Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση οργάνων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ουπς ναι... δεν ξερω... σου το ειπα για παραδειγμα...

 

tip: αν υπαρχει κανα στερεο με υποδοχη (aux) βαλτε το για να μην χρειαστει να παρετε ηχεια...

 

ξαναουπς τωρα ειδα οτι εχεις και ηχεια

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Behringer Xenyx 1002 δεν εχει ενισχυση. Ειναι απλα ενας μικτης. Μπορεις να τον συνδεσης στο Αux σε καποιο στερεοφωνικο οπως ειπαν και πιο πριν οπως και καθε κοσνολα που δεν εχει ενισχυση και το στερεφωνικο σου να παιξεο το ρολο ενισχυτη. Η κοσνολα που σου ειπα εχει τις εισοδους που θελεις και κατι παραπανω. Τα λεφτα της ειναι αυτα γιατι εχει και ενισχυση, 2x 600W που πιστευω πως ειναι υπεραρκετα. Οσο για την ενισχυση δεν παιζει ρολο αν τα οργανα σου εχουν ενισχυση η οχι. Η ενισχυση ειναι καθαρα και μονο για την ενταση των ηχειων. Χωρις ενισχυση στην κονσολα, θα παιξει τοσο οσο ενα ζευγαρι ακουστικα. Ενω με την ενισχυση θα μπορεσει να σηκωσει και τα ηχεια σου σε οση ενταση θελεις, ακομη και να σου τα καψει αν θελεις ..... ;D Οσο για τα equalizers δεν τα χρειαζεσαι μιας και εχει πανω η κονσολα δικα της για καθε καναλι ξεχωριστα. Τα equalizers ειναι κατι πιο εξειδικευμενο που πραγματικα πιστευω πως δεν θα το χρειαστεις. Ακομη, η κοσνολα που σου ειπα εχει 5διαφορετικες εξοδους με δικη της ενταση η καθε μια. Δηλάδη στο main 1 (για παραδειγμα) βαζεις το κασετοφωνο, υπολογιστη η οτι αλλο θελεις για να γραψεις, σε μια αλλη καποια monitor που μπορει να σου χρειαστουν αν παιξεις καπου ζωντανα και δεν σου φτανουν τα ηχεις που εχεις για να ακους και εσυ εκτος απο τον ηχω που βγαινει εξω απο τα στημενα ηχεια. Γενικα πιστευω πως ειναι η καλυτερη λυση και για να γραψεις και για να κανεις προβες αλλα και για να κανεις καποιο live. Καλα θα κανεις να δεις αν τα ηχεια που εχεις μπορουν να μπουν πανω στην κονσολα χωρις να υπαρχει φοβος να καουν. Και οσο για το χρηματικο ποσο που ειπες πιστευω πως λιγο δυσκολα να βρεις κατι να σε καλυψει με τον αριθμο των εισοδων που θελεις και για την δυνατοτητα να παιξεις και να γραψεις συγχρονος λογο του οτι δεν νομιζω να σε καλυψει και απο την αποψη εξοδων. Σιγουρα μπορεις να βρεις κατι πιο φθηνο αλλα κοιτα να σε καλυπτει απο την αποψη αριθμου εισοδων και εξοδων. Αλλα σε γενικες γραμμες αυτο που θελεις ειναι μια κονσολα. Οποτε ψαχνεις και οτι απορια εχεις ψαναρωτας, ποτε δεν επαθε κατι κανει ρωτωντας αλλα ουτε και κανεις δεν επαθε τιποτα με το να απαντησει  ;D ;D ;D ;D ;D. Αυτα απο μενα. Και ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oκ σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου.

 

Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία: Έχω δει σε μουσικά καταστήματα ενισχυτές που είναι και ηχεία μαζί και λέει ότι είναι μόνο για μπάσσο. Είδα άλλους που είναι μόνο για κιθάρα. Επίσης μια φορά ένας φίλος μου έπαιζε στο σπίτι του ηλεκτρική κιθάρα και του είπα α θα πάρω και εγώ ένα τέτοιο ηχείο-ενισχυτή για να βάζω το αρμόνιό μου ώστε να ακούγεται ακόμα πιο δυνατά. Μου είπε όχι και ότι αυτό που είχε αυτός είναι μόνο για κιθάρα γιατί άλλες συχνότητες υποστηρίζει ένα ηχείο για κιθάρα και άλλες ένα για αρμόνιο, ενώ άλλες ένα μπάσσο.

 

Οπότε ρωτάω το εξής: Πως γίνεται εγώ που θέλω κιθάρες, αρμόνια, μπασσο, φωνητικά να ακούγονται όλα από ένα ζεύγος ηχείων; Υπάρχει κάποιο super ηχείο που υποστηρίζει όλα τα όργανα και όλες τις συχνότητες αυτών? Κάπου έχω μπρεδευτεί με αυτήν την ιστορία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου τα ηχεια ειναι σχεδον ολα τα ιδια. Ο ενισχυτης κανει τη διαφορα. Και αλλο οταν μιλαμε για ενεν ενισχυτη κιθαρας η εναν για μπασο. Στην κονσολα μπορεις να βαλεις τα παντα επανω και δεν παιζει ρολο το super ηχειο οπως λες. Οτι σημα στειλει η κονσολα το ηχειο θα το παιξει. Οι ενισχυτες για μπασο η για κιθαρα εχουν ρυθμισεις απολυστικα για αυτα τα οργανα. Στην κοσνολα οπως σου ειπα βαζεις τα παντα αλλα μην περιμενεις να εχει εφφε πεταλιερας για κιθαρα οπως παραμορφωση και τετοια. Εκει μπαινει το πεταλακι του καθε κιθαριστα για παραδειγμα. Σε γενικες γραμμες παντως στην κοσνολα να ξερεις βαζεις τα παντα. Και οχι πως αν βαλεις κιθαρα δεν θα παιξει η αν βαλεις μπασο δεν θα παιξει. Εγω πανω στην κοσνολα μου εχω 8 μικροφωνα την Ντραμς τον ενισχυτη του μπασου που τον εβαλα επανω για να μπορω να το γραψω μαζι με τα υπολοιπα οργανα, τον ενισχυτη της κιθαρας, πληκτρα και 2 φωνες. Ετσι κανουμε προβες γιατι ολα αυτα εκτος το οτι τα γραφω πολλες ετσι για να ακουμε αργοτερα τις προβες μας αλλα και για να ακουω και γω απο τα ακουστικα μου την ορα που παιζουμε γιατι τα τυμπανα ειναι πισω απο τζαμι και δυσκολα να ακουσα τι παιζει στο υπολοιπο studio εκτος το οτι ο ηχος των τυμπανων δεν μου επιτρεπει να ακουσω και πολλα. Αν θελεις να σου κανω ποστ καποιες φωτο για να δεις τι παιζει πανω κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες συνέδεσες τον ενισχυτή της κιθάρας στην κονσόλα εννοείς ότι το μπάσσο ακούγεται και από τον δικό του ενισχυτή-ηχείο, αλλά και από τα τελικά ηχεία όπου ακούγονται όλα τα όργανα? Εντάξει στείλε καμια Photo να δω τι παίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη φωτο ειναι πισω απο τον ενισχυτη της κιθαρας οπου συνδεο στην εξοδο για τα ακουστικα, αν και εχει και αλλη εξοδο δεν ξερω γιατι αλλα αυτη με βολεψε. Στην δευτερη ειναι η μικρη κονσολα που εχω στο home studio μου οπου εκει πανω ειναι ολα. Στο καναλι 3 (απο αριστερα προς τα δεξια) ειναι η κιθαρα που παιζει κανονικα απο το ηχειο του ενισχυτη αλλα και απο την κονσολα (δηλαδη και απο τα υπολοιπα ηχεια) απλα για την ακουω εγω οταν παιζω τυμπανα απο τα ακουστικα που ειναι το τελευταιο βησμα τερμα δεξια οπως βλεπεις. Διπλα στα αουστικα (αριστερα απο τελευταιο βησμα) ειναι τα δυο μπλε καλωδια που πανε πισω απο τον τελικο ενισχυτη οπως θα δεις στην επομενη φωτο και ειναι τα δυο επανω μπλε πισω απο τον τελικο, τα δυο μεγαλα μπλε απο κατω (στον τελικο) που βλεπεις ειναι αυτα που πανε στα ηχεια. Τελος με τον ιδιο τροπο συνδεω και τον ενισχυτη του μπασου (απλα το βησμα του ειναι απο πισω και δυσκολα να το εβγαζα φωτο απο πισω απλα το εβγαλα απο μπροστα) που οπως θα δεις εχω βαλει και φωτο απο το ηχειο του που και αυτος παιζει απο το δικο του ηχειο αλλα περναει και απο την κονσολα απλα για να τον ακουω και γω οπως ακριβως και με την κιθαρα, αλλα μπορει να παιξει και απο τα ηχεια αν θελω. δηλαδη ολα παιζουν απο τους δικους τους ενισχυτης αλλα και απο τα ηχεια σαν συνολο. Δηλαδη αυτο που θελεις να κανεις. Ολα μαζι απο τα ηχεια στην τελικη. Ελπιζω να σε βοηθησα, αν ξεχασα κατι συγνωμη αλλα ειναι 3 ακριβως το πρωι.    ;D ;D ;D ;D ;D

P300110_02_3401.jpg.b706317bf79a3d376978c5f13ea1161d.jpg

P300110_02_3501.jpg.ab969d8733233545431ff335309cf9a6.jpg

P300110_02_36.thumb.jpg.b6879ccc1684a126a89543df74a2e475.jpg

P300110_02_37.jpg.70e93b6dfd966b88f2012c88424ced5c.jpg

P300110_02_40.jpg.5dcff710ae356a60686213af0a808d80.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατι ακομη, τα δυο χρυσαφί καλωδια τερμα δεξια πανε στην καρτα ηχου, η στο κασετοφωνο που θελεις εσυ, και γραφω την προβα αλλα και καθε ενα οργανο ξεχωριστα αν θελω για μια καλυτερη ηχογραφιση. Για οτι απορια εχεις ρωτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει κατάλαβα τι παίζει και σε ευχαριστώ που είσουν τόσο κατατοπιστικός.

 

Τώρα σκέφτομαι το εξής: Έχω ένα στερεοφωνικό σύστημα το οποίο είναι σε φέτες. Δηλαδή έχει ξεχωριστά φέτα τον ενισχυτή, ξεχωριστά φέτα ραδιόφωνο, ξεχωριστά το πικαπ, ξεχωριστά φέτα CD, ξεχωριστά φέτα κασσετόφωνο. Πάνω στον ενισχυτή πάνε και τα 2 μεγάλα ηχεία σε ειδική υποδοχή.

 

Αν εγώ βγάλω το πικάπ, το ραδιόφωνο, και το CD και στη θέση τους βάλω το αρμόνιο, μια κιθάρα, και ένα μικρόφωνο, θά κάνω την δολειά μου; θα παίξουν όλα μαζί; και ταυτόχρονα αφού θα έχω κρατήσει το κασσετόφωνο να μπορέσω να ηχογραφήσω κιόλας;

Οπότε δεν χρειάζομαι έτσι την αγορά μίκτη! Έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεσαι την αγορά μίκτη/κονσόλας, απλούστατα γιατί χρειάζεσαι μια συσκευή

 

1. που να επιτρέπει τον απαραίτητο και στοιχειώδη έλεγχο των καναλιών σου, πχ. ρυθμίζοντας τις στάθμες των πηγών, τη θέση τους στο χώρο (panning), τις επιμέρους συχνότητές τους για να ακούγονται σωστότερα ή για να αποφευχθούν οι μικροφωνισμοί κλπ.

2. που να διαθέτει προενισχυτές μικροφώνων έτσι ώστε να πάρει τα φωνητικά και το μικρόφωνο που θα έχεις βάλει μπροστά από το μεγάφωνο του ενισχυτή της κιθαρας,

3. που να σου επιτρέπει να εφαρμόσεις μερικά εφφέ αν το επιθυμείς (πχ reverb στο σύνολο ή chorus στη φωνή),

4. για να συγκεντρώσει τακτικά τις πηγές σου και να τις στείλει προς ηχογράφηση σε όποιο μέσο θες χωρίς τρελές κι απίστευτες αλχημείες σαν κι αυτή που γράφεις που δεν στέκουν για άπειρους λόγους,

4. στο κάτω κάτω της γραφής, για να μπορέσεις να μάθεις με ποια βύσματα, ποιες τροφοδοσίες, ποιες συνδεσμολογίες και με ποιο τρόπο κάνουμε μια υποτυπώδη ηχοληψία. Αυτά είναι γραμμένα με επεξηγηματικό τρόπο στο μάνιουαλ της κονσόλας που θα αγοράσεις. Για να πάρεις μια γεύση, κοίτα αυτό: http://www.behringer.com/EN/downloads/pdf/1222FX_P0560_M_EU.pdf (ελληνικά στην σελ. 131)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου