Προς το περιεχόμενο

GT-8, Pod XT Live και Vox Tonelab - ποιοι τα εχουν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και χαρα σας,

 

αυριο θα παω να δοκιμασω τις 3 πεταλιερες και θα ηθελα οποιος ξερει να με κατατοπισει στο εξης απλο: Ποιοι τις εχουν στην Αθηνα(κεντρο);

 

Για τη Line 6 ξερω οτι πρεπει να παω Νακα, αλλα τις αλλες δυο ποιος τις εχει;

 

Φυσικα, οποιος απαντησει αν μπορει ας ριξει και μια γρηγορη γνωμη για το ποια πιστευει οτι ειναι καλυτερη overall ως προς την ποιοτητα των ηχων της.

 

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tonelab SE (η οποια βεβαια ειναι και η καλυερη 8) :D ) θα βρεις στο BON STUDIO-ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟ & ΚΑΓΜΑΚΗ

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GT-8 έχει (μαλλον) ο Διαμαντόπουλος, Καγμάκης, ενας που είναι στην Ακαδημιας και Μπενάκη.

 

Η ποιότητα των ήχων εξαρτάται απο ...

 

1. Τι ήχο ψάχνεις, δηλ. αν είσαι για παραδοσιακό λαμπάτο μάλλον θα σου αρέσει η Tonelab, αν όμως θέλεις να ψαχτείς και για περίεργους ήχους, με τα εφφε σε διαφορετική σειρά κλπ κλπ τότε μάλλον GT-8

 

2. Ποσο χρόνο θα αφιερώσεις για να την μάθεις

 

3. Σε τι ενισχυτή/ηχείο θα παίξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την GT-8 θα τη βρεις στο κατάστημα της Roland στη Λεωφ. Μεσογείων, δίπλα στην Εθνική ¶μυνα. Τώρα τη γνώμη μου... είμαι πληκτράς!!!

 

Πάντως στο group ο κιθαρίστας χρησιμοποιεί τη GT-6 και είναι ευχαριστημένος...

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Tonelab και την GT8 τις εχει και το ART MUSIC Ακαδημιας....

Αναλογως τι θες να παιξεις.....η Tonelab ειναι για ποιο Vintage καταστασεις ενω η GT8 ειναι ποιο μοντερνα σαν ηχος και εχει τα 5 πλασια πραγματα απο ενισχυτες πεταλια και εφε για να ψαχτεις.....αν δεν φοβασαι τα μενου και τις ρυθμησεις πηγαινε για GT8 που τα καταφερνει και στα vintage πραγματα!......αλλα αμα εισαι fenderακιας τοτε βουρ για την Tonelab..! Προσεξε οπου και να πας,αν πληρωσεις μετρητα να απαιτησεις να σου κανουν 10% εκπτωση..... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην ευχαριστω παρα πολυ για ολες τις συμβουλες, βοηθανε πολυ!

 

Μου κανει εντυπωση που κανεις δεν αναφερει το Pod XT...Οπου και να κοιταξω Pod XT βλεπω, τελικα δεν ειναι τοσο καλο οσο φαινεται;

 

Ο ηχος που ψαχνω ειναι απο κλασικο ροκ μεχρι και hardcore - δηλαδη απο λιγα γκαζια μεχρι βουρ γκαζια. Αλλα τα θελω και τα παραξενα εφε (βλ. GT8), ειμαι εφεδακιας!

 

Απλα τυχαινει να εχω την GT6 και δεν ειμαι και πολυ ευχαριστημενος απο την ποιοτητα των παραμορφωσεων...Ολα τ'αλλα ειναι σουπερ, αλλα οι παραμορφωσεις........

 

Anyway, αυτο που μου εχει κολλησει παντως ειναι το οτι δεν αναφερθηκατε καθολου στο Pod XT.Μπορει καποιος να το σχολιασει αυτο;Το ειχα για πολυ καλο μηχανημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα το pod xt live από προχθές και μπορώ να πω ότι μου αρέσει αρκετά ο ήχος. Και εύκολο στην χρήση είναι άλλα και στην λούπα του peavey classic 30 ακουγόταν πολύ κάλο, ενώ το boss που το άκουσα δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε και τόσο πολύ, βέβαια μιλάμε κυρίως για hi gain ήχους και όχι τόσο blues και ημικαθαρους!

 

Είμαι της άποψης ότι και οι 3 πεταλιερες είναι πολύ κοντά στην κατηγορία τους με κάθε μια να έχει τα υπέρ και τα κατά τις άλλα ηχητικά σε ποιότητα να έχουν ανεβεί πολύ πια τα πολυεφφε (αν το συγκρίνω δε, με ένα παλιό zoom που την εποχή του ήταν το μεγάλο μοντέλο της σειράς, άπλα καμιά σχέση!!). Το μονό κακό του Pod είναι ο νάκας που το έχει "λίγο" πανάκριβο άλλα από την άλλη αν ψάχνεσαι για αγορά με δόσεις, τότε οι 36 δόσεις που κάνει είναι ένα δέλεαρ. Εμένα μου το πήραν για δώρο για την γιορτή μου άλλα και ως δώρο για το πτυχίο και ήθελαν οι γονείς να το βάλουν στην κάρτα οπότε ο Νάκας στην προκείμενη περίπτωση ήταν η καλύτερη επιλογή.

 

Παντός η χαρά του παιδιού για το pod είναι η ρύθμιση του μέσω pc (usb) που κάνεις τα πάντα πανεύκολα (κάτι που έχει και το tonelab αλλά όχι το gt8 ή τουλάχιστον όχι σε τέτοιο βαθμό) και ότι υπάρχουν άπειρα patches που σε βάζουν αμέσως στο κλίμα για το τι μπορείς να κάνεις με αυτό.

 

Πάντως ξαναλέω ότι και οι 3, (αν και η tonelab σε ποιο Vintage μονοπάτια) είναι πολύ κάλες και με έναν κάλο ενισχυτή (λαμπάτο) και μια καλοδομημενη κιθάρα αποκλείεται να μην φτιάξεις κάλο ήχο πολύ κοντά στα επίπεδα ενός κάλου αναλογικού ήχου πια (εντάξει, μέσα σε λογικά πλαίσια έτσι? πχ ένας Soldano είναι ένας soldano και ότι και να γίνει... ψηφιακή εξομοίωση δεν θα γίνει σωστά ποτέ... άπλα αρχίζει και πλησιάζει...)

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Στέλιος

 

Ps. Δες και αυτό το link που συγκρίνει ένας «γνωστός χρήστης» πολυεφφε (αν συχνάζεις καθόλου στο bossgtcentral και στο της Line 6 forum, θα έχεις δει σίγουρα ποστ του), όλα τα τωρινά πολυεφφε της αγοράς.

http://www.thestompbox.net/Home/ViewArticle.aspx?ArticleID=21

Marshall JVM410 + 1960 cab, USA Charvel San Dimas 2H

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω ειχα την GT6 και την πουλησα γιατι δεν μου αρεσαν οι παραμορφωσεις και πηρα GT8.....δεν συγκρινεται ...ειμαι υπερευτυχισμενος... 8) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου