Προς το περιεχόμενο

Fender Telecaster buying guide!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προστέσω και γώ την δικιά μου telecaster palo escrito limited edition MIM απλά απίστευτη.Αλλαξα μάλιστα τους μαγνήτες με fralin blues specials και απογειώθηκε κυριολεκτικά.Τι να πώ? killer looks? (πανέμορφο καπάκι απο Μεξικάνικη τριανταφυλιά), 'απειρο sustain?, beautiful off the amp resonation?, βολικότατο μπρατσο μάλλον λεπτό (sorry sf δεν τα μπορώ τα baseball bats).Να σημειωθει οτι στο παρελθόν είχα vintage 52 RI, American standard 2007 και custom 60's/bigsby MIJ.Thank God που τις εδωσα και πήρα την Μεξικάνα.Αν βάλεις δε και την τιμή (300 λιριά απο Αγγλία)...........happy as i can be

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως όμορφη.

Οπτικά είναι αλήθεια ότι την ζαχάρωνα κι εγώ.

Αυτήν και την Koa Strat.

Με προτεραιότητα στην strat.  ;)

Και βεβαίως δεν πήρα καμμία  ;D

 

Took the road less travelled, o ιερόσυλος

633181917660010971.jpg

 

αν δεν την έβαζα, θα σκαγα...

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sf γιατί μου βαλες ψύλλους στα αυτιά, για τις μεξικάνες std.    (περήφανος ιδιοκτήτης  :P ) τη γνώμη έχεις??

''Zed's dead baby,Zed's dead...''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sf γιατί μου βαλες ψύλλους στα αυτιά, για τις μεξικάνες std.    (περήφανος ιδιοκτήτης  :P ) τη γνώμη έχεις??

 

απο τη στιγμη που η κιθαρα σου ιιανοποιει ΕΣΕΝΑ οι δικες μου "γνωμες" απλα περιττευουν.... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Superfunk, αφου βρηκαμε παππα, ας θαψω και γω το κατι τις μου  ;D.

 

Κατ αρχην καλησπερα και καλως σας βρηκα εδω στο φορο.

Απ οτι εχω καταλαβει εισαι φιλος και βαθυς γνωστης της telecaster και γω επισης φανατικος (κοτατος).

 

Το 1982 πηγα στο do-re-mi  να παρω μια tele.

Αυτα τα οργανα (και οι strato και οι tele) ξεκινουσαν τοτε απο 45 χιλιαδες δραχμες, και φτανανε μεχρι τα 60, αναλογα με το μοντελο.

Πετυχα πανω στο ξεφορτωμα (μολις ειχαν φερει οργανα απο το τελωνιο), και πανω στην πληθωρα οργανων, επεσα πανω σε δυο ιδια κομματια tele.

Αυτο.

 

img5337small.jpg

 

 

img5335small.jpg

 

 

img5330small.jpg

 

 

img5339small.jpg

 

 

img5333small.jpg

 

 

Μου ειπε, εχω το ενα κομματι παραγγελια απο καποιον επωνυμο, και το αλλο ειναι για το μαγαζι.

Ποσο στοιχιζει λεω. 120 χιλιαρικα μου λεει.

Εν παση περιπτωση το πηρα το οργανο 110 χιλιαρικα, διπλασια τιμη απο τα αλλα κανονικα μοντελα.

Ειναι συλλεκτικο μοντελο, με την επωνυμια black and cold telecaster.

Περα απο ολα αυτα το οργανο και στο θεμα ηχου, και στο θεμα ποιοτητας απεχει παρασαγγας απο οτιδηποτε αλλο telestratoειδες.

Εχει παιξει ακαταπαυστα 30 περιπου χρονια, και τα περισσοτερα απο αυτα (οταν ημουν νεοτερος, τωρα ειμαι 50 ετων) σε καθε ειδους σκυλαδικο και δημοτικο πανηγυρι (παιζω κυριως blues, rock, clarton, jj cale κλπ, αλλα ....τυχη σκληρη βλεπεις...), και τωρα παιζει ακομα καλυτερα (δεν ειμαι επαγγελματιας μουσικος, αλλη ειναι η δουλεια μου).

 

Ολα αυτα τα χρονια λοιπον εψαξα να βρω κατι για το μοντελο αυτο, αλλα δεν μπορεσα να βρω τιποτε, ουτε μια φωτογραφια του, παρα μια αγγελια ενος Αμερικανου που την πουλουσε περι τα 2000 δολλαρια.

 

Εχεις κατι για το οργανο αυτο με το οποιο ειμαι τρελαμενος ???

Θα με ενδιεφερε παρα πολυ.

 

Εκ των προτερων ευχαριστω

Θωμας.

 

ΥΓ

Κατω απο το μπρατσο, εκει που ενωνει με το σωμα, εχει ενα χαρτι κολλημενο με ενα ονομα με στυλο γραμμενο . Γραφει

A Castaneta, και απο κατω εχει ιδιοχειρα την υπογραφη του.

Τι ειναι αυτος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Superfunk, αφου βρηκαμε παππα, ας θαψω και γω το κατι τις μου  ;D.

 

Κατ αρχην καλησπερα και καλως σας βρηκα εδω στο φορο.

Απ οτι εχω καταλαβει εισαι φιλος και βαθυς γνωστης της telecaster και γω επισης φανατικος (κοτατος).

 

Το 1982 πηγα στο do-re-mi  να παρω μια tele.

Αυτα τα οργανα (και οι strato και οι tele) ξεκινουσαν τοτε απο 45 χιλιαδες δραχμες, και φτανανε μεχρι τα 60, αναλογα με το μοντελο.

Πετυχα πανω στο ξεφορτωμα (μολις ειχαν φερει οργανα απο το τελωνιο), και πανω στην πληθωρα οργανων, επεσα πανω σε δυο ιδια κομματια tele.

Αυτο.

 

img5337small.jpg

 

 

img5335small.jpg

 

 

img5330small.jpg

 

 

 

 

img5339small.jpg

 

 

img5333small.jpg

 

 

Μου ειπε, εχω το ενα κομματι παραγγελια απο καποιον επωνυμο, και το αλλο ειναι για το μαγαζι.

Ποσο στοιχιζει λεω. 120 χιλιαρικα μου λεει.

Εν παση περιπτωση το πηρα το οργανο 110 χιλιαρικα, διπλασια τιμη απο τα αλλα κανονικα μοντελα.

Ειναι συλλεκτικο μοντελο, με την επωνυμια black and cold telecaster.

Περα απο ολα αυτα το οργανο και στο θεμα ηχου, και στο θεμα ποιοτητας απεχει παρασαγγας απο οτιδηποτε αλλο telestratoειδες.

Εχει παιξει ακαταπαυστα 30 περιπου χρονια, και τα περισσοτερα απο αυτα (οταν ημουν νεοτερος, τωρα ειμαι 50 ετων) σε καθε ειδους σκυλαδικο και δημοτικο πανηγυρι (παιζω κυριως blues, rock, clarton, jj cale κλπ, αλλα ....τυχη σκληρη βλεπεις...), και τωρα παιζει ακομα καλυτερα (δεν ειμαι επαγγελματιας μουσικος, αλλη ειναι η δουλεια μου).

 

Ολα αυτα τα χρονια λοιπον εψαξα να βρω κατι για το μοντελο αυτο, αλλα δεν μπορεσα να βρω τιποτε, ουτε μια φωτογραφια του, παρα μια αγγελια ενος Αμερικανου που την πουλουσε περι τα 2000 δολλαρια.

 

Εχεις κατι για το οργανο αυτο με το οποιο ειμαι τρελαμενος ???

Θα με ενδιεφερε παρα πολυ.

 

Εκ των προτερων ευχαριστω

Θωμας.

 

ΥΓ

Κατω απο το μπρατσο, εκει που ενωνει με το σωμα, εχει ενα χαρτι κολλημενο με ενα ονομα με στυλο γραμμενο . Γραφει

A Castaneta, και απο κατω εχει ιδιοχειρα την υπογραφη του.

Τι ειναι αυτος???

 

Φίλε μου...διαβαζα το θεμα αποψε..μιας και εχω και εγω μια tele...η οποια ηρθε απο Νιου Τζερσει πριν 11 χρονια..και στη δικη σου απαντηση στεκομαι..μιας και εχω κι εγω ιδια με την δική σου. Αγοραστηκε στα 1400 $. Ηταν κρεμασμενη στο δευτερο ραφι καταστηματος μουσικων οργανων,οπου αναμεσα σε καμια 30αρια...το χρωμα της με μαγεψε. Την σεταρω και την φροντιζω μονος μου. Δεν χρειαζεται τιποτα. Μονο αγαπη και παιξιμο.

Να σαι καλα!

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Korgious, σε αυτη τη διευθυνση

  http://www.gbase.com/error/?aspxerrorpath=/gear/fender-black-and-gold-telecaster-1982-black

ειναι καποιος που την πουλαει 1900 δολλαρια μεταχειρισμενη.

Σημερα ομως το σαιτ δεν ανοιγει δεν ξερω γιατι....χτες το ειχα ανοιξει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου