Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση μικροφώνου σε αρμόνιο


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γίνεται να συνδέσω μικρόφωνο στο αρμόνιο ώστε να τραγουδάω και να ακούγεται από τα ηχεία του αρμονίου μου ταυτόχρονα με την μουσική;

 

Έχω το KORG PA50, αν και πιστεύω η ερώτησή μου αναφέρεται σε όλα τα αρμόνια.

 

Αν γίνεται, τι βύσμα χρειάζομαι?

 

Το αρμόνιό μου έχει πίσω 2 υποδοχές καρφί LINE-IN (left & right), και 2 υποδοχές καρφί LINE-OUT (left & right). Μήπως συνδέεται το μικρόφωνο εκεί; Αλλά το left & right με κάνει να απορώ... Αν συνδέεται εκεί θα πρέπει το μικρόφωνο να καταλήγει σε ... 2 καρφιά? ένα για το left και ένα για το right?

 

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο pa 50 δεν δέχεται απ'ευθείας μικρόφωνο. Το βύσμα μικροφώνου λέγεται XLR, και στο pa1 Xpro που έχω εγώ υπάρχει δίπλα στο line in ξεχωριστά.

 

Απ τη στιγμή που θέλεις να κάνεις εισαγωγή σήματος έται αυτό είναι μικρόφωνο ή cd player ή οτιδήποτε άλλο, θα πρέπει να σε απασχολεί μόνο το line in όχι το out. Το out είναι μόνο για ότι σήμα φεύγει σε κονσόλα από το pa, τίποτα άλλο.

L(Mono) έιναι για μονοφωνικά σήματα και L&R για στέρεο.

 

Το line in είναι μόνο για σήματα από cd, υπολογιστή, ενισχυτές κτλ και κανονίζεις το πόσο δυνατά θες να ακούγεται από το pa.

Για απευθείας μικρόφωνο σε line in χρειάζεσαι εξωτερική ενίσχυση, μικτάκι δηλαδή και αν είναι και πυκνωτικό Phantom Power για υποστήριξη (+48 V).

 

Δηλαδή βάλε το όφωνο στην κονσόλα απευθείας αν θες να τραγουδάς ενώ παίζεις...

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλω το μικρόφωνο εκεί που βάζω τα ακουστικά θα κάνω τίποτα? (λέω τώρα ε? γιατί είμαι και άσχετος λίγο...)

 

ΥΓ δεν έχω αγοράσει μικρόφωνο ακόμα οπότε μην αναρωτηθείτε γιατί δεν το δοκιμάζω να μου λυθεί η απορία  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όταν στέλνεις σε θύρα που είναι να πάρεις χαλάει... Έτσι νομίζω... αν και στο δημοτικό που "έπαιζε" ένας φίλος με ένα κασετόφωνο και ένα φτηνό μικρόφωνο όταν το βαλε ακούγαμε απ'το μικρόφωνο  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ρωτήσω κάτι κουλό επί την ευκαιρία για να μην ανοίγω νέο θέμα:

 

Όπως με το μικρόφωνο, φαντάζομαι το ίδιο ισχύει και με τα ηχεία? Δηλαδή αν συνδέσω δύο μεγάλα ηχεία που έχω, στο line out (right & left) που έχει το αρμόνιό μου πίσω σε βύσμα καρφί, δεν θα κάνω τίποτα ε? Θέλω ενισχυτή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταυρο νομιζω οτι το παρακανες λίγο με το φαντομ και τις ενισχυσης.

 

Παρε ενα πολυ φθηνο μικροφωνο πρωτα, κατα προτιμηση δανεικο, που να καταληγει σε καρφι και βαλτο στο line in. Λογικα θα ακουστει.

 

Για το αλλο ερωτημα, υπάρχει πιθανοτητα να παιξουν τα ηχεια κατευθειαν, ναι, αν εχουν ενισχυση. Αν οχι, ή που δε θα ακουγεται καθόλου ή πολύ χαμηλά. Βαλτα στα line out και δοκιμασε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μικροφωνο θα βαλει ο ανθρωπος υποτιθεται. Δεν ξέρω τι και πως βραχυκυκλωνει αλλα εχω βαλει απειρες φορες κατα λαθος πραματα στις λαθος τρυπες  :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου