Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία soundtrack, μέθοδος, μπούσουλας ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λεβεντονιοί και λεβεντοκόρες, υπάρχει ένα κινηματογραφημένο υλικό που θα μονταριστεί και θα γίνει ταινιούλα (μικρού μήκους υποθέτω).

Φίλος ζητά να του βάλουμε πρωτότυπη μουσική και σαν ψωνάρες δεχθήκαμε.

Επειδή όμως από τέτοια πράγματα δηλώνω ΑΣΧΕΤΟΣ , έχει κάνει κανείς στο περελθόν κάτι αντίστοιχο ;

Υπάρχει σκελετός (εκτός των πλάνων και των καρέ)  από μουσικής άποψης πως γίνεται μια διαδικασία ;

Τα πλάνα είναι μορφής documentary, δεν υπάρχουν διάλογοι, και όπου υπάρχει ήχος στη λήψη μάλλον θα αφαιρεθεί ;

 

Ιδέες προτάσεις συμβουλές όλα ανοικτά.

 

Ξεστραβώστε μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος δεν υπηρξε ποτε ''φορμουλα'' για την συνθεση οποιας δηποτε μουσικης..

 

Δες το βιντεο και οτι σου ερθει παιξε!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση  δεν αφορά το συνθετικό μέρος αλλά το τεχνικό.

Η ηχογραφηση γίνεται όπως σε ένα τραγούδι ;

Από διάφορα βίντεο έχω παρατηρήσει ότι στα soundtracks καθώς παίζει η ταινία, μια ορχήστρα συνοδεύει .

Υπάρχει μετρητής πόσο πρέπει να είναι το μουσικό μέρος π.χ.

Τι άλλο υπάρχει ;

Τέτοιες πληροφορίες ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, για να γραψεις σκηνική μουσική πρεπει να ''δεθεις'' με το περιβαλλον.Ειτε χρονολογικα, ειτε πολιτιστικα,ειτε πολιτισμια,ειτε θεματικα.είτε τελικά ιστορικά.

Μέσα εκεί θα βρεις την αρχή της σύνθεσής σου,την μεση και το τελος της.

Να σου πω για μενα παραδειγμα,δεν μπορω να μελοποιησω τραγουδια,στιχο και ας ειναι διπλα μου ο καλυτερος στιχουργος.Σκηνικά είμαι σε πολυ καλυτερη ..χιλιαδες μιλια μακρυα...κατασταση.

Φιλικα.

Καλη δυναμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο εύκολος τρόπος να μπεις στο πνεύμα είναι να δεις μια ταινία και μετά να ακούσεις το cd με το soundrack, ξαναδες την ταινία, ξανακουσε μόνο την μουσική. Καντο με μια δεύτερη ταινία...ότι και να σου πούμε δεν θα σε βοηθήσει όσο αυτό. Όπως οι ταινίες έχουν αρχή, μέση, κυρίως θέμα και τέλος, έτσι δομημένα είναι και τα soundtracks

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου