομοίρα (όπως και οι δικοί τους) πώς μπορούν να ξέρουν ότι δε θα ήταν ευτυχισμένοι? Μήπως τα πράγματα θα είχαν εξελιχθεί καλύτερα για αυτούς? (ποιος ξέρει?) :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά και εγώ μικρός ξεκίνησα με Γαρμπή, μετά άκουσα Σιδηρόπουλο, μετά άκουσα Aphex Twin και μετά άκουσα Ξενάκη.

Θα στρώσειιιιιιιι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης όσοι αισθάνονται "τυχεροί" που οι γονείς τους άκουγαν rock μουσική' date=' αν δηλαδή τώρα άκουγαν Καλομοίρα (όπως και οι δικοί τους) πώς μπορούν να ξέρουν ότι δε θα ήταν ευτυχισμένοι? Μήπως τα πράγματα θα είχαν εξελιχθεί καλύτερα για αυτούς? (ποιος ξέρει?) :wink:[/quote']

 

Μου θύμισες την συμπαθητική ταινία High Fidelity, όπου ο κεντρικός ήρωας κάποια στιγμή λέει το εξής αμίμητο: "Δεν μπορώ να καταλάβω αν ακούω ροκ μουσική γιατί είμαι δυστυχισμένος, ή αν είμαι δυστυχισμένος επειδή ακούω ροκ μουσική". :)

 

Βέβαια, στην πραγματικότητα, το πρόβλημα δεν είναι τι μουσική ακούει κάποιος διότι (αν δεν το έχετε προσέξει) οι περισσότεροι άνθρωποι δεν ΑΚΟΥΝΕ αυτό που "ακούνε".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θύμισες την συμπαθητική ταινία High Fidelity' date=' όπου ο κεντρικός ήρωας κάποια στιγμή λέει το εξής αμίμητο: "Δεν μπορώ να καταλάβω αν ακούω ροκ μουσική γιατί είμαι δυστυχισμένος, ή αν είμαι δυστυχισμένος επειδή ακούω ροκ μουσική". :)[/quote']

 

Για την ακρίβεια λέει "pop" και όχι "rock" :lol:

 

(o spasiklas...)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια λέει "pop" και όχι "rock" :lol:
¶ντε ρε, σοβαρά; Είναι δυνατόν να θυμάμαι τόσο λάθος; Τέλος πάντων...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου