Προς το περιεχόμενο

25 χρόνια John Lennon


Aiolos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν ήμουν ποτέ ό φανατικός οπαδός του, όμως μακάρι να ζούσε σήμερα γιατί (χώρια από τη μουσική του παρουσία) είμαι σίγουρος πως θα ήταν ένας από τους λίγους πολιτικοποιημένους καλλιτέχνες που τολμάνε να μιλήσουνε για το νέο είδος αμερικάνικου φασισμού που ζούμε σήμερα.

¶κουσε κανείς σας τις δηλώσεις του Xαρολντ Πίντερ στην παραλαβή του βραβείου του? ευτυχώς υπάρχουν ακόμα και αυτοί οι άνθρωποι... μακάρι να ήταν κι ο λένον ανάμεσά μας. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rest In Peace (Αυτή που πάντα ήθελε).

 

Η "ειρήνη" είναι μία εσωτερική κατάσταση, η οποία δεν συνάδει με το στυλ ζωής των ροκ σταρς, οι οποίοι όχι μόνο δεν βρίσκουν εκείνοι την ειρήνη, αλλά κάνουν και ότι μπορούν για να μην την βρει κανένας άλλος.

 

Οι δηλώσεις του Λένον για την ειρήνη είναι επιεικώς γελοίες, όταν αναλογιστεί κανείς ότι τα ίδια λένε και οι πολιτικοί, οι οποίοι αμέσως μετά στέλνουν κόσμο στα χαρακώματα.

 

Το ξέρω ότι ακούγεται "εξυπνακίστικο" να την λέει κανείς στον Λένον, αλλά αυτό αισθάνομαι και αυτό μου λέει η λογική μου. Κυρίως το κάνω για να μην αισθάνονται μόνοι τους όσοι (όπως και εγώ) αισθάνονται βαθύτατη αντιπάθεια για τους απανταχού ροκ σταρς.

 

¶μα θέλετε να βρείτε την ειρήνη, ή να δείτε πως άλλοι την αναζήτησαν και την βρήκαν, ακούστε λαϊκές μουσικές (όσες έχουν επιζήσει του MTV), ακούστε Μότσαρτ ή Βιβάλντι, ακούστε λίγη όμορφη jazz, ακούστε τέλος πάντων πράγματα που υπάρχουν όχι επειδή πουλάνε αλλά επειδή κάποιοι πιστεύουν σε αυτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶μα θέλετε να βρείτε την ειρήνη' date=' ή να δείτε πως άλλοι την αναζήτησαν και την βρήκαν, ακούστε λαϊκές μουσικές (όσες έχουν επιζήσει του MTV), ακούστε Μότσαρτ ή Βιβάλντι, ακούστε λίγη όμορφη jazz, ακούστε τέλος πάντων πράγματα που υπάρχουν όχι επειδή πουλάνε αλλά επειδή κάποιοι πιστεύουν σε αυτά.[/quote']

 

 

Δηλαδή η Jazz τοσα χρόνια δεν πουλαει; Ή δεν υπαρχουν εκει ψευτοκουλτουριαρηδες; Το ροκ ειτε αρεσει σε κάποιους είτε οχι είχε πολιτικες και κοινωνικές προεκτάσεις πιο πολύ απο κάθε αλλη μουσική, και ακόμα έχει ασχετα αν μπήκαν στον χορό κατι αθλια emo γκρουπάκια.

 

Θα προτεινα λοιπον να σεβαστουμε ολοι την μνήμη αυτου του ανθρωπου που τραγουδουσε για την ειρηνη και από οτι ξερω δεν εστειλε κανέναν στα χαρακώματα. Αντιθετα εγινε πηγή εμπνευσης μιας ολόκληρης γενιάς.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η Jazz τοσα χρόνια δεν πουλαει; Ή δεν υπαρχουν εκει ψευτοκουλτουριαρηδες;

 

Ψευτοκουλτουριάρηδες υπάρχουν παντού. Και' date=' όχι, η τζαζ δεν πουλάει τίποτε σε σύγκριση με τα ροκ στάνταρντς.

 

Το ροκ ειτε αρεσει σε κάποιους είτε οχι είχε πολιτικες και κοινωνικές προεκτάσεις πιο πολύ απο κάθε αλλη μουσική, και ακόμα έχει ασχετα αν μπήκαν στον χορό κατι αθλια emo γκρουπάκια.

 

Σέβομαι τον ρομαντισμό σου, αλλά κάνεις μεγάλο λάθος. Το ροκ είναι γέννημα-θρέμμα της αγγλοσαξωνικής παράδοσης, και δεν έχει καμία σχέση με τα προβλήματά μου ούτε με τον κοινωνικό προβληματισμό μου. Για κοίτα πάλι λίγο την φωτογραφία που έβαλε ο fleemail.

 

Θα προτεινα λοιπον να σεβαστουμε ολοι την μνήμη αυτου του ανθρωπου που τραγουδουσε για την ειρηνη και από οτι ξερω δεν εστειλε κανέναν στα χαρακώματα. Αντιθετα εγινε πηγή εμπνευσης μιας ολόκληρης γενιάς.

 

Θα την σεβαστούμε την μνήμη του, αλλά εγώ προσωπικά θα σεβαστώ ακόμη περισσότερο τη δική μου. ¶λλο πράγμα να σέβεσαι τη μνήμη κάποιου και άλλο να τον αγιοποιείς, όπως κάνουνε συνήθως με τους πεθαμένους ροκ σταρς. Αυτό πλέον έχει καταλήξει θρησκοληπτικό σύνδρομο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει εδώ ένα ενδιαφέρον αρθρο:

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=753

 

Για να θυμούντε οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να θυμούντε οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι
... Χεχε, έχω και εγώ ένα άρθρο-μούρλια, ας το διαβάσουν όλοι όσοι είναι έτοιμοι να μου τη πουν για αυτά που γράφω...

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/4489772.stm

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου