Προς το περιεχόμενο

Τα πράγματα είναι πολύ απλά.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και μιας και έγινε και η αναφορά στο όνομά μου να πω την θέση μου σχετικά με το ζήτημα.

 

Δεν ένιωσα ιδιαίτερα άνετα (επ' ουδενί προσβεβλημένος) όταν ο bloody στην συζήτηση για "την καλή μουσική" με παρέπεμψε σε βιβλία ή όπως έκανε στο παρόν thread προτείνει φιλοσοφικά fora. Καταλαβαίνω ότι εξέφρασε στη παρούσα (του thread) φάση ευγενικώς πλήν σαφώς μια απάντηση του "άμα δε σ' αρέσει πάε ψάξ αλλού".

Τις δυνατότητες άλλων πηγών ή ερεθισμάτων, δόξα τω Θεώ μετά τόσα χρόνια χρήσης του νετ και των βιβλιοθηκών, της γνωρίζω.

Και δεν ήθελα απαντήσεις ετοιματζίδικες.

Ήθελα να συζητήσουμε πως μπορεί να προσδιοριστεί αντικειμενικά η απλή έκφραση "ωραία μουσικούλα ρε φίλε" ή το "βλακείες ακούς πάλι;".

Ήθελα να προσδιορίσουμε ποιοί παράγοντες/κριτήρια  μας ωθούν σε τέτοιες αξιολογήσεις. Κάτι αν όχι απαραίτητο, τουλάχιστον σημαντικό σε ένα μουσικό φόρουμ.

 

Δεν αρκούμαι, όπως είπα και σε pm σε συμφορουμίτες, στην Αμερικάνικη σχολή των 70's "If I like it, then it is art for me". Δεν μπορώ να θεωρήσω την τέχνη κάτι καθαρά υποκειμενικό και απροσδιόριστο αφημένο στο έλεος του προσωπικού θυμικού.

Δεν ζήτησα φιλοσοφική συζήτηση αν και δεν βλέπω κάτι μεμπτό σε μια τέτοια απόπειρα. Πιστεύω ότι υπάρχουν αρκετοί που μπορούν να συμμετάσχουν σε κάτι τέτοιο. Μιλάμε για τόσα, θα μπορούσαμε να μιλήσουμε και για αυτό.

Ούτε ήθελα να ηγηθώ, ούτε να επιβάλλω. Να συμμετέχω ήθελα.

Προφανώς δεν ήταν η ώρα, δεν υπήρχε διάθεση υπήρξε και στον αέρα ένα "ώωωχου ρε φίλε" (κατανοητόν), whatever, έπεσε στη λήθη. Δεν θα πω ότι δεν ένιωσα μια βραχείας διάρκειας απογοήτευση. Όπως όταν στο καφενείο που κανείς δεν θέλει να ανοίξει την κουβέντα που θες.

Αλλά στο τραπέζι θα ξανάρθει. Γιατί μας απασχολεί. Δεδομένο. Και ελπίζω να είναι δεδομένο. Γιατί φοβάμαι να πιστεύω το αντίθετο.

 

Αντιλαμβάνομαι πολύ καλά τι λέει και τι εννοεί ο Wow και εν μέρει συμφωνώ αλλά ως διάφορος στην προσέγγιση (του) των πραγμάτων δεν θα αγνοήσω τους συμφορουμίτες που καταθέτουν σκεπτόμενοι με συνέχεια και συνέπεια και δεν θα απέχω και ούτε πιστεύω (επί του παρόντος) στην Γκαντική στάση. Κάτι τέτοιο ίσως χειροτερεύει και τα πράγματα. Ασε που μ αρέσει και περιστασιακός χαβαλές  ;D

Από την άλλη είμαι (σε σχέση με τον Wow πάντα) και νέο μέλος οπότε οι ανοχές / αντοχές / ενθουσιασμός είναι μεγαλύτερος. Σε 5-6 χρόνια (καλά να μαστε) πιθανόν να βλέπω τα post αυτά και να μειδιώ.

Το σίγουρο όμως είναι ότι επειδή σε αυτό το καφενείο έχω κάνει (δια ζώσης) αρκετούς καινούριους φίλους, δεν νοιώθω μόνος. Ενίοτε ξυνισμένος. But that's just me.  ;)

 

Παρόλα αυτά, σε ευχαριστώ Wow (καίτοι ακόμα προτιμώ το Eye)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ένιωσα ιδιαίτερα άνετα (επ' ουδενί προσβεβλημένος) όταν ο bloody στην συζήτηση για "την καλή μουσική" με παρέπεμψε σε βιβλία ή όπως έκανε στο παρόν thread προτείνει φιλοσοφικά fora. Καταλαβαίνω ότι εξέφρασε στη παρούσα (του thread) φάση ευγενικώς πλήν σαφώς μια απάντηση του "άμα δε σ' αρέσει πάε ψάξ αλλού".

 

Αυτό δεν ήταν παρότρυνση φορουμικής μετανάστευσης του στυλ "αν δεν σας αρέσει κύριε, το κουβαδάκι σας και σ'άλλη παραλία" αλλά επισήμανση που προήλθε ως φυσικό επακόλουθο του γεγονότος πως επανειλημμένως δήλωνες μη ικανοποιημένος (πχ. "τεσπα") από τις απόψεις που φιλοξενούνταν και στα δυο εκείνα θρεντ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο admin YAMETH , τι λέει για τα παραπάνω?

 

Μήπως πρέπει να πει την γνώμη του το συντομότερο πριν "διαλυθεί" το forum?

 

Πάντως, μετά από κάποια χρονάκια που διαβάζω κατά κόρον και (όσο μπορώ) συμμετέχω στο forum, είναι η πρώτη φορά που αισθάνηθηκα ξένος....

 

Αν και δεν είμαι μουσικός παραγωγός ή τεχνικός ήχου ή μουσικός ή session μουσικός ή οργανοποιο-παίκτης, είναι, ίσως η πρώτη φορά που ένοιωσα εδω μέσα κάπως ... αφιλόξενα.

 

Εάν και εδώ μέσα, που ρωτάμε ή και απαντάμε ή διαβαζουμε μεταξύ 1-4 το πρωι (μετά τις δουλειές μας), χρειάζεται να βγάλουμε μεταξύ μας τις ... ελίτιστικες απόψεις μας να τις μετρήσουμε να δούμε ποιος την έχει πιο μεγάλη , τι να πώ. Το κάνω όλη ημέρα, να το κάνω κι εδώ....????

 

Καλο βράδι... Αύριο όλοι δουλεύουμε 

Κeep on bluesing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ο admin YAMETH , τι λέει για τα παραπάνω?

 

Μήπως πρέπει να πει την γνώμη του το συντομότερο πριν "διαλυθεί" το forum?

Ε οχι κι έτσι... Τα παραλές.

Την άποψη μου επι του θέματος την έχω εκφράσει κατα καιρούς. Οπως και ο φίλος Wow! σε διάφορες φάσεις και δεν διάβασα κάτι που να με ξάφνιασε.

 

Απλά θα πω δυο λόγια σχετικά με την κατεύθυνση των συζητήσεων στο Noiz.gr.

 

Το ότι προστατεύουν το κάθε ευκαιριακό μέλος από το να πρέπει να εκτεθεί για την ελλειματική παιδεία του. Φανταστείτε π.χ. να γινόντουσαν τακτικά συζητήσεις για τη βιωσιμότητα των τραγουδιών του Nick Cave στη κοινωνία του 2010 και να έπρεπε ο κ. Τοσοδούλης να παραδεχτεί νωρίς-νωρίς ότι δεν έχει ακούσει ποτέ τραγούδια του Cave διότι ο φίλος του ο Νίκος άκουγε μόνο Deep Purple και (σε τελευταία ανάλυση) ποιος νοιάζεται για έναν αυστραλό εμιγκρέ που παλεύει να κάνει καριέρα από το '80;

 

Το αν "έχει ακούσει ο κ. Τοσοδούλης, Nick Cave και να γινόντουσαν τακτικά συζητήσεις για τη βιωσιμότητα των τραγουδιών του", είναι καθαρά θέμα που αφορά την Φιλοσοφία, την Κοινωνιολογία της μουσικής ή την Υφολογία της, που μελετά ειδολογικά και ιστορικά, τα γνωρίσματα ενός συνθετικού είδους, μιας εποχής, ενός συνθέτη ή μιας σχολής.

 

Ο.Κ. λοιπόν και ενδιαφέρον μπορεί να ηταν (και ακόμα περισσότερο για μένα αν δεν αφορούσε τον συγκεκριμμένο καλλιτέχνη) και κυρίως για έναν ιστορικό τέχνης ή τους "μουσικολόγους" που γράφουν στον ειδικό "μουσικό" τύπο, δισκοκριτικές από την σκοπιά του ακροατή.

 

Στο Noiz.gr καλοί ή κακοί, μορφωμένοι ή με ελείψεις, ταλαντούχοι και μη... μουσικοί είμαστε.

 

Οργανολογία, Εκτελεστική πρακτική, Μελέτη των τεχνικών σύνθεσης, Ορολογία, Μουσική ακουστική, Φυσιολογία της εκτελεστικής τεχνικής των οργάνων, Μουσική αισθητική, Κατασκευή οργάνων και η Θεωρία της μουσικής, είναι οι τομείς της Μουσικολογίας που μας αφορούν αμεσότερα.

 

Το ότι η μουσική εκτέλεση, σύνθεση και γενικότερη δημιουργία της μας βαζει κατω από την ίδια στέγη, δεν σημαίνει ότι έχουμε και άλλα κοινά γνωρίσματα. Και φυσικά δεν έχουμε όλοι την ίδια αντίληψη για την συνύπαρξη αλλά και τους λόγους που συνεχίζουμε να βρισκόμαστε εδώ.

 

Πραγματικά είναι μεγάλη η δίψα νεώτερων ανθρώπων να γνωρίσουν τον χώρο και γι αυτό κατακλύζουν πολλές φορές το φόρουμ με θέματα newbie και αφελείς τοποθετήσεις και δόγματα. Κι αυτό εις βαρος καποιων ειδικών που μπορεί να βοηθούν απλόχερα τους παραπάνω, αλλά κι αυτοί σαν άρρωστοι που είναι, θέλουν να ανταλλάξουν απόψεις με άλλους γνώστες (επαγγελματίες και μη) για υποκειμενικότερα θέματα που απαιτούν όμως τοποθετήσεις με το απαραίτητο background.

Και ίσως εκεί δημιουργείται ένα θέμα. Αλλά σίγουρα δεν έχει να κάνει με τον Cave.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή -έμεσα-"στοχοποιήθηκα" για τη συνταγή του λεμονάτου...και επειδή την Κυριακή έχω σοβαρές ασχολείες (παίζω μουσική και καθαρίζω τις κιθάρες μου)..έχω σήμερα να πώ τούτα.

Έχουμε πολύ πλάκα σε αυτό το forum.

Σε ένα θέμα που παρουσιάζει το κίνημα Φλούξους, περνά διάφορα στάδια, μεταπηδά στον Μπάχ, μετά στα ποιήματα Ταό...η φυσιολογική σουρεαλιστική απάντηση είναι, προφανώς, η συνταγή του λεμονάτου, ως άλλη μορφή, εναλλακτικής τέχνης.

Εάν κάποιος, που δεν είναι 14-15 χρόνων, πιστεύει ότι σε ένα ψηφιακό περιβάλλον-ΑVATAR-, η συγκεκριμένη συνταγή έχει μικρότερη βαρύτητα από τα ποιήματα Ταο...είναι απλά άξιος τη τύχης του.

Δεν έχω να προσθέσω τίποτα άλλο γιατί με έχει καλύψει ΠΛΗΡΩΣ ο Spy με τα γραπτά του.

Επίσης θα τονίσω στα γραφόμενα του audiokostas

Το σίγουρο όμως είναι ότι επειδή σε αυτό το καφενείο έχω κάνει (δια ζώσης) αρκετούς καινούριους φίλους, δεν νοιώθω μόνος. Ενίοτε ξυνισμένος. But that's just me.  ;)

ότι ας πούμε, ενώ οι ψηφιακές μας οντότητες (η δικιά μου και του Κώστα), μέσα στο forum, αντιμάχονται, κοροϊδεύουν αλλήλους, διαφωνούν...έξω στον πραγματικό κόσμο, εξακολουθούν να πίνουν μπύρες, να μιλάνε για μουσική (συμφωνώντας ή διαφωνώντας) και να παίζουν με τις κιθαρίτσες.

Και εάν θέλετε τη προσωπική μου γνώμη, ούτε (πιστεύω) ότι ο Wow πιστεύει αυτά που γράφει έτσι, γιατί και δεν είναι 15 χρόνων και είναι και σοβαρός. Πιστεύω ότι είναι άλλο ένα "mind game" από αυτά που του αρέσουν να παίζει εδώ μέσα.

 

ΥΓ1 Εάν παρ όλα αυτά δεν ξαναγράψει...ελπίζω να μην χάσουμε και τον Salim

ΥΓ2 Τα Ταό ήταν πηγή έμπνευσης για εμένα και μέχρι το μεσημέρι ανεβάζω κλιπ προς τιμήν τους

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας είπες το λεμονάτο τελικά πέτυχε?

Φίλος, να παρακολουθείς τα θέματα, εάν θέλεις να επεμβαίνεις...το λεμονάτο ήταν του Terry και μας πληροφόρησε ότι ήταν λουκούμι.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σας πιανει ρε μπαγασηδες κι οταν ανοιγει ενα "σοβαροφανες" θεμα αρχιζετε ολοι και ξεθαβετε τα λεξικα σας για να χρησιμοποιειτε οσο πιο "σοφιστικε" λεξεις μπορειτε (με εξαιρεση ορισμενων) δεν το καταλαβαινω!!!

Παρατηρηστε το η ανατρεξτε σε παλιοτερα παρομοια θεματα και θα δειτε...

Πλακα εχει!!

Δεν καταλαβαινω τι ειναι αυτο που κανει αυτον που εχει ακουσει Cave (και καθε "Cave") ανωτερο ον και επιφανες μαλος του φορουμ ενω αυτος που ακουει Iron Maiden δεν ξερει που του παν τα τεσσερα, δεν εχει θεση εδω μεσα, ανοιγει μπουρδελοσυζητησεις και η γνωμη του ειναι για καδο.

But that's just me (clopyright apo audiokostas)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σας πιανει ρε μπαγασηδες κι οταν ανοιγει ενα "σοβαροφανες" θεμα αρχιζετε ολοι και ξεθαβετε τα λεξικα σας για να χρησιμοποιειτε οσο πιο "σοφιστικε" λεξεις μπορειτε

Τι δεν κατάλαβες φίλος, να στο εξηγήσω...εδώ είμαστε για να βοηθάμε... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου