Προς το περιεχόμενο

Συναρμολογηση PARTSCASTER!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή δεν πήρα ακομα το proficiency και δεν εχω τα απιαστα αγγλικα, θα μπορουσε μηπως καποιος που εχει βαλει την ατσαλινη πλακα κατω απο τον μαγνητη να πει με 2 λογια πως μπορουμε και εμεις να το κανουμε? και επισης μιλαμε μονο για τον bridge?

Ευχαριστω εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Θα μπορούσε κάποιος που έχει εμπειρία με partcaster (ή τουλάχιστον το έχει ψάξει πολύ) να μας διαφωτίσει σχετικά με την ποιότητα των ξύλων που προσφέρουν οι προαναφερθέντες προμηθευτές?

 

Αν πούμε πολύ-πολύ γενικά ότι μια κατηγοριοποίηση στις Fender είναι :

Custom shop > vintage reissues > american standard > MIJ > MIM

 

τα ξύλα που προσφέρουν οι partcaster-άδες πού θα τα τοποθετούσατε από πλευράς ποιότητα στην παραπάνω σειρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα ορεξη για ...καυγαδες εχεις? ;D

 

Τι εννοεις ακριβως με τον ορο..."ποιοτητα ξυλων"?

 

Μια χαρα ξυλα εχουν οι προμηθευτες που αναφερουμε και το σημαντικοτερο εχουν ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ fit & finish (που ειναι και το σημαντικοτερο & ναι ειναι επιπεδου Fender Custom Shop)...την ..ποιοτητα αστην για αυτους που θελουν να φτιαξουν....βιολια.... ;D  

 

Παντως 3 απο τους αναφερομενους προμηθευτες (WARMOTH,USCG & MUSIKRAFT) μπορουν να σου φτιαξουν ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ & με οτιδηποτε...ποιοτικο ξυλο θελεις....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε κάποιος που έχει εμπειρία με partcaster (ή τουλάχιστον το έχει ψάξει πολύ) να μας διαφωτίσει σχετικά με την ποιότητα των ξύλων που προσφέρουν οι προαναφερθέντες προμηθευτές?

 

Αν πούμε πολύ-πολύ γενικά ότι μια κατηγοριοποίηση στις Fender είναι :

Custom shop > vintage reissues > american standard > MIJ > MIM

 

τα ξύλα που προσφέρουν οι partcaster-άδες πού θα τα τοποθετούσατε από πλευράς ποιότητα στην παραπάνω σειρά?

Ωραία ερώτηση...

εγώ έχοντας μία εμπειρία με partcaster αλλά χωρίς να έχω ψάξει βαθειά τα ξύλα (γιατί δεν τους δίνω και τόση σημασία), μπορώ να πώ το εξής...

Εάν εξαιρέσουμε τις custom shop, που θέλω να πιστεύω..., ότι έχουν το κάτι παραπάνω...όλες οι άλλες δεν έχουν καμμία διαφορά.

Έχοντας κάποια περίοδο 3 Strat σώματα Alder, από Usa, Kαναδά και Κίνα είχα 3 διαφορετικά ξύλα σε πυκνότητα-βάρος και νερά. Αυτό δεν με εμπόδισε να φτιάξω 3 καλές κιθάρες.

Από εκεί και πέρα οι partcaster-άδες κρίνονται από το πόσο πιστοί είναι στις προδιαγραφές τους σε σχέση με το licensed by Fender, ή τη πιστότητα των "μέτρων" ανάλογα τον κλώνο που θέλεις να φτιάξεις. Ο Μadinter ας πούμε, που αναφέρθηκε τις προάλες, αν και γνωστός για τα υλικά του σε ακουστικά όργανα, είχε αποκλήσεις από τα "πρωτότυπα" Fender, τόσα που να με κάνουν να μην τον ξαναχρησιμοποιήσω...το αυτό και για Κινέζικα σώματα που δοκίμαζα στην αρχή της καριέρας μου ως partcaster-άς.

Προφανώς και τα παραπάνω είναι προσωπική άποψη...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσε κάποιος που έχει εμπειρία με partcaster (ή τουλάχιστον το έχει ψάξει πολύ) να μας διαφωτίσει σχετικά με την ποιότητα των ξύλων που προσφέρουν οι προαναφερθέντες προμηθευτές?

 

Αν πούμε πολύ-πολύ γενικά ότι μια κατηγοριοποίηση στις Fender είναι :

Custom shop > vintage reissues > american standard > MIJ > MIM

 

τα ξύλα που προσφέρουν οι partcaster-άδες πού θα τα τοποθετούσατε από πλευράς ποιότητα στην παραπάνω σειρά?

 

Δεν είμαι απ'αυτούς που πιστεύουν ότι τα ΞΥΛΑ  ;D (ήγουν, το υλικό κατασκευής του 90% της κιθάρας, άσχετα αν είναι... ξύλο ή πλαστικό ή πετροβάμβακας) έχουν μηδενική ή ελάχιστη συνεισφορά στον ήχο. Τείνω στη θεωρία που λέει ότι το μεγαλύτερο ρόλο παίζει το ταίριασμα μπράτσου/σώματος, σε ό,τι αφορά το βάρος (πυκνότητα), τον τρόπο που αντιδρά ο κάθε τύπος ξύλου στους κραδασμούς, κλπ, αλλά ΠΟΤΕ μεμονωμένα, πάντα στο ΤΕΛΙΚΟ αποτέλεσμα.

 

Αυτό εξηγεί πως κάποιες πολύ φτηνές κιθάρες μπορεί να ΤΥΧΕΙ να ακούγονται φανταστικά. Το CS που αναφέρεις καθώς και διάφοροι μπουτικάδες τύπου Suhr, Anderson, Tyler, Grosh, κλπ, αυτό ακριβώς εγγυώνται (ή, τουλάχιστον, θα έπρεπε), και όχι πόσο καλή είναι η ποιότητα του... κορμού του δέντρου.

 

Από προσωπική εμπειρία και πειραματισμό, έχω διαπιστώσει ότι συχνά διαφορετικά σώματα με διαφορετικά μπράτσα κολακεύουν περισσότερο τους μαγνήτες, τη γέφυρα, κλπ, και ακούγονται "καλύτερα" (για τη συγκεκριμένη εφαρμογή).

 

Επομένως η ποιότητα των ξύλων από μόνη της είναι άνευ σημασίας, χωρίς να συνυπολογίσουμε καν την ποιότητα και τον τύπο της βαφής. Πρακτικά, οι πιο ακριβές κιθάρες συνήθως έχουν σώμα από 2 κομμάτια (όχι σπάνια και 3), ενώ τα μπράτσα είναι από ακριβότερα κομμάτια ξύλου (π,χ. quartershawn maple, που όντως στοιχίζει ακριβότερα). Επίσης μπορείς να είσαι βέβαιος ότι θα είναι στο βάρος που χρειάζεται.

 

Για τα aftermarket σώματα/μπράτσα από επώνυμες εταιρείες, πάντα είναι κατά περίπτωση... μπορείς να βρεις "ποιότητα" αντίστοιχη ή "καλύτερη" των CS, αλλά και ανάλογη Squier. Θα έλεγα σε ΠΟΛΥ γενικές γραμμές, ότι αν πληρώσεις κοντά στο ένα χιλιάρικο δολλάρια σε κάποιον επώνυμο παρτκαστερο-προμηθευτή, θα έχεις ξύλα ίδια μ'αυτά που χρησιμοποιεί το CS, αλλά αυτό είναι μια πολύ αόριστη γενίκευση. ( * )

 

edit:  ( * ) εννοώ πάντοτε βαμμένο σώμα και φινιρισμένο μπράτσο... ειδικά δε για το βάψιμο έχουμε καλύτερους μαστόρους εδώ απ'ότι τα Αμερικανά.  :D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό άρθρο superfunk, όπως και τα λεγόμενα του marathon

 

Έχω στα σκαριά  precision που  θα τρίβεις τα μάτια σου... και τα αφτιά  ;D

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω στα σκαριά  precision που  θα τρίβεις τα μάτια σου... και τα αφτιά  ;D

 

Τι... σε βάλανε και σένα στο λούκι ωρέ μαύρε??  ;D ;D ;D

 

Άιντε να δούμε... (και να ακούσουμε... σύντομα!)  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν πήρα ακομα το proficiency και δεν εχω τα απιαστα αγγλικα, θα μπορουσε μηπως καποιος που εχει βαλει την ατσαλινη πλακα κατω απο τον μαγνητη να πει με 2 λογια πως μπορουμε και εμεις να το κανουμε? και επισης μιλαμε μονο για τον bridge?

Ευχαριστω εκ των προτέρων

 

Και εγω εχω απορια με αυτο.

 

Ωραιο αρθρο! :) θανκ γιου!!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon και Genius ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Θα κοιτάξω να το ψάξω και εγώ το θέμα (δεν έχω προσωπική εμπειρία από partcaster).

 

Υ.Γ. "Fire walk with me" ! Χε,χε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου