Προς το περιεχόμενο

Εκμάθηση και αγορά κιθάρας


sensk2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Ναι, η κιθάρα κοστίζει 1388 €. Όντως είναι πολλά για ξεκίνημα. Όμως μου προσφέρει ποικιλία ήχων ηλεκτρικής και ακουστικής, που επίσης μου αρέσει. Αλλά μην ξεχνάμε οτι είμαι πληκτράς και βλέπω τη κιθάρα από αυτή τη σκοπιά και όχι απ' τη πλευρά του κιθαρίστα. Δηλαδή οι πολλές νεράιδες (ήχοι) μου αρέσουν έστω κι αν καταλήξω σε δύο. Θα έχω όμως δύο και αν βαρεθώ θα ψάξω στο χαρέμι για άλλες. Εξάλλου σαν πληκτράς που συνεχώς ψάχνεται δεν αποκλείω την περίπτωση, σε συνεργασία με πεταλιέρα, να φτιάξω κάποιους ήχους που να μην έχουν σχέση με κιθάρα, αλλά να μου φανούν χρήσιμοι ώς "συνθετικοί" σε συνδιασμό με τα πλήκτρα. Να πω ακόμη, οτι η συγκεκριμένη κινείται λίγο σαν πληκτροφόρο, δηλαδή έχεις ποικιλία ήχων, αλλά παράλληλα φτιάχνεις δικούς σου και τους αποθηκεύεις.

Από πλευράς εκπαίδευσης, βιβλίων ή site δεν είχα κάποια πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

άκουσα τον Κροκίδη με τον Παπακωνσταντίνου και τον ήχο του και αρρώστησα).

 

πολύ μου αρέσει ο διπλός τρόπος ανάγνωσης αυτής της παραγράφου!!!!! μα τι κακός που είμαι!!!! κι εγώ αρρωσταίνω για τον ίδιο λόγο με εσένα, αλλά με ποια έννοια του όρου άραγε???!

 

Όσο για την κιθάρα που σκέφτεσαι να πάρεις, με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε πολλά καλά όργανα. Πάρε όμως το αληθινό πράγμα και όχι απομίμηση κιθάρας (line6). Σε λίγο θα έχουμε και μόντελινγκ κιθαριστών έτσι όπως το πάμε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "λυση" της Variax τουλαχιστον για εμας τους κιθαριστες :lol: ειναι ελαφρως "σκυλαδικη" με την εννοια οτι ουτε "ταυτοτητα" εχει ,ουτε εμφανιση, ουτε δικο της ηχο απλα "παει με ολα & συμφερει" :wink:

εγω δεν θα την αγοραζα ακομα και ενα ευρω να μου την δινανε μια και η απαισια εμφανιση της μου προκαλει ανατριχιλα :lol: & βεβαια πανω απο ολα γιατι ξερω οτι ειναι ενα οργανο που σε 5 χρονια απο τωρα θα εχει ξεπεραστει τελειως.

Η συμβουλη μου ειναι να αγορασεις μια καλη ΚΛΑΣΣΙΚΗ & ευελικτη ηλεκτρικη κιθαρα δηλ. μια καλη strat η tele :wink:

Μη ξεχνας ΒΕΒΑΙΑ οτι για να βγαλεις τον ηχο που ονειρευεσαι χρειαζεσαι και το υπόλοιπο 60% της εξισωσης δηλ. ενισχυτη & εφε :wink:

Με μια κιθαρα μονο δεν νομιζω να μπορεσεις να βγαλεις αυτο που θες :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

frunobulax μου αρέσει ο τρόπος που γράφεις. Παρατήρησα κι εγώ τι έγραψα, αλλά το άφησα σκόπιμα για να δω τι θα γίνει (αναζητώντας όντως το χιούμορ). Είμαι βέβαιος οτι κατάλαβες οτι με αρρώστησε το παίξιμο και ο ήχος του Κροκίδη και τον ζήλεψα. Θάθελα να μπορώ και εγώ να έχω αυτόν τον ήχο και να παίζω έτσι. Βέβαια η κριτική μου για τον συγκεκριμένο μουσικό είναι απ' τη πλευρά του πληκτρά και άσχετου κιθαρίστα. Ελπίζω μόνο να μην πιαστούν από αυτόν το διάλογο οι υπόλοιποι της παρέας και ξεφύγουμε από το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ακόμα μια γνώμη που συμφωνεί με πολλές ακόμα του φόρουμ μας 8) 8) 8)

 

"χτύπα" μια στράτ και δεν θα χάσεις. Δοκιμασε ένα κάρο μεξικάνες που είναι σε αφθονία και διάλεξε μία που σου ταιριάζει :D πιστεψέ με θα βρείς και ΠΟΛΥ καλά κομμάτια, πάρε ένα ενυσχιτάκι καλό και φθηνό με κάποια ποιότητα έτσι ώστε να σε "τραβήξει" στο παίξιμο και να μην τα παρατήσεις, προτείνω Peavy classic 30 που είναι φουλ λαμπα. Η λύση και των δύο σεν υπερβαίνει για την μεξικάνα τα 550-600 ευρώ (για ελλάδα μιλάμε πάντα :lol: :lol: ) και περίπου 600 για τον Peavy. Επίσης εναλλακτική λύση και ο Vox VR30 (Solid, ΑΛΛΑ με λυχνία τελική, που σε "ψιλοφτιάχνει" και δεν κοστίζει πάνω από 300 ευρώ. Δηλαδή με κάπου 850-900 ευρώ είσαι ΕΤΟΙΜΟΣ 8)

 

Για να ξεκινήσεις απλά σε μελέτη δοκίμασε το βιβλίο του Νίκου Θερμου για Ηλεκτρική κιθάρα (πωλείται σε όλα τα (καλά??? :lol: ) καταστήματα μουσικών οργάνων. Είναι αξιόλογο, (μάθαμε πολλοί τα πρώτα μας βήματα εκεί φαντάζομαι) έχει τα βασικά ακόρντα με φωτό (πολύ βασικό για σένα) και εξηγεί κάποια πράγματα σε πολύ απλή "γλώσσα" αν σκέφτεσαι "ροκ" μόλις τελειώσεις αυτό το βιβλίο ..... τα ξαναλέμε

 

Δεν επιμένω στην λύση στρατ από κόλλημα αλλά ....... έτσι είναι κόλλημα!! Θα δείς.... στην πορεία... :lol: :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιμένω στην λύση στρατ από κόλλημα αλλά ....... έτσι είναι κόλλημα!! Θα δείς.... στην πορεία... :lol: :lol:

 

Έτσι είναι!

 

Κάποιος σοφός είπε “εν αρχή ην η Strat” :wink:

 

Αν και σοφός έχει λάθος! :roll:

 

Η Strat είναι η κιθάρα που θα καταλήξεις και εσύ όπως και σχεδόν όλοι καταλήγουν. Αν και ήταν αποτέλεσμα της πιο απλής σκέψης στην κατασκευή ηλεκτρικής κιθάρας, στην απλότητά της είναι τόσο τέλεια που έκανε τον μπάρμπα Leo αποδεκτό στους κιθαρίστες ανά τον κόσμο ως μια από τις μεγαλύτερες ιδιοφυΐες στην σύγχρονη ιστορία της μουσικής!

 

¶κουσε τους όλους, θα απαλλαγής από πολλά χρόνια αναζήτησης, η Ιθάκη είναι γνωστή και πολύ κοντά σου για να ψάχνεις!

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σου προτεινω κατι σε Ibanez..μπορεις να παιξεις τα παντα σχεδον..γιατι μεγαλη επιλογη απο μαγνητες...γενικοτερα παρε κιθαρα χαμελεοντα(οχι Variax,δεν εννοω αυτο) ας πουμε και μια cort.....τετοιου στυλ κιθαρας για αρχη....η stratocaster ειναι πολυ χαρακτηριστικη σαν κιθαρα και ειδικα αν ειναι με μονοπηνιους θα εχεις προβλημα επιλογων στον ηχο (για μενα) γιατι ενω μπορεις να παιζεις πολλα πραγματα,παντα μπορει να ξεχωρισει ο ηχος της ,αυτο δεν μπορεις να το αλλαξεις,ενω αν παρεις μια πιο ευελικτη κιθαρα με την εμπειρια ,δοκιμαζοντας πεταλια,ενισχυτες και ακουγοντας και αλλες κιθαρες παραλληλα θα κατασταλαξεις καπου που οντως θα σου αρεσει.. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά σωστααααα γι αυτό λοιπόν κοίτα για στρατοκάστερ H/S/S με S1 switch ή για απλή H/S/S ή για στρατοκάστερ Η/Η (Ε ΡΕ ΚΟΛΛΗΜΑ !!!!! :lol: :lol: :lol: ) χεχεχεεεχχχεεε

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου