Προς το περιεχόμενο

GT-8, Pod XT Live και Vox Tonelab - ποιοι τα εχουν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να ριξω κι εγω τη γνωμη μου...

 

Οπως σας ειχα πει εχω κι εγω τη GT6 και ειναι αληθεια οτι τα preset της ειναι επιεικως απαραδεκτα (τα περισσοτερα). Βεβαια απ'οταν την πηρα εχουν περασει 4 χρονια και τωρα πια εχω μαθει να φτιαχνω μια χαρα ηχους - αναλογικα παντα με αυτο που μπορει να βγαλει η GT6 σαν ηχο. Αλλα πιστευω οτι συμφωνουμε ολοι οτι το καθε μηχανημα εχει τον δικο του ηχο και το δικο του 'στυλ' το οποιο σε αλλους μπορει να ταιριαζει περισσοτερο και σε αλλους λιγοτερο. Ετσι εγινε και με το POD - οταν πηγα να το δοκιμασω, μεσα σε 5 λεπτα ειχα καταφερει να βγαλω παραμορφωση πολυ καλυτερη απο εκεινη της GT6, οποτε φανταστειτε τι θα βγαλω αν κατσω να ασχοληθω πολυ περισσοτερο μαζι του!Απλα μου ταιριαζει περισσοτερο σαν ηχος...

 

Οπως ειπε ο Superfunk ολα τα μηχανηματα βγαζουν οτι τους βαλεις, αλλα σιγουρα μερικα μηχανηματα εχουν και τα ορια τους...Μπορει ενας κατοχος ΖΟΟΜ 505 και ενας κατοχος Tonelab να βγαλουν ποτε τον ιδιο ηχο;Προσωπικα το βρισκω απιθανο!

 

Παντως μου χτυπησε πολυ ασχημα που η GT8 ειχε ακριβως τα ιδια presets με τη GT6 (στα πρωτα 10 banks τουλαχιστον) - ολοκαινουρια πεταλιερα φτιαξανε, ας φτιαχνανε και καινουρια presets!!Και ακομα να βαλουνε USB ρε παιδια;Ελεος...[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα preset συνήθως είναι υπερτονισμένα, κυρίως για να δείξουν τις δυνατότητες του μηχανήματος και να "εντυπωσιάσουν" τον αγοραστή και συνήθως -στο GT8- για να παίζουν με full range speakers.

 

Απο εκει και πέρα ο καθένας πρέπει να φτιάξει τον ήχο του σύμφωνα με τον εξοπλισμό του (κιθαρα, μαγνήτες, ενισχυτη, ηχείο) και αυτό θέλει χρόνο.

Επίσης θέλει προσοχή το output select του GT-8.

 

Συμβουλή μου είναι να ξεκινήσει κανείς με ένα preamp model χωρίς εφφε και όταν του αρέσει ο ήχος του τότε να προσθέσει τα υπόλοιπα εφφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου