Προς το περιεχόμενο

Fender Telecaster buying guide!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eιναι ΦΟΒΕΡΗ κιθαρα για τα λεφτα της, πολυ γουστοζικη αλλα φυσικα ΔΕΝ εχει τον κλασσικο τελε ηχο.

 

Αφου τη βρηκες μεσω φιλου δοκιμασε την και βλεπεις αν σου καθεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλημέρα..καινούριος στο site...ήθελα να ρωτήσω τον mr.Superfunk π διαβαζω τα αρθρα του αλλά και γνκα όλους εσας..τι γνώμη έχετε για την Modern player Telecaster thinline deluxe..made in china...με MP-90 πανω...semihollow κιθαρα κλπ...η τιμη της ετσι οπως τη βρηκα μεσω φιλου ολοκαινουρια σχεδον ειναι 300-350...τι πιστεύετε?Από ενισχυτη ειμαι καλυμμένος καθώς διαθέτω εναν hot rod deluxe iii python version...

 

Την κιθαρα την εχω εδω και ενα χρονο, οπως ειπωθηκε ειναι παραπανω απο ΦΟΒΕΡΗ για τα λεφτα της.

Δεν εχει τον κλασικο ηχο tele βεβαια, αλλα εχει εναν εκπληκτικο "αερα" τοσο clean οσο και distorted.

Εχει αρκετο θορυβο με drive στην θεση 1 και 3, αλλα semihollow + P90 τι περιμενεις. Στην θεση 2 (και οι 2 μαγνητες μαζι) ειναι εντελως αθορυβη.

 

Απο ποιοτητα κατασκευης εξαιρετικη.

 

Την δοκιμασε και ενας φιλος που ειναι πολυ εμπειρος και εχουν περασει απο τα χερια του απλα ολες οι μαρκες και τυποι κιθαρας, και ενθουσιαστηκε.

 

Βεβαια κρατω την επιφυλαξη απλα να ειμαι τυχερος και να ετυχε η δικια μου να ειναι ετσι. Πολυ πιθανο.

 

Ααα.... και ειναι η ελαφροτερη ηλεκτρικη που υπαρχει. Πουπουλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις σας..οπότε λογικα...πιστεύω για blues-rock που παίζω εγώ...σε συνδυασμο με τον ενισχυτή και πεντάλ θα ναι μια χαρά..απλά χωρίς κλασσικό τέλε ήχο...όταν τη δοκιμάσω κ από κοντά θα χω μια ολοκληρωμένη άποψη.Ευχαριστώ και πάλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες αργότερα...

Οι τρεις classic vibe tele, η απλή, η custom και η thin, πως συγκρίνονται μεταξύ τους; Η πρώτη έχει pine, η δεύτερη alder και η τρίτη mahogany σώμα, σωστά; Η custom έχει διαφορετικούς μαγνήτες και λεπτότερο μπράτσο; Από ήχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι custom και οι deluxe των 70 αν βρεθούν ειναι ... καμμια σχεση

 

you don't need to know how I sent this

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 50s CV ειναι αυτο που λεει...μια "κοπια" των πρωτων tele με maple neck (1949-1958),η custom ειναι αυτο που λεει  δηλ. μια Tele Custom του 1962-1970  (και οχι μια  custom tele  των 70s που λανθασμενα συγκρινει ο dimsonic) και ναι εχει λιγο πιο λεπτο μπρατσο,η thinline ειναι μια κοπια των single coil 69 Thinline και φανταζομαι εχει το ιδιο μπρατσο με την 50s (δηλ. ενα μοντερνο & σχετικα λεπτο  c-shape).

 

Ολες εχουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ μαγνητες (οι 50s BLONDE  φορανε Alnico 3 που ειναι λιγο πιο hot απο τους Alnico 5 της  50s butterscotch η οποια φανταζομαι φοραει και τους ιδιους μαγνητες με την Custom & την Thinline )

 

Eγω ,τωρα που βγηκε,θα επαιρνα την thinline γιατι θα ειναι σιγουρα η πιο ελαφρια (και μου αρεσουν οι thinline γιατι εχουν λιγο λιγοτερα μεσαια και πιο "αερινο" ηχο)

 

http://www.fender.com/en-GB/squier/series/classic-vibe/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα σκοπό να συγκρίνω.  Απλά βρηκα ευκαιρία να τονισω τις διαφορές των μοντελων της δεκαετίας του 70 με τις οποιες προσπάθειες αντιγραφής-αναβιωσης ακολούθησαν.

 

you don't need to know how I sent this

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα σκοπό να συγκρίνω.  Απλά βρηκα ευκαιρία να τονισω τις διαφορές των μοντελων της δεκαετίας του 70 με τις οποιες προσπάθειες αντιγραφής-αναβιωσης ακολούθησαν.

 

you don't need to know how I sent this

 

απλα δεν βγαζει τετοια μοντελα η Squier... ;D

 

η Fender βγαζει και τοσο τα μεξικανικα οσο και τα αμερικανικα μοντελλα Deluxe & Custom ειναι ΠΟΛΛΕΣ κλασεις ανωτερα απο τα original ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΑ αλλα δυστυχως χανουν τη μαχη των ΜΑΓΝΗΤΩΝ (και συνεπως και του ΗΧΟΥ)μια και οι ιδιαιτεροι Wide Range μαγνητες της δεκαετιας του 70 (cunife)  δεν ειναι δυνατον να κατασκευαστουν πλεον μαζικα

 

τα καινουργια αμερικανικα reissue ειναι καπως πιο κοντα σε ηχο αλλα still close but no cigar....

 

Βεβαια υπαρχει και η λυση να παρεις ενα μεξικανικο μοντελλο και να του βαλεις αυτους τους μαγνητες

 

http://www.telenator.com/cunife-wide-range-humbucker/

 

αλλα μιλαμε για $900 το σετ ...που ειναι καπως αλμυροι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειχα την τυχη να δοκιμασω για να δω κατασκευαστικες διαφορές.

Και εγω ειχα στο νου μου την ανωτερότητα η ιδιαιτεροτητα των cunife τουλάχιστον οπως τους εχω ζησει στη δικιά μου απο το 1979. Μια ιδιαιτεροτητα που τότε για πολλούς ισοδυναμούσε με αγριο σνομπάρισμα....

 

you don't need to know how I sent this

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου