Προς το περιεχόμενο

25 χρόνια John Lennon


Aiolos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όιαν θέλουμε να κρίνουμε τα πεπραγμένα ανθρώπων, ειναι σημαντικό να γνωρίζουμε και να παίρνουμε σοβαρά υπόψιν τα ιστορικά γεγονότα και τις συνθήκες της εποχής που έζησαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να θυμούντε οι παλαιότεροι και να μαθαίνουν οι νεώτεροι
... Χεχε' date=' έχω και εγώ ένα άρθρο-μούρλια, ας το διαβάσουν όλοι όσοι είναι έτοιμοι να μου τη πουν για αυτά που γράφω...

 

http://news.bbc.co.uk/2/hi/entertainment/4489772.stm[/quote']

 

Δεν εχω διαθεση να σου την μπω. Σεβομαι την αποψη σου και για αυτο το σταματάω εδω αυτο το θέμα. Θα σε παρακαλεσω ομως αφου το θεμα προφανώς δεν σε αφορά να το σταματησεις και εσυ. Ολοι μπορουμε να την μπουμε ο ενας στον αλλο για αυτα που ακουει (και για την Jazz, και για την κλασσικη και για ολα) αλλα δεν ειδα κανεναν να το κανει.

 

Αν λοιπον η απωλεια αυτού του ανθρώπου δε σου κανει "κουκου" που λεει και ο λαός το Noiz παρεχει εκατονταδες αλλα θεματα για δημιουργική απασχόληση.

 

Thanx

 

ΥΓ. Το αρθρο το διαβασα και μου κανει κατι σαν esspreso "δημιουργουμε απλυτα για να βγαλουμε στη φόρα". Οχι οτι δεν ειναι αληθεια καποια απο αυτα. Αλλωστε ολοι οι μεγαλοι μουσικοί, ανεξαρτητα από το είδος, π****νε groupies.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα χα Eye εισαι online και το καναμε chat. :lol:

 

Κακα τα ψέματα, άλλα πραγματα και για άλλα πραγματα, τραγουδούσε ο κόσμος πριν του Lennon και μερικών ακόμα συγχρονών του, Και άλλα μετα..

Είναι κατι σαν τον Mozart... αμφισβήτησε και άλαξε τον ρου της POP.

Θυμησου οτι κόσμος πριν χορευε και τραγουδαγε beach boys.

 

Παντως δεν διαφωνω με τις αναφορές σου για Jazz και mozart.

Πρέπει να αποδιδουμε τα δίκαια και να μην είμαστε "αφοριστικοι" 25 χρόνια μετά.

Εν δυναμει η καλη τέχνη κουβαλάει πάντοτε σημαντικα πραγματα, γι αυτό και είναι "καλή τέχνη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δηλώσεις του Λένον για την ειρήνη είναι επιεικώς γελοίες

 

έχεις την ψήφο μου.

Κακώς γράφω βέβαια αλλά τι να κάνω που μου άρεσε η πρόταση αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και αν καποιος θεωρει τον john lennon τον μεγαλυτερο μα@$#κα της ανθρωποτητας(και αυτο ειναι απολυτα σεβαστο), περα απο θεοποιησεις και λοιπες θλιβερες συμπεριφορες των fans, καλο θα ηταν ολοι οσοι ασχολουνται με την μουσικη γενικοτερα να κοιτανε που και που ψηλα και να λενε κανενα αυχαριστω σε ανθρωπους οπως ο lennon που αλλαξαν τον ρου της μουσικης.

 

δεν ακουσα ποτε μου beatles και δεν νομιζω να ακουσω και ποτε, αλλα σεβομαι και θα σεβομαι τον lennon ως μουσικο ογκολιθο, και οντως τις φιλειρηνικες προθεσεις του καθε lennon, dylan, bono κλπ παντα θα τις γραφω στα παλαιοτερα των υποδηματων μου.

 

Wow! η αποψη σου για τους rock stars ειναι απολυτα σωστη κατα την γνωμη μου. ελπιζω να πιανεις τον συλλογισμο μου :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπιζω να πιανεις τον συλλογισμο μου :wink:
Και βέβαια. Εννοείται ότι το δικό μου σχόλιο δεν έχει να κάνει με τον μουσικό αλλά με τον πολιτικάντη που κρυβότανε μέσα στον μακαρίτη. Σε αυτό το επίπεδο απαντάω και μόνο. Εγώ αν δεν είχα ακούσει Beatles θα ήμουν γαρδένια - ο πρώτος δίσκος που απέκτησα στη ζωή μου ήταν το Rubber Soul.

 

¶λλο αυτό όμως, και άλλο η μυθοποίηση.

 

Μία μικρή παρατήρηση προς τον φίλο Chaostar - αδερφέ δεν είναι δυνατόν να συγκρίνεις το BBC με την Espresso. Το συγκεκριμένο άρθρο δεν λέει ότι ο Λένον ήταν κάθαρμα (που δεν ήταν) αλλά βάζει κάποια πράγματα στη θέση τους σε σχέση με την απίστευτη μυθολογία ότι και καλά οι Λένον-ΜακΚάρτνευ και πόσο κοντά δουλεύανε και τι αριστουργήματα βγάλανε και λοιπά κολοκύθια. Απ΄την άλλη (και είναι πολύ διδακτικό) ο Λένον την είχε ψωνίσει : "Πόσο μεγάλο μαρτύριο είναι να είσαι ιδιοφυία", και η πεποίθησή του ότι ο Τζάγκερ είναι "ανέκδοτο" και ότι οι Stones απλά μιμόντουσαν τους Beatles με δύο μήνες καθυστέρηση. ¶μα ζούσε και τις έλεγε αυτές τις λακαμίες θα είχε φάει πολύ τάληρο - αλλά δεν είναι τυχαίο που βγαίνουνε τώρα - το ίδιο σύστημα που πήρε τέσσερα παιδιά από το Λίβερπουλ και τους έκανε σταρς, μάλλον κρίνει ότι ήρθε η ώρα να πουλήσουνε μερικούς δίσκους ακόμη. Παραμονές του 2000, μαζέψανε σκόρπια ρεφραίν του Λένον και βγάλανε...νέο single (Free As A Bird) προς μεγάλη χαρά του Γιάννη Πετρίδη, ο οποίος είχε προβλέψει ότι οι Beatles θα πάνε στο νο.1 ακόμη και την επόμενη χιλιετία (όντως το είχε πει).

 

Και τι είναι αυτές οι κουβέντες περί "σημαδέματος μίας γενιάς"; Ποιας γενιάς ακριβώς; Της γενιάς που όταν πήρε την εξουσία στα χέρια της έφτιαξε τον κόσμο που ζούμε σήμερα; Θυμήστε μου να της στείλω (της γενιάς) κανά κουραμπιέ - έρχονται και Χριστούγεννα...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ακουσα ποτε μου beatles και δεν νομιζω να ακουσω και ποτε' date=' αλλα σεβομαι και θα σεβομαι τον lennon ως μουσικο ογκολιθο, και οντως τις φιλειρηνικες προθεσεις του καθε lennon, dylan, bono κλπ παντα θα τις γραφω στα παλαιοτερα των υποδηματων μου.

[/quote']

Κι εγω θα συμφωνησω με το φιλο mechmg93.Δεν ειμαι καθολου (μα καθολου ομως!!) οπαδος των Beatles...Δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο η κακο..τελος παντων ομως..Ενας καλλιτεχνης (ειδικα μετα θανατον) δεν κρινεται νομιζω μονο απο την ''τρελλη'' ζωη που εκανει και τα ναρκωτικα που επαιρνε..κρινεται απο αυτο που μενει μετα τον θανατο του (λαθος?).Αυτο που μενει λοιπον ειναι τα τραγουδια!!Αρα πρεπει να κρινουμε απ'αυτα!!

Για μενα λοιπον, το τραγουδι Imagine αντιπροσωπευει την αποψη μου για τη ζωη πανω σε αυτον τον πλανητη..δεν νομιζω και να διαφωνει κανενας ιδιαιτερα..ειναι ενα τραγουδι που (εμενα προσωπικα βεβαια) με εμπνεει για να προσπαθησω, απο τη δικη μου τουλαχιστον πλευρα, για εναν κοσμο καλυτερο..(δεν ξερω αν θα καταφερω τιποτα :roll: παντως θα ξερω πως προσπαθησα!!! :) )Απλα δεν γνωριζω πολλα τραγουδια που να εχουν ενα τοσο ευθυ νοημα που να αφορα ΟΛΟΥΣ μας..το αν η γενια που ακουγε αυτα τα τραγουδια εγινε σκατα (σωστος ο Wow! :wink: ) δεν ειναι θεμα του μουσικου!!Και με τη γενια του Πολυτεχνειου τα ιδια δεν εγιναν??Οι μισοι ειναι σημερινοι πολιτικοι (μεγαλες φαγανες!!)

Τσεκαρετε τη διασκευη απο τους A Perfect Circle στο ανωτερω τραγουδι!!Ειναι απλα Κ-Α-Τ-Α-Π-Λ-Η-Κ-Τ-Ι-Κ-Η!!!! 8O :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eye...δεν εχω λογια...

το post σου ηταν μαγικο!!!!!!(δεν κανω πλακα) :wink:

επιτελους θα πρεπει να μαθουμε να εχουμε αυτονομη σκεψη και αποψη και οχι να κανουμε θεους μας αυτους που μας επιβαλουν να εχουμε.. 8)

αλλος ενας ψευτο-ιδεαλιστης-πρεζακιας ηταν και ο σιδηροπουλος...βρε ουστ...στον κλιβανο!!! :evil:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψευτο-ιδεαλιστής που κατάντησε πρεζάκιας επειδή δεν μπορούσε να προσφέρει τίποτα στην κοινωνία ρίχνοντας τις ευθύνες στους άλλους!!

χορτάσαμε από δηθεν αγωνιστές της συναυλίας!!

(βλέπε συναυλία για το χαμόγελο του παιδιού, live 8

και κουραφέξαλα που στην ουσία είναι αυτοπροβολή)

εντελως off topic!!!sorry!! 8)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου