Προς το περιεχόμενο

Fender Telecaster buying guide!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο υπάλληλος μου είπε πως είχε απ'ευθείας επικοινωνία με το εργοστάσιο της φέντερ. Σε περίπτωση που έκανε "λάθος", μόνον δόλο θα μπορούσε να έχει. Μάλλον απίθανο μου φαίνεται αυτο.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sf... σ ευχαριστω για την ενημερωση πανω στο θεμα του finish...

πρωτη φορα ακουω πως ειναι επικαλυψη το νιτρο πανω σε πολυεστερα... δεν θα βαλω βεβαια και την γατα μου να κλαιει εφοσον ο ηχος παραμενει αψογος...

εντυπωση μου κανει παντως πως η fender πουλαει προιοντα με παραπλανητικες προδιαγραφες... η μαλλον με ομιχλωδεις λεπτομερειες...

ειναι αραγε σημαντικοτερο να εχεις τις λυγισμενες βελονες για ταστα για να εισαι υποτιθεται ''οπως τοτε'' και οχι την βαφη της εποχης;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδες.

Συγχαρητήρια για την εξαιρετική παρέα. Να σημειώσω απλώς πως η σειρά Highway είναι

πλέον discontinued. Την πληροφορία αυτή την πήρα από υπάλληλο του Dv.

 

Aυτο κυκλοφορει και στα ξενα fora.H american special θα την αντικαταστησει σαν φθηνοτερη αμερικανικη σειρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντυπωση μου κανει παντως πως η fender πουλαει προιοντα με παραπλανητικες προδιαγραφες... η μαλλον με ομιχλωδεις λεπτομερειες...

ειναι αραγε σημαντικοτερο να εχεις τις λυγισμενες βελονες για ταστα για να εισαι υποτιθεται ''οπως τοτε'' και οχι την βαφη της εποχης;;;

 

Εχει να κάνει με την απίστευτη (και απίστευτα μπερδεμένη) εμμονή πολλών dealers στα vintage-correct specs.

Πρό 5ετίας η Gibson παρέλαβε ένα καταπληκτικό εξώδικο απο γνωστότατο μαγαζί στη Ν. Υόρκη επειδή παραπληροφορούσε λέει το κοινό γιατί τα ...pickup rings στις 57-58-59-60 reissues δεν ήταν στις σωστές (vintage) διαστάσεις, και ο πελάτης-συλλέκτης θεώρησε πως η φράση που χρησιμοποιούσε τότε στις διαφημίσεις η εταιρία ("faithfull reissue" ή κάτι τέτοιο)  ήταν παραπλανητική.... ???

 

go figure....

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει να κάνει με την απίστευτη (και απίστευτα μπερδεμένη) εμμονή πολλών dealers στα vintage-correct specs.

 

+100

 

Εδω ζητανε..full nitro finish στα..60s μοντελλα που.... ΠΟΤΕ δεν ειχαν full nitro finish αλλα...fullerplast & nitro coat.... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks κι απο μενα για τον πολυ καλο οδηγο!(Βεβαια κι εγω ειμαι απ'τους ''απογοητευμενους'' κατοχους Am st. :P)

Για να γινω λιγο υπερβολικος θα πω τι λειπει:

Θα ηθελα να δω συγκρισεις και winners! Δηλαδη κατι τετοιο: Squire affinity με αλλαγμενους μαγνητες(περιπου 210 Ευρω) Vs Squier Classic Vibe(320-370 Ευρω). And the winner is? Μετα, η νικητρια αυτων των δυο Vs Baja ή Highway και παει λεγοντας.

Ξερω οτι κατι τετοιο ειναι λιγο ''αστειο'', πολυπλοκο και μπλεκεται με γουστα και διαφορα αλλα. Θα ηταν χρησιμο ομως να γινει εστω και βασει των δικων σου προτιμησεων!

Δεν ξερω, μπορει να ειναι και εντελως ασκοπο αυτο που προτεινω. Anyway, πολυ χρησιμος οδηγος οπως και να'χει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου απαντησω..απλα & ειλικρινα...ΟΛΕΣ οι τελε που αναφερω αν σεταριστουν ΣΩΣΤΑ (και με καλους μαγνητες καποιες) ειναι ΗΧΗΤΙΚΑ & παικτικα ισαξιες (οσο τρελλο και να σου ακουγεται),τωρα τα υπολοιπα ειναι θεμα γουστου & "τρελλας" ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές του thomann στα fender δεν είναι οι καλύτερες. Αρκετές squier και fender τις βρίσκεις σε πολύ καλύτερη τιμή στο dv247, ίσως και λόγω λίρας

 

Η "επίσημη" δικαιολογία από Thomann είναι ότι στην Αγγλία έχουν πλέον χαμηλότερο Φ.Π.Α. Γι αυτό λέει ο Θωμάς πως το dv247 είναι φθηνότερο... Κι αυτό ισχύει για τα περισσότερα εμπορεύματα.

 

By the way ...πολύ καλό άρθρο! Μπράβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειως ασχετο αλλα μολισ μου ηρθe αυτη:

http://www.dv247.com/guitars/squier-tele-%28special-edition%29-electric-guitar-butterscotch-blonde-maple--40730

 

και εχω παθει την πλακα μου, για τα λεφτα της ειναι απιστευτη και με εχει βολεψει τρελα το μανικι!!!Δεν μπορω να σταματησω να την κοιταω!!! ;D ;D ;D ;D ;D :D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου