Προς το περιεχόμενο

Fender Telecaster buying guide!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ερωτευτηκα την πιο ροκ κιθαρα ολων των εποχων (η οποια ειχε αποκλειστει και καλα λογω specs χοχοχο - εδω γελαμε).

Δε νομίζω να υπάρχουν κιθαριστικά specs που να μην έχουν καλυφθεί από κάποιο μοντέλο tele.

Καλορίζικη.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • 7 μήνες αργότερα...

Πολύ ωραίο thread με πάρα πολλές πληροφορίες. O Superfunk είναι θησαυρός.

 

Απλά για να προσθέσω και εγώ την ανοησία μου, όταν ο γερο-Leo σχεδίαζε τις Tele, είχε στο μυαλό του 2 πράγματα που είναι αναπόσπαστο κομμάτι της σχεδίασής της: να είναι ΕΛΑΦΡΙΑ και να είναι ΦΘΗΝΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ μιλώντας. Μην ξεχνάτε την οικονομική κατάσταση όλης της ανθρωπότητας όταν βγήκαν οι Tele (λιγο μετά τον 2ο Παγκόσμιο κλπ).

 

Αντίθετα, όταν σχεδίαζε την Strat ήθελε μια κιθάρα ΒΑΡΙΑ, με μεγαλύτερο όγκο και sustain. Άσχετα αν του το χάλασε το τρέμολο στην γέφυρα. Τελοσπάντων, η Strat είναι άλλη ιστορία γιατί ανακατεύτηκαν πολλοί περισσότεροι άνθρωποι στο σχεδιασμό της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο thread με πάρα πολλές πληροφορίες. O Superfunk είναι θησαυρός.

 

ευχαριστω για τα καλα σου λογια αλλα

 

Απλά για να προσθέσω και εγώ την ανοησία μου, όταν ο γερο-Leo σχεδίαζε τις Tele, είχε στο μυαλό του 2 πράγματα που είναι αναπόσπαστο κομμάτι της σχεδίασής της: να είναι ΕΛΑΦΡΙΑ και να είναι ΦΘΗΝΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ μιλώντας. Μην ξεχνάτε την οικονομική κατάσταση όλης της ανθρωπότητας όταν βγήκαν οι Tele (λιγο μετά τον 2ο Παγκόσμιο κλπ).

 

δεν ξερω αν ειναι ανοησια αλλα πουθενα δεν υπαρχει καποιο στοιχειο για το οτι ο Ληο τις ηθελε..ελαφριες...ισα ισα οι περισσοτερες blackguard μονο πολυ ελαφριες δεν ειναι,οι περισσοτερες ειναι 7,5 με 8 lbs.αυτο που οντως ηθελε ο Φεντερ ηταν μια φθηνη στη παραγωγη  utility κιθαρα με ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΜΕΝΑ μεση,η αρχικη του ιδεα ηταν οταν φαγωνονταν τα ταστα να πετας το υπαρχον μπρατσο και να...παιρνεις ενα καινουργιο...

 

Αντίθετα, όταν σχεδίαζε την Strat ήθελε μια κιθάρα ΒΑΡΙΑ, με μεγαλύτερο όγκο και sustain. Άσχετα αν του το χάλασε το τρέμολο στην γέφυρα. Τελοσπάντων, η Strat είναι άλλη ιστορία γιατί ανακατεύτηκαν πολλοί περισσότεροι άνθρωποι στο σχεδιασμό της...

 

και εδω δεν υπαρχει κανενα στοιχειο που να αποδεικνυει κατι τετοιο,μια και το sustain ηταν κατι ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ στην μουσικη της εποχης,ισα ισα ηταν κατι ΜΗ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ μια και χαλαγε τον ηχο στα περισσοτερα ειδη μουσικης που ηταν τοτε στη μοδα,ο Ληο απλα ηθελε μια πιο "εξελιγμενη" κιθαρα και αυτο απλα σημαινε....εναν μαγνητη παραπανω και εναν ακομα "ηχο" παραπανω,η τελε ειχε 2 ηχους και η στρατ 3 και φυσικα και την χλιδη του τρεμολο...μαλιστα η αρχικη σκεψη του Ληο ηταν καθε νεα κιθαρα να ΚΑΤΑΡΓΕΙ την επομενη,η στρατ την τελε,η τζαμαστερ την στρατ κ.ο.κ μια και ηταν "καλυτερη" ευτυχως γρηγορα καταλαβε οτι η σκεψη αυτη ηταν λαθος...

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ας μην κάνω άλλο θέμα μιας και υπάρχει αυτή η θεματάρα! :)

 

Υπό άλλες συνθήκες ίσως να μην ρωτούσα καθόλου αλλά με μια γρήγορη βόλτα στο κέντρο δεν βρήκα ούτε τη μία ούτε την άλλη για δοκιμή.

 

Είμαι λοιπόν ανάμεσα σε δύο μοντέλα telecaster αυτό http://www.thomann.de/gr/fender_american_vint72_tele_thin_nat.htm

 

και αυτό

http://www.thomann.de/gr/fender_vintage_hot_rod_52_tele.htm

 

Εγώ παίζω κυρίως jazz μουσική με τον γνωστό καθαρό ήχο αλλά και με overdrive τύπου Scofield. Θα ήθελα αν κάποιος ξέρει να μου πει σε σχέση με μια american std stratocaster τι διαφορές έχουν στο μπράτσο, πιο παχύ πιο λεπτό?. Και αν το f hole κάνει διαφορά, αν δίνει την αίσθηση δηλαδή μιας semi hollow κιθάρας.

 

Ευχαριστώ! Καλή μέρα!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 72αρα μια και εχει humbuckers δεν εχει ηχο telecaster αλλα ηχο κλασσικης humbucker κιθαρας (με λιγο περισσοτερο αερα,twang & καθαροτητα λογω του long scale & του  hollow  body) η αμερικανικη εκδοση εχει πολυ καλυτερους μαγνητες απο τη μεξικανικη (σχεδον το ιδιου καλους με τους original) ,αν θες μια κιθαρα με το ΣΧΗΜΑ της tele και ηχο humbucker ειναι μια χαρα.

 

H 52 Hot Rod ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ κιθαρα και αν εχεις τα λεφτα παρτην,δεν θα ασχοληθεις ξανα με το θεμα "tele".O Mini HB την κανει δε εξαιρετικα ευελικτη.

 

Και η δυο εχουν παχυτερο μπρατσο,η Hot Rod εχει το παχυτερο (και πολυ βολικο με τα jumbo frets & το 9αρι radius ,η 72αρα εχει vintage frets & 7αρι radius ) .Η 72αρα εχει ελαχιστα παχυτερο.

 

Και αν το f hole κάνει διαφορά, αν δίνει την αίσθηση δηλαδή μιας semi hollow κιθάρας.

 

εμενα μου αρεσει γιατι...η κιθαρα ειναι παντα ελαφρια,οχι αισθηση semi hollow κιθαρας δεν εχει.

 

 

edit.

 

αν θες 72αρα παρε αυτην

 

http://www.thomann.de/gr/fender_fsr_72_tele_thinline_3tsb.htm

 

εχει μεγαλυτερα ταστα και μοντερνο radius και δεν εχει και το ΑΠΑΙΣΙΟ natural finish.. ;D.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινής όλες οι τέλε με αυτό το pickguard σαν της 72 με ξενερώνουν! Απλά σκεφτόμουν να κάνω μια παραχώρηση εκεί λόγω του f hole και των διπλών. Αλλά σαν κιθάρα τείνω πιο πολύ στην hot rod και ειδικά ο mini humbucker μου αρέσει πολύ.

 

Να ρωτήσω επειδή θα ήθελα σε αυτή την κιθάρα (hot rod) να έχω αρκετά χαμηλό action θα ζορίζομαι με τα σηκώματα λόγω του radius, θα πρέπει να τριφτούν λίγο τα τάστα? Πχ στην strat για να έχω σηκώματα 3τονου έχω σχετικά μέτριο action.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω επειδή θα ήθελα σε αυτή την κιθάρα (hot rod) να έχω αρκετά χαμηλό action θα ζορίζομαι με τα σηκώματα λόγω του radius, θα πρέπει να τριφτούν λίγο τα τάστα?

 

Η κιθαρα ερχεται με πολυ καλη ταστοδουλεια απο το εργοστασιο,φυσικα για action σαυρα(υπερβολικα χαμηλο δηλ.)  πρεπει να γινει fret leveling crowning στα μετρα σου απο μοαστορα που θα δει τις παικτικες συνηθειες σου (ποσο δυνατα βαρας κτλ.) ,αλλοιως αν θες ενα κανονικο action δεν θα εχεις προβλημα.

 

Εξαλλου 9αρι  radius εχει (η διαφορα στην κορυφη της καμπυλης μεταξυ 9" & 12" ειναι οσο δυο φυλλα χαρτι το ενα πανω στο αλλο)

 

Ετσι κι αλλοιως και το radius δεν εχει και τοση σημασια οση του δινουν ωστε να...τραμαζει στα σηκωματα,οποιαδηποτε κιθαρα αν την σεταρεις σωστα μια χαρα ...σηκωματα κανει (θεμα συνηθειας ειναι αλλωστε)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα και αυτή την εκδοχή της Hot Rod η οποία μου φαίνεται η ιδανική λύση για τους ήχους που θέλω αλλά στα μεγάλα ευροπαικά internetιακά μαγαζιά δεν υπάρχει καν  :(

 

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο mini HB ταιριαζει καλυτερα σε αυτη την κιθαρα μια και ο bridge ειναι "καλιμπραρισμενος" για αψογη συνεργασια μαζι του,στις περισσοτερες tele με κανονικους διπλους μπροστα υπαρχει ανισοροπια (ο neck ακουγεται δυνατοτερα απο τον bridge)

 

Πάντως τιποτα δεν σε εμποδίζει να παρεις αργοτερα και ενα Pickguard με full HB μαγνητη και να τα αλλαζεις οποτε γουσταρεις,για αυτο αλλωστε παιρνεις και κιθαρα Lego.. ;D 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου