Προς το περιεχόμενο

Fender Telecaster buying guide!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή ζήλεψα και γώ σα παιδί περνώντας από ένα νάκα την είδα και μου μίλησε http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=131932&Category=1758 και τήν αγόρασα. εντάξει παικτικα μια χαρά είναι για τα λεφτά της το θέμα

είναι ότι έχει κοφτερά τάστα καί είναι βαριά πολύ βαριά .Στο θέμα μας τώρα επειδή δεν παίζει να την πάς σε guitar tech. να πάρω κάτι τέτοιο http://www.thomann.de/gr/gewa_bundfeile_150mm_hieb_3.htm για τα τάστα ? το σετ άπ της μια χαρά είναι

αξίζει να τις κάνω μόντες η να την δώσω και να παω για classic vibe ?

 

Το θέμα του βάρους, καταρχάς δεν θα το λύσεις με τις CV. Το πιθανότερο να σου πέσει βαριά (εμένα μου έπεσε, βέβαια το θέμα το έλυσα, αλλά με πολύ φαντασμαγορικό τρόπο, η αποκάλυψη του οποίου θα γίνει προσεχώς... αλλά είμαι ήδη εκτός θέματος!  ;D).

 

Με το link που έβαλες από το Θωμά, δείχνεις ότι ΔΕΝ ξέρεις τι σημαίνει fret job (sorry, δεν είναι μομφή, απλά διαπίστωση). Οπότε άστο ήσυχο... Πληροφοριακά, το εργαλείο αυτό είναι για να φτιάχνεις την κορώνα στα τάστα ΑΦΟΥ έχεις κάνει leveling (με πλατιά λίμα, ή ντουκόχαρτο, κλπ).

 

Αν πάντως έχει κοφτερές άκρες στις ακμές της ταστιέρας, και όχι άλλα θέματα, κάνε το εξής: πάρε ντουκόχαρτα, 400, 600 και 800 βαθμών. Κόψε ένα κομμάτι και ξεκίνα, από το nut προς τη γέφυρα ΚΑΙ ανάποδα, με μια απαλή κίνηση, να "χαϊδέυεις" υπό γωνία τις άκρες των τάστων. Δεν θέλει ιδιαίτερη πίεση. Αφού τα περάσεις μερικές φορές με το 400άρι, συνέχισε με 600, 800 μέχρι να τα δεις στρογγυλεμένα και να γυαλίζουν.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

τελικά τα έκανα με λίμα χωρις να φαω το ξυλο νταξει οχι οτι καλύτερο... αλλα επιτέλους μπορώ και παιζω με την tele  μια χαρά έγινε ,by the way 4 κιλά ζυγίζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελε 4 κιλα???

 

Σου φαίνεται πολύ ή λίγο;

 

Οι περισσότερες 7ender παρεμπιπτόντως είναι πάνω από 3.5 κιλά.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H bc rich ειναι 4, την tele δεν ετυχε να την ζυγισω με ακριβειας...

Αλλα ειναι πουπουλο μπροστα σε αυτο http://www.bcrich.com/models/guitars/Kerry%20King/Kerry-King-V/79

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H bc rich ειναι 4, την tele δεν ετυχε να την ζυγισω με ακριβειας...

 

Η Tele (η παραδοσιακή, όχι με contours, κλπ, ούτε hollow, chambered) έχει ένα μασίφ μεγάλο σώμα, αρκετά μεταλλικά μαραφέτια πάνω, ενώ ειδικά ο bridge μαγνήτης ζυγίζει αρκετά περισσότερο από έναν διπλό. Αν δεν πας σε extra lite σώμα, όπως κάποια που κυκλοφορούν από Sugar Pine, ή από Paulonia, συνήθως αυτό θα ζυγίζει λίγο κάτω, ως πάνω από 2 κιλά από μόνο του.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσε το ζυγισμα 2,700 παρακαλω!!!!

 

Η Tele (η παραδοσιακή, όχι με contours, κλπ, ούτε hollow, chambered) έχει ένα μασίφ μεγάλο σώμα, αρκετά μεταλλικά μαραφέτια πάνω, ενώ ειδικά ο bridge μαγνήτης ζυγίζει αρκετά περισσότερο από έναν διπλό. Αν δεν πας σε extra lite σώμα, όπως κάποια που κυκλοφορούν από Sugar Pine, ή από Paulonia, συνήθως αυτό θα ζυγίζει λίγο κάτω, ως πάνω από 2 κιλά από μόνο του.

 

Παρελειψα να πω οτι ειναι η telecustom  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που μιλάμε για βάρος, προχθές πήρα στα χέρια μου την καινούρια squier tele cv 50's σε λευκό, και ζυγίζει 3,05 κιλα...

 

δυνατό εργαλείο! :)

Squier Tele CV 50's

Ibanez SAS36FM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά μόλις είδα ότι βγαίνει η baja σε sunburst χρώμα και η τιμή είναι άκρως δελεαστική

 

http://www.thomann.de/gr/fender_classic_player_baja_tele_2csb.htm

 

Πάλι καλά καθώς η περιορισμένη επιλογή χρωμάτων στο συγκεκριμένο μοντέλο ήταν, τουλάχιστον για μένα, ανασταλτικός παράγοντας για την αγορά της. (ωραία κριτήρια αγοράς κιθαρών έχω ε; :P, καθαρά εμφανισιακά)

αν και για μένα η απόλυτη εμφανισιακά tele είναι 3tsb με binding και rw ταστιέρα με 21 τάστα φυσικά, δηλαδή κάτι τέτοιο

http://www.rockinger.com/index.php?cat=WG022&lang=ENG&product=KT009&sid3=395c1b0476d0a1c7ade63b255beab1d1

 

Να κάνω και μια ερώτηση, στα έτοιμα κιτ tele της rockinger γνωρίζει κανείς αν το μπράτσο θεωρείται παχύ ("αντρικό" :P), τι προφίλ έχει και τι τάστα φοράει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που μιλάμε για βάρος, προχθές πήρα στα χέρια μου την καινούρια squier tele cv 50's σε λευκό, και ζυγίζει 3,05 κιλα...

 

δυνατό εργαλείο! :)

 

Τώρα το είδα.

 

Υπάρχουν δύο πιθανότητες:

 

1) Έχεις μια από τις ελαφρύτερες Tele που κατασκευάστηκαν ποτέ.

2) Η ζυγαριά σου είναι ΓΤΠ.

 

Δεν ξέρω γιατί, αλλά κλίνω προς τη δεύτερη εκτίμηση.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου