Προς το περιεχόμενο

Fender Telecaster buying guide!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιπουλο ητανε... ;D.. ;)...Eτσι κι αλλοιως ολες οι 50αρες τελε ηταν απο πολυ ελαφριες εως μεσαιου βαρους,,, ;)..ο ιδιος ελεγε οτι η τελεια τελε ηταν γυρω στις 7 με 7,5 lbs.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ερωτηση με ενα θεματακι που αντιμετωπιζω με τη ΒAJA μου.

Η εν λογω tele ερχεται με 10αρες και το nut ειναι κομμενο αναλογα - και σωστα κομμενο - στη δικη μου τουλαχιστον.

Εκανα ενα πειραμα και χρησιμοποιησα για  κανα χρονο - περιπου 10 -15 σετ -  dadario 10-52 υβριδικο γιατι με βολεψε ποιο πολυ ηχητικα , τωρα ομως που ξαναβαλα 10 - 46 εχω θεματακι με τριξιμο στη μπασα μι η οποια ψιλοκαθεται βαθια στο nut και τριζει..!

Τι λυση εχω, αλλαγη του nut δε θελω να κανω...!

 

 

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν έχει "φαγωθεί" το nut υπάροχυν διάφορα γιατροσόφια όπως το να παραγεμίσεις την εγκοπή με μείγμα κυανοακρυλικής κόλλας και σόδας και μετά να ξαναφτιάξεις την εγκοπή λίγο ρηχότερη.

Όμως πρόσεξε: Η μεγαλύτερη διάμετρος χορδών δεν χρειάζεται "βαθύτερο" αυλάκι παρά μόνο φαρδύτερο. Αν απλά είχες ανοίξει τα αυλάκια για να πάρουν τις μεγαλύτερες χορδές θεωρητικά ο "πυθμένας" του αυλακιού θα έπρεπε να είναι ο ίδιος και να μην έχεις πρόβλημα με τη μικρότερη διάμετρο. Είσαι σίγουρος ότι η χορδή τρίζει κοντά στο nut και όχι παρακάτω? Αν τρίζει παρακάτω ίσως έχει πάρει λίγο backbow το μανίκι λόγω των ελαφρύτερων χορδών και θέλει λίγο λασκάρισμα το trussrod.

Το μολύβι δεν έχει να προσφέρει κάποια "θεραπεία" στα συγκεκριμένα προβλήματα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λυση εχω, αλλαγη του nut δε θελω να κανω...!

 

Μπορείς να "γεμίσεις" το nut χρησιμοποιώντας το γνωστό κόλπο με σόδα και κυανοακρυλική κόλλα. Όμως προσωπικά θεωρώ το nut μάλλον αναλώσιμο (κάτι σαν τα αμορτισέρ στα αυτοκίνητα φαντάσου), κάποια στιγμή παραδίδει πνεύμα και η μόνη ορθή λύση είναι η αντικατάστασή του.

 

Δεδομένου ότι το nut της Baja είναι πλαστικούρα έτσι κι'αλλιώς (αν δεν απατώμαι), κάποια στιγμή πήγαινε σε ένα μάστορα να σου κόψει ένα τέλειο κοκκάλινο nut να βρεις την υγειά σου.  ;)

 

edit: ρε Χάρυ, είσαι πιο γρήγορος κι'απ'τη σκιά σου.  :D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....κάποια στιγμή παραδίδει πνεύμα και η μόνη ορθή λύση είναι η αντικατάστασή του.

 

Δεδομένου ότι το nut της Baja είναι πλαστικούρα έτσι κι'αλλιώς (αν δεν απατώμαι), κάποια στιγμή πήγαινε σε ένα μάστορα να σου κόψει ένα τέλειο κοκκάλινο nut να βρεις την υγειά σου.  ;)

...

+137  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

επειδή ζήλεψα και γώ σα παιδί περνώντας από ένα νάκα την είδα και μου μίλησε http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=131932&Category=1758 και τήν αγόρασα. εντάξει παικτικα μια χαρά είναι για τα λεφτά της το θέμα

είναι ότι έχει κοφτερά τάστα καί είναι βαριά πολύ βαριά .Στο θέμα μας τώρα επειδή δεν παίζει να την πάς σε guitar tech. να πάρω κάτι τέτοιο http://www.thomann.de/gr/gewa_bundfeile_150mm_hieb_3.htm για τα τάστα ? το σετ άπ της μια χαρά είναι

αξίζει να τις κάνω μόντες η να την δώσω και να παω για classic vibe ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου