Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμος faders σε αναλογικη κονσολα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξερει καποιος να προτεινει κανενα καθαριστικο-λιπαντικο σπρει η οτιδηποτε,για να καθαρισουν οι εσωτερικες διαδρομες των faders σε μια mackie που εχω χωρις να προκαλεσω ζημια στα κυκλωματα?

απ την αχρησια εχουν σκληρυνει λιγο καποιες απ αυτες.

Ευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω οποτε καθαριζω τις κοσνολες μου και οτι ηλεκτρονικο εχω περνω ενα σπρει απο ενα μαγαζι με υπολογιστες που ειναι για πληκτρολογια και τετοιου ειδους κυκλωματα και κανει πολυ καλη δουλεια. Δεν ξερω αν ειναι σωστο, ασ πει καποιοσ αλλος τη γνωμη του, παντως εγω τα τελευταια 4 χρονια που το δουλευω δεν εχω κανενα προβλημα. Μπορεις να πας να κανεις μια ερωτηση σε εναν τεχνικο φυσικα που θα σου πει στα σιγουρα η σε καποιον που ασχολειται με ηλεκτρονικα κυκλωματα και τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ευχαριστω πολυ vasil!

Αν εχει και κανενας αλλος να προτεινει κατι να το κλεινουμε το θεμα στα γρηγορα...

thankssssss!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπρει που ειναι αερας κοπανιστος (συμπιεσμενος!) λες? Θα προτεινα να το χρησιμοποιεις μαζι με ηλεκτρικη σκουπα/σκουπακι, γιατι ολη η σκονη καπου πρεπει να ξανακατσει. Αρκει να μη ρουφηξει τιποτα μικρο, ελαφρυ, ή ευαισθητο!

 

Κατι σε πιο μικρο και φτηνο αντιστοιχο ειναι η φουσκα που χρησιμοποιουν και οι φωτογραφοι, εχεις μια προχειρη και φυσας οποτε σου ερθει ή οποτε βαριεσαι.

 

Και βεβαια αν δεν καθαριζεις λιγο τακτικα, προληπτικα ας πουμε, τα μηχανηματα, η σκονη μαζευεται, μαζευονται και αλλα και μετα θελει κομπρεσερ και γυαλοχαρτο (εκτος αν εχεις πχ maple πληκτρολογιο οποτε την αφηνεις ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως ενδιαφερομαι μονο για τις εσωτερικες διαδρομες των faders σε κονσολα...που εχουν σκληρυνει λιγο και ορισμενα απο αυτα ειναι σα να βρισκουν καποια αντισταση... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, και σε αυτα αμα ριχνεις κανα φυσημα που και που, ή αν τη σκεπαζεις, θα αργησουν περισσοτερο να το παρουσιασουν αυτο.

 

Για τωρα δεν ξερω κατι εξειδικευμενο, αν εχει πιασει μακα μπορει και να θελει να την ανοιξεις για να καθαρισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα, να πας σε ένα μαγαζί ηλεκτρονικών και να πάρεις σπρέυ για ποτενσιόμετρα, χωρίς λάδι. Είναι το κατάλληλο για την περίπτωσή σου. Ζήτα το μπλε της Philips. Παίζει να μην γράφει πλέον Philips, μιας και έχει αλλάξει η εταιρία, οπότε μην προβληματιστείς.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παντως ενδιαφερομαι μονο για τις εσωτερικες διαδρομες των faders σε κονσολα...που εχουν σκληρυνει λιγο και ορισμενα απο αυτα ειναι σα να βρισκουν καποια αντισταση... :)

 

Πολύ φοβάμαι ότι πρέπει να τη δώσεις σε κάποιον τεχνικό να την ανοίξει και να την καθαρίσει... πολύ πιθανόν να έχει "στερεοποιηθεί" η σκόνη σε συνδιασμό με ιδρώτα, υγρασία, κλπ. Αν προσπαθήσει με κάποιο υγρό να την καθαρίσεις, πιθανώς να κάνεις μόνο ζημιά.

 

Σε πιο... πρώιμα στάδια, φύσημα με αέρα (με μικρή πίεση, δεν είναι ανάγκη να του πετάξουμε τα μάτια...) και μετά ηλεκτρικό σκουπάκι με λεπτό ακροφύσιο. Φίλος και συνφορουμίτης έχει ένα τέτοιο εργαλείο που του βουτάω κάθε μερικούς μήνες για να καθαρίσω τη δική μου κονσόλα (είμαι πολύ τσίπης για να πάρω δικό μου).  :)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ ρε παιδια!!!

οποιεσδηποτε αλλες γνωμες,δεκτες αν και το ανελυσαν τα παιδια...

παντως δε με βλεπω να την ανοιγω για πληρη καθαρισμο...

ειναι 32αρα...(στα καναλια...) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κλασικό λάθος που κάνουν οι περισότεροι στα faders,είναι το εξωτερικό φύσημα με σπρέ'ι' αέρα.

Ουσιαστικά δέν σου λύνει κάποιο πρόβλημα,αντιθέτως στο "μεταθέτει" ή στο "διαιωνίζει".

Φυσώντας εξωτερικά μια 32κάναλη,απλά μέσα στα slots των faders,περισότερο λερώνεις οτιδήποτε άλλο μέσα στο desk όπως επίσης τα διπλανά κανάλια.Η σκόνη ελάχιστα μπορεί να διαφύγει απο τις χαραμάδες των slots,oπότε επιστρέφει σε άλλη θέση...

Ο πεπιεσμένος αέρας αντί να καθαρίσει ουσιαστικά το fader,σπρώχνει τη σκόνη προς τα μέσα του.

Είναι τελείως λανθασμένη αντίληψη δυστυχώς...

Μόνο άνοιγμα και "χεράκι"  ;) (Η χαρά του αναλογικού!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου