Προς το περιεχόμενο

Πώς να βελτιώσω τον ήχο μου? ("τζιτζίκι")


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετε ειμαι καινουργιος και εχω καποιες αποριες.Καταρχην παιζω με μια ibanez rg με ενα ενισχυτη της fender frontman 15r και χρησιμοποιω το v-amp2 της behringer.Προσφατα αποφασισα να αγορασω καποια πεταλια αγορασα το crybaby της dunlop και το dimedistortion dd11 με το οποιο απογοητευτικα σε σχεση με αυτα που ακουγα απο το ιντερνετ.Ο ηχος μου φερνει περισσοτερο σε τζιτζικι σε σχεση με το v-amp .Με την αγορα ενος compressor θα φτιαξει καθολου ο ηχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες τι γνώμη μου το DD11 είναι απο τα πλέον αποτυχημένα πετάλια όχι επειδή δεν είναι καλός ο ήχος του απλώς δεν είναι αυτός ο "πάρτα στη μάπα και ψόφα" ήχος που ακούς στους δίσκους των Pantera!Υπάρχουν πετάλια που κάνουν πολύ καλύτερη δουλειά στο να αποδίδουν τέτοιο βαρύ ήχο!

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης ο συγκεκριμένος ενισχυτής που έχεις είναι ο χειρότερος συνδυασμός φτηνού αρχικου ενισχυτη για βαρυ ντιστορσιον. Μια φορα παλια που είχα εναν στο σπιτι για λίγες μέρες, ό,τι και να'βαζα πανω του τζιτζικι ακουγόταν

 

όπως είπε ο γιναργυρος, με έναν decent ενισχυτή θα βελτιωθεί το αποτέλεσμα ;)

 

EDIT: ο compressor δε χρειάζεται καθόλου για τέτοιο είδος

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σου ακουγεται ετσι τωρα, με κομπρεσα θα ακουγεται σαν λιγο καλυτερο τζιτζικι. Καλυτερα εχε τον Frontman για ηχειο για το V-amp, δυσκολα θα βγαλεις τετοιο ηχο απο αυτον με απλα πεταλια. Η ανακατεψε τα ολα μαζι και πειραματισου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καταρχην ευχαριστω για την βοηθεια οταν λεμε για τον ενισχυτη μιλαμε για τα watt μονο μπορει καποιος να μου προτεινει καποιους ενισχυτες.Επισης θα ηθελα να ρωτησω κατι αλλο για οποιον ξερει το πεταλι αν δεν ενεργοποιησω το αctivate το scoop switch δεν κανει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ενεργοποιησω το αctivate το scoop switch δεν κανει τιποτα

Λογικό ακούγεται.

 

Σχετικά με ενισχυτή, τι ποσό διαθέτεις και για τι χρήση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι η λυση στην περιπτωση σου

 

4432-mortein-aerosol-insect-killer-1.jpg

 

Περα απ την πλακα ενας καλος ενισχυτης οπως ειπαν και τα παιδια ειναι η ιδανικοτερη λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς να βελτιώσω τον ήχο μου?

 

πανευκολο.

 

με ενα ενισχυτη της fender frontman 15r και χρησιμοποιω το v-amp2 της behringer.

 

πετας αυτα τα abominations  και αγοραζεις εναν λαμπατο ενισχυτη .

 

ετοιμος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο 15άρης frontman έχει άλλο ηχόχρωμα από τον 100άρη;

 

ρωτώ γιατί ακούγοντας τον 100άρη στο youtube έχω σχηματίσει καλή εντύπωση για το γκάζι του...

 

κι ένας φίλος ψήνεται για τον 65άρη οπότε αναρωτιέμαι τι διαφορές έχουν στην ποιότητα του ήχου τους (στην  ποσότητα είναι προφανείς οι διαφορές)

 

"abominations"  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου