Προς το περιεχόμενο

Ηρθε η rockinger tele!


mechmg93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι? υπονοήθηκε ποτέ ότι δεν πάιζει ρόλο το ξύλο? 8O

taq θα σε μαλώσω!!! Δεν διαβάζεις πολύ noiz νομίζω!!! :lol:

 

Εδώ και καιρό έχει χυθεί άπειρο ..."αίμα" και ..."μελάνι" για αυτό το θέμα...

O takis και ο Supefunk ειδικά, έχουν κονταροχτυπηθεί ΑΠΕΙΡΕΣ φορές για την επίδραση η όχι (αντίστοιχα) του ξύλου στον ήχο...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πάντα ταπεινή μου άποψη αλλά δεν είμαι και κουφός (γι' αυτά που θα πω φίλε μου elavd)

 

a. το ξύλο = Α & Ω στον ήχο αλλιώς βαλε εσύ σε σκουπα 3 μαγνήτες και γω σε κιθάρα τους ίδιους να δούμε τι θα ακούσουμε

b. Ειδικά η Fender από όσο γνωρίζω ΒΑΣΙΖΕΙ σε μεγάλο ποσοστό το ηχητικό αποτέλεσμα στην ποιότητα του μπράτσου (είδος maple & κατεργασία π.χ "ψησιμο" των ξύλων κλπ)

g.Ίδιο σκάφος, ίδιοι μαγνήτες όταν αλλάκτηκε μπράτσο το όργανο άλλαξε "χαρακτήρα" και "δυναμική" (και τα δύο μπράτσα ήταν με rosewood και μάλιστα Fender originale)

e.Σαφώς το maple μπράτσο "τονίζει" πιο μεσαίες συχνότητες από το maple with rosewood όπου εκεί συναντάμε πιο "μπάσες" και πιό "γεμάτες" χροιές γιαυτό και η επιλογή μαγνητών είναι καθαρά "προσωπική" υπόθεση, ανάλογα τι πλατφόρμα έχεις.

f. Σε ash body & maple μπράτσο ίδιο σετ pickups JBjr/texas special/texas special (70s mexico, πάντα για στρατοκάστερ μιλάω) και σε Japan '88 reissue '72 με basswood body & maple with rosewood μπράτσο ήταν η μέρα με την νύκτα όταν ακούστηκαν στις ίδιες ρυθμίσεις στον ίδιο ενισχυτή (Fender Twin Reverb '73). Η πρώτη ήθελε "κόψιμο" στα μεσαία γιατί έξυνε και η δεύτερη increase στα μεσαία γιατί "χάνονταν" στα δύο άκρα μπάσου και πρίμου

g. Θεωρούμε τα vintage κομμάτια αξιοπρπέστατα όχι γιατί είναι παμπάλαια :lol: , αλλά γιατί η επεξεργασία η ποιότητα είναι πόλύ διαφορετική από την σημερινή που ενώ τεχνολογικά είναι οκ, ποιοτικά "χάνουν" π.χ Fender 10ετιας '90 είναι σαν τα μεξικάνικα σήμερα (αυτό δεν είναι και απόλυτο, αλλά δεν είναι και φάλτσο, άποψη χιλιάδων κιθαριστών ανά των κόσμο).

h.όσο αφορά το βάψιμο στις Fender. Τα μεξικάνικα έχουν 3-4 χιλιοστά μπογιάς για να μην βγεί προς τα έξω πολύ το μαύρο χάλι που κρύβουν. άνοιξε το καπάκι πίσω από το σώμα ... δες τα "ξακρίσματα" και θα καταλάβεις....άνοιξε τώρα ένα αμερικάνικο... καμία σχέση.. ή μάλλον γύρνα ένα βαμμένο αμερικάνικο το σώμα του στο φως.... θα αρχίσεις να διακρίνεις τα νερά του ξύλου... αυτό σημαίνει ότι καλύτερης ποιότητος ξύλο είναι εκεί πίσω....και δεν χρειάστηκε μπογίά να κρυφτεί κάτι... και οι συχνοτητές που μας δίνει γλυκαίνουν τον ήχο. δοκίμασε και ένα πείραμα.... βάρα έναν κουβά και μετά βάρα τον αφού του βάλεις πρώτα μια πετσέτα πάνω (μπακάλικο αυτό αλλά για να σου δώσω να καταλάβεις φίλε elavd κάτι για τον ήχο :wink: ).

ι.Αν ήταν το ξύλο να μην παίζει ρόλο στον ήχο εξαρχής και ήταν μόνο οι μαγνήτες τότε θα φτιάχναμε κιθάρες όλοι από MDF (που δεν παθαίνει και τίποτε :lol:

 

Σόρρυ αν έκανα κανενα λάθος τα έγραφα λίγο γρήγορα γιατί πρέπει να κλείσω εδώ ....

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντα ταπεινή μου άποψη αλλά δεν είμαι και κουφός (γι' αυτά που θα πω φίλε μου elavd)

 

a. το ξύλο = Α & Ω στον ήχο αλλιώς βαλε εσύ σε σκουπα 3 μαγνήτες και γω σε κιθάρα τους ίδιους να δούμε τι θα ακούσουμε

b. Ειδικά η Fender από όσο γνωρίζω ΒΑΣΙΖΕΙ σε μεγάλο ποσοστό το ηχητικό αποτέλεσμα στην ποιότητα του μπράτσου (είδος maple & κατεργασία π.χ "ψησιμο" των ξύλων κλπ)

g.Ίδιο σκάφος' date=' ίδιοι μαγνήτες όταν αλλάκτηκε μπράτσο το όργανο άλλαξε "χαρακτήρα" και "δυναμική" (και τα δύο μπράτσα ήταν με rosewood και μάλιστα Fender originale)

[b']e.[/b]Σαφώς το maple μπράτσο "τονίζει" πιο μεσαίες συχνότητες από το maple with rosewood όπου εκεί συναντάμε πιο "μπάσες" και πιό "γεμάτες" χροιές γιαυτό και η επιλογή μαγνητών είναι καθαρά "προσωπική" υπόθεση, ανάλογα τι πλατφόρμα έχεις.

f. Σε ash body & maple μπράτσο ίδιο σετ pickups JBjr/texas special/texas special (70s mexico, πάντα για στρατοκάστερ μιλάω) και σε Japan '88 reissue '72 με basswood body & maple with rosewood μπράτσο ήταν η μέρα με την νύκτα όταν ακούστηκαν στις ίδιες ρυθμίσεις στον ίδιο ενισχυτή (Fender Twin Reverb '73). Η πρώτη ήθελε "κόψιμο" στα μεσαία γιατί έξυνε και η δεύτερη increase στα μεσαία γιατί "χάνονταν" στα δύο άκρα μπάσου και πρίμου

g. Θεωρούμε τα vintage κομμάτια αξιοπρπέστατα όχι γιατί είναι παμπάλαια :lol: , αλλά γιατί η επεξεργασία η ποιότητα είναι πόλύ διαφορετική από την σημερινή που ενώ τεχνολογικά είναι οκ, ποιοτικά "χάνουν" π.χ Fender 10ετιας '90 είναι σαν τα μεξικάνικα σήμερα (αυτό δεν είναι και απόλυτο, αλλά δεν είναι και φάλτσο, άποψη χιλιάδων κιθαριστών ανά των κόσμο).

h.όσο αφορά το βάψιμο στις Fender. Τα μεξικάνικα έχουν 3-4 χιλιοστά μπογιάς για να μην βγεί προς τα έξω πολύ το μαύρο χάλι που κρύβουν. άνοιξε το καπάκι πίσω από το σώμα ... δες τα "ξακρίσματα" και θα καταλάβεις....άνοιξε τώρα ένα αμερικάνικο... καμία σχέση.. ή μάλλον γύρνα ένα βαμμένο αμερικάνικο το σώμα του στο φως.... θα αρχίσεις να διακρίνεις τα νερά του ξύλου... αυτό σημαίνει ότι καλύτερης ποιότητος ξύλο είναι εκεί πίσω....και δεν χρειάστηκε μπογίά να κρυφτεί κάτι... και οι συχνοτητές που μας δίνει γλυκαίνουν τον ήχο. δοκίμασε και ένα πείραμα.... βάρα έναν κουβά και μετά βάρα τον αφού του βάλεις πρώτα μια πετσέτα πάνω (μπακάλικο αυτό αλλά για να σου δώσω να καταλάβεις φίλε elavd κάτι για τον ήχο :wink: ).

ι.Αν ήταν το ξύλο να μην παίζει ρόλο στον ήχο εξαρχής και ήταν μόνο οι μαγνήτες τότε θα φτιάχναμε κιθάρες όλοι από MDF (που δεν παθαίνει και τίποτε :lol:

 

Σόρρυ αν έκανα κανενα λάθος τα έγραφα λίγο γρήγορα γιατί πρέπει να κλείσω εδώ ....

 

Καταρχήν κι εγώ είμαι μάλλον με τους οπαδούς της άποψης ότι τα ξύλα παίζουν ρόλο στον ήχο. Δεν ξέρω πόσο επί τοις % αλλά ΠΑΙΖΟΥΝ!

Όμως δε θα συμφωνήσω σε κανα-δυό από τα πράγματα που είπες:

1) δεν πιστεύω ότι όλα τα αμερικάνικα μοντέλα της Fender είναι άψογα και ότι όλα τα μεξικάνικα χάλια. Συγκεκριμένα έχω παίξει με Αμερικάνικα μοντέλα εντελώς μάπα και αντίθετα πιστεύω ότι κάποιες μεξικάνικες (πχ η δική μου MIM stratocaster) είναι πολύ καλύτερες από αρκετές MIA. Μάλιστα αυτό που λές ότι βάζουν παχύ στρώμα χρώματος, δεν ισχύει ΠΑΝΤΑ. Στη δική μου περίπτωση πχ, η κιθάρα έχει μια λεπτή στρώση χρώματος, έτσι που διαγράφονται τα νερά.

 

¶σε που στο εργοστάσιο της Fender στην Corona, Μεξικάνοι φτιάχνουν κυρίως και τις μεν και τις δε...

Σε γενικές γραμμές όμως, θα συμφωνήσω ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των MIA (ειδικά τα Custom Shop μοντέλα) είναι πιο προσεγμένα.

 

2) Δεν είχα και από ότι το βλέπω δεν πρόκειται να έχω (τόσο που κάνουν) ποτέ μου vintage όργανο, αλλά διαβάζοντας το άρθρο του Superfunk "Vintage - Μύθοι και πραγματικότητα" και ψάχνοντας και λίγο στο net είδα ότι μάλλον υπάρχει πολύ ΜΥΘΟΣ στην υπόθεση...Απλά κάποιους τους συμφέρει να διαιωνίζεται μια πλαστή πραγματικότητα, γιατί παίζεται πολύ χρήμα γύρω από αυτή την υπόθεση...

 

Ερώτηση: η αρίθμησή σου (a,b, g, e klp ) σε ποια λογική βασίστηκε? :lol:

Πλάκα κάνω εννοείται!!! :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σε μαλωσω φιλε Taq :lol: δεν εχεις διαβασει ΤΙΠΟΤΑ απο αυτα που εχω γραψει..

 

ΔΙΑΦΩΝΩ σε ολα μαζι σου αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν σε εκτιμω :wink:

 

η διαφωνια μου στηριζεται στην εμπειρια μου με δεκαδες κιθαρες που εφτιαξα,αλλαξα,επισκευασα καθως και στο γεγονος οτι απο τα χερια μου εχουν περασει τουλαχιστον 50 vintage κιθαρες (Ο μεγαλυτερος μυθος για τα υπερεκτημημενα αυτα οργανα ΜΑΖΙΚΗΣ & ΤΥΧΑΙΑΣ παραγωγης :wink: )

 

το ποσο μεγαλη σημασια παιζουν τα ξυλα φαινεται αλλωστε απο τον εκπληκτικο ηχο πολλων ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ κιθαρων τυπου Danelectro...

καθως και απο το φοβερο ηχο των απο κοντρα πλακε κατασκευασμενων "σκαφων" τυπου Gibson es335 & Gretsch..

 

προσπαθησε να κανεις ενα search για να δεις τα συμπερασματα μου σε παλαιοτερα ποστ γιατι βαριεμαι να τα ξαναλεω :wink:

 

α,ανεβασα καποιες φωτο της εκπληκτικης Rockinger του Mechm στο galery :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α' date='ανεβασα καποιες φωτο της εκπληκτικης Rockinger του Mechm στο galery :wink:[/quote']

 

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ!!! Ψήνομαι κι εγώ!

Ειδικά με το ωραιότατο ντε-κωλ-άκι που βάλατε... :lol: :lol: :lol:

 

Superfunk ωραία σιελ παντοφλίτσα έχεις ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποσο μεγαλη σημασια παιζουν τα ξυλα φαινεται αλλωστε απο τον εκπληκτικο ηχο πολλων ΠΛΑΣΤΙΚΩΝ κιθαρων τυπου Danelectro...

καθως και απο το φοβερο ηχο των απο κοντρα πλακε κατασκευασμενων "σκαφων" τυπου Gibson es335 & Gretsch....

 

Υπάρχουν και ακρυλικά σώματα (κιθάρες της B.C.Rich, παλιά μπάσσα της Ampeg), μεταλλικά μπράτσα (οι πρώτες Kramer) και πολλά άλλα...

Όλα αυτά ίσως να ακούγονται πράγματι καλά, αυτό δεν σημαίνει πως δεν παίζει ρόλο το υλικό στον ήχο!

 

Πιστεύω ότι ο Superfunk χρησιμοποιεί την υπερβολή για να δείξει κάνει αισθητή την ακόμα και σε αυτή την περίπτωση αιρετική άποψη του. Ότι δηλαδή μικρό ποσοστό της διαφοράς χαρακτήρα δυο οργάνων οφείλεται στο ξύλο. Δεν είναι δυνατόν όμως να μην παίζει ρόλο!

Τί να πω? αν ισχύει η θεωρία του όπως την διατυπώνει χωρίς υπερβολή και μου αποδειχτεί αυτό ένα είναι σίγουρο. Ο κόσμος δεν θα είναι ο ίδιος και πολλούς που θεωρούσα προφεσόρες θα μου τους βγάλει λαλάκες :?

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι τελευταίο:

 

"The most important thing I learned is that, no matter what the instrument is, it is first and foremost acoustic. If an instrument sounds weak acoustically, adding pick-ups will just amplify its shortcomings. Throughout my career I have tried to apply this principal to everything I build. By experimenting with different types and combinations of wood, I seek to get the best possible tone from an instrument. And, by using different woods for body and neck, I am able to offer a wide variety of speaking voices and tonal capabilities..."

 

Τάδε έφη Michael Tobias...

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ,αν και δεν έχω και καμία μεγάλη εμπειρία για να έχω σεβαστή γνώμη για το θέμα, πιστεύω ότι οι περισσότεροι μπερδεύουν τις καλοκατασκευασμένες και καλοσεταρισμένες κιθάρες με αυτές που είναι κατασκευασμένες από "καλά ξύλα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστειλα ένα email στη Rockinger και τους ρωτούσα γιατί δεν βάζουν και maple στα kits τους' date=' μιας και θα πιθανώς έτσι να πουλούσαν περισσότερες κιθάρες και έλαβα την παρακάτω απάντηση:

 

[i']Hello,

 

we are a little company so we can't offer guitars in too many

versions. And our decision was rosewood.[/i]

 

Και σε ερώτηση αν σκέφτονται να φέρουν μελλοντικά maple:

 

Hello,

 

not it is not planned to change our kits

 

oλα καλα και ολα ωραια με τη rockinger αλλα ειναι δυνατον να μην προσφερουν maple neck???? tele με rosewood ειναι σα ψαροντουφεκας με σκαφανδρο σε δεξιωση...........Που πατε ρεεεεεεεεε μικρομεσσαιοι χωρις μμεεεεεϊπλλλλ??????? :roll: :roll:

 

Και μια μικροτερη διαμαρτυρια ......δεν ειμαι φαν του χρυσου......ασ βαλουν και κανα string tree chrome....... εχω που εχω τη SRV με τα χρυσαφικα της ε δε χρειαζομαι και αλλο χρυσαφικο............

 

Περι ξυλων κιθαρας.....Ευχαριστως να απαλαξω τους απιστους απο οποιοδηποτε ξυλινο εγχορδο μουσικο οργανο διαθετουν(ερχομαστε και στο χωρο σας) και υποσχομαι οπως προβω στην αμεση αντικατασταση τους με κιθαρα με σωμα απο μαντολατο(οριτζιναλ απο τα τροπικα κερκυραικα δαση).....ο πιο γλυκος ηχος....... :D :D :D :D :D :D :D :D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες εγινε setup στην κιθαρα και την ακουσα σε ενισχυτη για πρωτη φορα.δεν εχω εμπειρια, αλλα μου αρεσε παρα μα παρα πολυ. βγαλαμε μερικες φωτογραφιες, οι οποιες κατα την γνωμη μου δεν ειναι αντιπροσωπευτικες. θα προσπαθησω οσο το δυνατον πιοπ πολυ να βγαλω μια φωτο που να φαινεται το χρωμα καλυτερα.

modules.php?set_albumName=My-Gear&id=CIMG0059&op=modload&name=gallery&file=index&include=view_photo.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου