Προς το περιεχόμενο

25 χρόνια John Lennon


Aiolos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω τουλαχιστον προσπαθω να τα εχω ανοιχτα οσο μπορω..

αλλοι την βρισκουν οπως φαινεται να τους παραμυθιαζουν η δεν μπορουν να δουν πιο μακρια απο οσα τους δειχνουν..

προτιμω λοιπον την κακομυρια και την μιζερια μου αλλα σε ευχαριστω..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Wow! κάνε μας τη χάρη σε παρακαλώ!. Είναι ωραίο δλδ να ανοίγουμε ένα τοπικ tribute στο John Lennon και να μπαίνεις και να το γ@@@ς έτσι; Για τις απόψεις σου άνοιξε καινούριο τόπικ' date=' και άφησε εμάς που τον αγαπήσαμε να ζούμε στην κοσμάρα μας.[/quote']

 

Δεν καταλαβαίνω. Το τόπικ είναι ανοικτό, όποιος θέλει μπορεί να πει τη γνώμη του. Εγώ τη δική μου, εσύ τη δική σου και ούτω καθεξής. Ποια χάρη να σου κάνω; Τη χάρη του να μην πω τη γνώμη μου; ΟΚ, από εδώ και πέρα, όταν ανοίγει ένα τόπικ, αυτός που το ανοίγει να καθορίζει και τα πλαίσια στα οποία επιτρέπεται να λέμε τη γνώμη μας, π.χ. ανοίγω ένα τόπικ για τη Νίκη Κάρτσωνα, αλλά απαγορεύονται τα ανέκδοτα για τις ξανθιές. Εγώ τέτοιες προειδοποιήσεις δεσμεύομαι ότι θα τις λαμβάνω υπόψιν μου και δεν θα σας ξενερώνω.

 

Κατά τα άλλα, δεν έχω την εικόνα ότι γ@@@@σα το τόπικ. Αντίθετα έχω την πεποίθηση ότι προσπάθησα να το αναβαθμίσω. Ακόμη και στον Αντ1 (γνωστό για τις ροκάδικες τοποθετήσεις του) ακούσαμε τις γνωστές κλάψες για τον "μεγάλο" που "έφυγε" κλπ. Εγώ προσπάθησα να παρουσιάσω και μία άλλη άποψη τεκμηριώνοντάς την με την παραπομπή στο ξένο άρθρο (όχι ότι δεν έχω και άλλα τεκμήρια, αν χρειαστεί). Συγνώμην αν στην χάλασα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως ξέρεις τον πραγματικό λόγο που αυτοκτόνησε ο ήρωας σιδηροπουλος φίλε brain??

 

whiteNoise η επίσημη ανακοίνωση είναι ότι πέθανε από καρδιακό επισόδιο

ανεπισημα γνωρίζω ότι είχε κόψει από την ηρωίνη και μετά το θάνατο της μητέρας του, είχε περάσει μάλον κάποιο εγγεφαλικό επισόδιο για αυτό είχε και το χέρι του δεμένο στα τελευταία live και μάλον ξαναγύρισε στις προσωπικές του επιλογές.

Το ότι δεν τον είχαν στα ώπα- ώπα οι δισκογραφικές και ότι αυτό τον στεναχωρούσε είναι γνωστό, φυσικά αυτό που δεν γνώριζε ήταν τι σπίθα που άφησε πίσω του και πόσες φωτιές ανάψαν και πόσα συγκροτήματα ακόμα και σήμερα μαθαίνουν το ελληνικό ροκ μέσα από τον Παύλο, όπως και τον μοναδικό τρόπο που επεξεργάζοταν τις συλλαβές του στίχου, πολλοι προσπαθούν αλλά δεν.....

 

Ο Παύλος Σιδηρόπουλος πέρασε στην ιστορία του ελληνικού ροκ για πάντα και όπως προανέφερα πολλοί καλλιτέχνες τον τιμούν για το μουσικό του έργο τώρα τα υπόλοιπα με τις προσωπικές του επιλογές στη ζωή ήταν δικά του θέματα τις οικογένειας του και των φίλων του.

πραγματικά λυπάμαι για την προσβλητική σου στάση και όχι στην μουσική του που δικαίωμα σου είναι να μην σου αρέσει αλλά στα πιστεύω του και στις προσωπικές του επιλογές.

 

"Παύλος σιδηροπουλος+ απαγορευμένα ρεμπέτικα =ελληνικό ροκ!!

το μάθαμε το παραμύθι.."

 

υπάρχει και το άλλο παραμύθι το ξέρεις λιγο ροκ κιθάρα + σκυλάδικο στίχο και βουρ!!!!για την παραλιακή με τους γνωστούς πετηχημένους ροκάδες που προσφέρουν και κοινωνικό έργο.

*δεν χρειάζεται να αναφέρω ονόματα είναι αρκετά γνωστοί

 

 

 

* τον Σιδηρόπουλο τον θυμάμαι να παίζει στο αν το πολύ σε 30 άτομα, μετά θάνατο έγινε σταρ, και από ότι θυμάμαι κάποια λόγια του σε μια συνέντευξη

που έδωσε στον Δημήτρη Δημητράκα έλεγε ότι "έφυγε από τους Σπυριδούλα

γιατί δεν τον πολυενδιέφερε ο πολιτικός στίχος και τα μπαλκόνια, αυτά μας τα λένε και οι πολιτικοί." τώρα για το πρεζάκιας νομίζω ότι προσπαθούσε να κόψει και πάντα μίλαγε κατά, αν το έχεις προσέξει μέσα από τα τραγούδια του.

 

 

 

ας επιστρέψω στο θέμα.

 

όσο για τον Lenon τα τραγούδια του συνεχίζω και τα γουστάρω ακόμα και σήμερα, τώρα το πόσο ψώνιο ήτανε, εδώ την ψωνίζουν άσχετοι που έχουν στήσει δυο τραγουδάκια και δεν τους ξέρει ούτε η μάνα τους θα κρίνω τον Lennon. όσο για το σταριλικη τους απομυθοποιήσα μεγαλώνοντας και απλά κάποιους τους γουστάρω για την τέχνη τους.

 

ο καθένας με τις επιροές του και τις μουσικές του προτιμήσεις.

 

φιλικά

brain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δίκιο φιλε brain, ο καθένας με τις προτιμήσεις του και είναι σεβαστό φυσικά.

ο σιδηροπουλος πέθανε απο υπερβολική δόση (που ίσως έφερε το καρδιακό επεισόδιο που λες) την οποία πήρε επειδή το χέρι του πήγαινε για γάγγραινα-κόψιμο (φαντάζεστε το λόγο)και δεν άντεχε στην ιδέα...οχι γιατί του έφταιγε η κοινωνία όπως υποστήριζαν πολλοί(ευτυχώς όχι και εσύ)

φυσικά αυτό είναι δικαίωμα του και να λήξουμε την κουβέντα εκεί..

όσο για τον λενον παρόλο που την είχε ψωνίσει (εγώ θα την ψώνιζα περισσότερο αν ζούσα ότι αυτός) ήταν όντως ιδιοφυΐα κατ'εμε

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάπως ξεφήγαμε λίγο?

 

Δηλαδή αν μαζευτούν καποιοι για να τιμήσουν κάποιων που πλέον δεν είναι στη ζωή εσείς θα μπείτε μεσα αρχίζοντας τον καβγα?

 

Επίσης είμαι αντίθετος στο να αντιπαρατήθεσε σε καποιον που πλέον δεν ζει.

 

Δηλαδή θα προτημάγαματε ο Lenon ή ο Σιδηρόπουλος να γινόντουσαν κατι σαν τιην Βίσση?

 

Θαυμαζουμε αυτους τους ανθρώπους για ότι καλό πρόσφεραν.

(Γιατι όσο μ$&*^ας και αν ήταν Morrisson όσο ψώνιο και να ήταν, που ήταν πολύ, εγώ δεν μπορώ να μην τον θαυμασώ μονο και μονο που τραγούδησε το riders on the storm)

 

Και στο κατω κατω της γραφής αυτή η ιδεολογια του στυλ οι κακοι που εχου λεφτα και που το μονο που τους ενδιαφέροι ειναι τα λεφτα και ότι λενε ειναι κοροϊδια δεν είναι λιγο κουμουνιστικο?????????

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θα προτημάγαματε ο Lenon ή ο Σιδηρόπουλος να γινόντουσαν κατι σαν τιην Βίσση?

 

 

 

μα...ο lenon αν δεν κανω λαθος ειναι ΠΟΛΥ μεγαλυτερος απο τη βισση... :lol: (δε μιλαω για ηλικια,εκει πρεπει να εχουν την ιδια :lol: )

 

 

οσο για τον σιδηροπουλο...ΟΛΟΙ οι αριστεροι αυτον δεν ακουνε?οποτε για σιδηροπουλο, εχουμε αριστερους+τους "απλους" ακροατες=ΠΟΛΛΟΙ :wink:

 

 

p.s.ΔΕΝ υπαρχει ελληνικο rock...αν ακουσουμε καποιον αγγλο να λεει πως παιζει αγγλικα ρεμπετικα, θα πεσουμε να τον φαμε... :lol: :lol:

 

 

ηρεμια και συνεσις :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMAN αυτή η ατάκα "δεν υπάρχει ελληνικό ροκ"

 

ΥΠΑΡΧΕΙ ελληνικό ροκ. Δηλαδή ροκ από Έλληνες καλλιτέχνες!

 

Δεν είπε κανείς ότι οι Έλληνες ανακάλυψαν το ροκ.

 

Είναι σαν να λέμε ότι δεν υπάρχουν Ιαπονέζικα αυτοκίνητα αφού το αυτοκίνητο προήλθε από την Αμερική...

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει η πολιτική προέκταση της μουσικής, δεν με ενδιαφέρει το στύλ , οι σκοποί των καλλιτεχνών, δεν με ενδιαφέρει αν το παίζουν ανθρωπιστές , αν ΄προβάλλουν ιδεώδη, αν πλένονται, πως τους χρησιμοποίεί το σύστημα στην προπαγάνδα, γιατί το κάνουν, γιατί παίρνουν ναρκωτικά, ποιοί είναι.

 

Εγώ την μουσική τους λατρεύω. Δεν μπορώ να βρίσω τον Lennon, ούτε με νοιάζει τι ήταν, αλλά αν ακούω το yesterday γιατί παθαίνω κάθε φορά, και άλλα τραγούδια του και όταν ήταν beatle και μόνος του. Με αφορμή το post ναι κι εγώ υποβάλλω τα σέβη μου στο έργο του αρα και σε αυτόν.

 

Αλλά και στον Στέφανο, που για εμένα είναι μεγάλος καλλιτέχνης και είναι ακόμα εν ζωή αλλά επειδή πήδηξε μια γκόμενα και την τράβηξε βίντεο και "έπινε" και λίγο , πέσανε να τον φάνε, θυμούμενος αυτός ο ψυχοπαθής ανθρωπάκος δημοσιογράφος του λαού που κυκλοφορεί με cayenne και έχει την κόρη του για γυναίκα και δεν τον σιχαίνεται, πήρε εντολή και εκανε εκπομπές για να εξιγυάνει την κοινωνία μας απο τα κακά πρότυπα και όλοι οι πολιτικοποιημένοι ανθρωπιστές καλλιτέχνες ροκάδες και εντεχνοι έλληνες απο την΄ζήλεια τους για τον Στέφανο ούτε αντέδρασαμ. Θα σας έλεγα γιατί και γιατί τον δουλεύουνε πολλοί ως άσχετο αλλά δεν μου αρέσει να δογματίζω. Μάλλον ξέφυγα , συγχωρέστε με αν θέλετε και αν δεν με συγχωρέσετε δεν πειράζει, απλά θα σας φάω τα άντερα 8O

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ροκ από Έλληνες καλλιτέχνες!

 

 

αυτο νομιζω πως λεγεται "ελληνοφωνο" :roll:

καλο ειναι να καταλαβαινουμε τι λεμε και να προσεχουμε λιγο τη γραμματικη και το συντακτικο μας...οχι να γραφουμε "συγγνωμη" με ενα γ :lol:

 

και οχι,δεν εχω κομπλεξ...ΔΕΝ υπαρχει ελληνικο ροκ.δεν ειναι ροκ ο,τι εχει μεσα ηλεκτρικη κιθαρα και μπασο...οι πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ.

 

 

αλλωστε και ο drummer απο τα διαφανα κρινα ειχε πει:"ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΟΚ"...ενα ατομο που υποτειθεται πως ανηκει σε αυτον τον χωρο :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε αντίστοιχα δεν υπάρχει Ιαπωνέζικο αυτοκίνητο αλλά Ιαπωνόφτιακτο...

 

Ναι ό,τι έχει ηλεκτρική κιθάρα δεν είναι ροκ, ούτε στην Ελλάδα, ούτε και έξω!

 

Ροκ στην Ελλάδα ίσως να είναι τα Ξύλινα Σπαθιά, ο Παπάζογλου ή ο Φοίβος Δεληβοριάς... (Μιλάμε πάντα για νοοτροπία)

 

Anyway, ξεφύγαμε από το θέμα!

Δεν ξέρω αν υπάρχει Post Περί ελληνικού ροκ...

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου