Προς το περιεχόμενο

Windows 7 και EMU (glitches...)


Mikio Yahara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

 

Το προβλημα μου αρχιζει απο χθες στην αποπειρα μου να εγκαταστησω το νεο λειτουργικο της Microsoft, Windows 7 (για οποιον εχει ακουστα...)

 

Το μοναδικο προβλημα ηταν καποια τσικ-τσικ στον ηχο ειδικα οταν ετρεχα παραπανω απο ενα προγραμμα ταυτοχρονα ή πιο συγκεκριμενα οταν εκανα full screen ενα video.Σε πρωτη φαση το ελυσα κατεβαζοντας τους audio drivers της Realtek. Το προβλημα λυθηκε και ολα δουλευουν κανονικα.

Οταν ομως εγκατεστησα τους drivers της Emu 0404 usb (οι οποιοι ειναι κοινοι για xp,vista και κατα γενικη ομολογια των χρηστων λειτουργουν μια χαρα και για τα 7) το προβλημα ξαναπαρουσιαστηκε χειροτερο!

Οταν κλεινω την EMU, η onboard καρτα ηχου δουλευει χωρις προβληματα.

 

Συνοψιζοντας, οι επιλογες μου ειναι οι δυο. Ειτε να γυρισω στα XP, τα οποια εχω βαρεθει να βλεπω... ή να αντικαταστησω την emu!! (απο την οποια ειμαι απολυτα ευχαριστημενος)

Γιαυτο και θα εκτιμουσα ιδιαιτερως καθε σκεψη σας πανω στο προβλημα μου!

Ευχαριστω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη δουλευεις ταυτοχρονα και την emu και την realtek? αυτο στα xp δεν εκανε προβληματα? για ποιο λογο δεν απενεργοποιεις τελειως τη realtek απ το bios ωστε να δουλευεις μονο με την emu? (λογικα αυτο θα ελυνε το προβλημα.. Φυσικα μαζι με την απενεργοποιηση απ το bios κανε και uninstall τους realtek drivers απ τα windows...)

 

α. καλως ηρθες ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!

 

Δεν τις δουλευω ταυτοχρονα. Απλα ειναι εγκατεστημενες και οι δυο με priority στην emu, ετσι οταν την κλεινω λειτουργει αυτοματα η onboard. Αυτο ειναι απολυτα λογικο και λειτουργουσε μια χαρα στα xp.

 

Τωρα θα κανω μια προσπαθεια να απενεργοποιησω την onboard αλλα δεν νομιζω να καταφερω κατι...

 

υγ: κανεις με EMU και Windows 7 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Δοκίμασε την και σε όλες τις άλλες usb θύρες που έχεις.

-Επίσης αν έχεις βάλει κάποιο codec pack βγάλτο αμέσως.

-Άλλαξε usb καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υγ: κανεις με EMU και Windows 7 ?

 

Στην ίδια σελίδα με το παρόν θρεντ υπάρχει λιγο πιο κάτω ένα άλλο με τον τίτλο "Συμβατοτητα E-MU 0202 USB με Windows 7". Δεν λέει και πολλά αλλά τουλάχιστον... υπάρχει.

 

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου