Προς το περιεχόμενο

Πως γραφουμε μουσικη?


koxcygr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που εχω καταλυξει εγω ειναι ... μαλλον οτι οταν σου 'ρθει μια μελωδια στο μυαλο ... και γνωστη να σου ειναι(εννοω γνωστο κομματι) παιξε μαζι της τραγουδοντας μεχρι να σου βγει κατι που σ'αρεσει.Δεν μπορει... κατι καλο θα βγει!

 

Βεβαια βοηθαει πολυ το ν'ακους πολυ μουσικη ολωνε των ειδωνε!Οπως ελεγε ενας παλιος ινδιανος δασκαλος ηλεκτρικου πιανου ... ;) ...

ακου πολλα ......... παιξε ενα!

 

Συμφωνω με το παραπανω οσο δεν παει!Ανοιχτο μυαλο να υπαρχει .... και θαυματα γινονται!Αμα πεις ... "Ουπς ... αυτο ειναι κομματι για πιανο" και "δεν παιζεται με κιθαρα" ... εχασες απο χερι ... για να μην πω κι απο "κουκου" για να μη με διωξουν!

ο ορ

Αν προσπαθησεις να το διασκευασεις ομως στο οργανο σου ... μπορει και θαυματα να γινουν!

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό που είπε για την πρόβα ο fusionakis συμφωνώ απόλυτα. Φυσικά έχει να κάνει με τη συλλογική δουλειά. Δηλαδή δεν γίνεται ένας κιθαρίστας να συνθέσει σε μια πρόβα. Αν του βγει καλοδεχούμενο, αν όχι δουλειά στο σπίτι με cubase που είπε και ο Νικόλας. Ωραία ενασχόληση. Αλλά ξέρετε τι γίνεται; Μου έχει τύχει πολλές φορές να έχω κάτι στο μυαλό μου αλλά να μην έχω μέσο διαθέσιμο για να το θυμηθώ. Έτσι ή πετιέται στον κάλαθο των αχρήστων ή θυμάμαι λίγα πιο μετά...

 

Πάντως, σε πρόβες έχουμε γράψει ωραία κομμάτια, ξεκινώντας ο κιθαρίστας να παίζει ένα κομμάτι και ξεκινώντας από λάθος ακόρντο ή με λάθος ρυθμό. Αυτό που λέμε πολλές φορές, παραλλαγή στο θέμα.

 

(πάω να διαβάσω τίποτα γιατί δίνω σε λίγο....;))

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούγοντας πολλή και διαφορετικού είδους μουσική...

Παίζοντας όσο το δυνατόν περισσότερο...

Ηχογραφώντας όλες τις ιδέες που σου έρχονται στο κεφάλι ακόμα και αυτές που θεωρείς μάπα...

Και μετά όπως προείπε κάποιος όλα έρχονται μόνα τους...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ όταν να κάθομαι να γράψω μουσική μου φεύγουν τα πάντα και όταν πάω τουαλέτα μου έρχονται τα πάντα. έλα που όμως δεν έχω mic στο wc μη το ξεχάσω!!

Είμαι μελαχρινός αλλά έχω μυαλό ξανθιάς.Τι φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα από γαμάτα jamm.. και πολύωρα!

 

Α! έχει τύχει επίσης, μετά από την πρώτη φορά που είδα το Haarp Live των Muse να θέλω πολύ να παίξω και όταν έπαιξα, μου ήρθαν δύο πολύ καλά θέματα. Το ένα έγινε και κομμάτι αργότερα, το άλλο παραμένει αγαπημένο για αυτοσχεδιασμό με φίλους :)

Support your local scene.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου