Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για συνθεσαιζερ!!!!!!!!


KOTS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ξοδεψει ωρες πανω και στα δυο και μπορω να πω οτι το ΤΡΙΤΟΝ με ικανοποιει περισσοτερο, αλλα οταν βλεπω τα 88 βαρυκεντρισμενα της ΥΑΜΑΗΑ στα 2600 και τα 76 του ΤΡΙΤΟΝ στα 3100, ε κι εμκενα μου τη βαραει γαμωτο κερ**ο μου!

 

Δικιο δεν εχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδια, μηπως εχετε πληροφοριες για κανενα καινουριο συνθεσαιζερ της ΥΑΜΑΗΑ. Μη παω να παρω το ΜΟΤΙΦ και μετα 3 μηνες βγει κανα καλυτερο μοντελο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο δύσκολο το βλέπω το τελευταίο αν σκεφτεί κανείς ότι πριν 1-2 μήνες βγάλανε το φτηνό μοντέλο της σειράς Motif. Μάλλον 1-2 χρονάκια θα τα βγάλει ακόμα το ES...

 

http://www.thomann.de/thoiw2_artikel-168663.html

Που τα είδες τα 3100 για το 76άρι Triton;

 

P.S. Yameth sorry που έκανα link σε συγκεκριμένο κατάστημα αλλά ήταν απλά για να δείξω μια ενδεικτική τιμή, τίποτα παραπάνω...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ψαξω παλι παιδια για τιμη του ΕΧΤΡΕΜΕ..

 

Μολις γυρισα απο το Φ ΝΑΚΑ οπου ειχα παει να τεσταρω το ΜΟΤΙΦ για αλλη μια φορα. Ημουν εκει απο τις 9 το πρωι με το που ανοιξαν οι πορτες μεχρι πριν 20 λεπτα. Το ξεσκισα το οργανο. Ειναι πραγματικα πολυ ωραιο. Ομως δεν το περιμενω με λαχταρα..

 

Ακομα κολλημενος στο ΕΧΤΡΕΜΕ ειμαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις σκεφτει να στραφείς σε Roland; Εγω δηλώνω κολλημένος Roland-ακιας και το Fantom X8 (ή το XR αν πας σε Rack) γ****ει και δέρνει. Σου παραθέτω και ενα link σε multimedia demo που παρέχει η εταιρεία.

 

Η τιμή ειναι σχετικά χαμηλή (γυρω στα 2500 το X8 και 1600 το ΧR). Νομίζω οτι ειναι μια πολύ καλή πρόταση.

 

http://www.rolandus.com/products/multimedia_demos/index.asp

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι το Roland φίλε Chaostar αλλά έχω την αίσθηση (ίσως να κάνω και λάθος) ότι γενικά τα καινούρια Roland δεν είναι τόσο χαρακτηριστικά, δεν έχουν προσωπικότητα στον ήχο τους.

Τουλάχιστον όχι τόσο όσο π.χ. τα Korg ή τα Kurzweil. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν κουφάθηκα με το Motif 7. Ίσως το ES να είναι διαφορετικό πάντως...

 

Το αντικειμενικό καλό με τα Roland είναι ότι ο ήχος τους είναι σωστά τοποθετημένος, μπορείς να ταιριάξεις πολύ εύκολα τα πλήκτρα σου στο σύνολο της μπάντας...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντικειμενικό καλό με τα Roland είναι ότι ο ήχος τους είναι σωστά τοποθετημένος' date=' μπορείς να ταιριάξεις πολύ εύκολα τα πλήκτρα σου στο σύνολο της μπάντας...[/quote']

 

:D Γιαυτο και εγώ εχω στραφεί εκεί!

 

Το Fantom ομως οσο το άκουσα, διοτι δυστηχώς από κοντά δεν το εχω δεί καόμα, νομίζω οτι ειναι ισάξιο του Korg (για τα οποία γενικά δεν τρελαινομαι, εκτος του Triton Studio).

 

Νομίζω οτι μια δοκίμη αρκεί για να σχηματίσει ο φίλος μας γνώμη. Προσωπικά ελπίζω προς το καλοκαίρι να καταφερω να μαζέψω φράγκα για το XR.

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τελευταίο θα συμφωνήσω απόλυτα, μια δοκιμή επιβάλλεται! :wink:

 

Πάντως, το ότι ταιριάζει ο ήχος στο σύνολο μπορεί να οφείλεται και στην έλλειψη χαρακτήρα. Δηλαδή ένα Kurzweil μπορεί να χωράει λίγο πιο δύσκολα σε ένα mix αλλά όταν καταφέρεις να το χωρέσεις...σκοτώνει και δεν πληρώνει!

Αυτό δεν το έχω νιώσει με κάποιο Roland εκτός από το αξέχαστο JV-2080 με το οποίο είχα την ευκαιρία να κάνω κάποιες ηχογραφήσεις. Σημειωτέον, και το JD-800 ήταν ασύλληπτο μηχάνημα! Σωστό κτήνος! :D

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ευτυχώς αρκετά on-line καταστήματα (με ένα search στο forum θα βρεις αρκετά) τα οποία είναι πάμφθηνα σε σχέση με τα ελληνικά και σε διαβεβαιώ ότι στη συντριπτική πλειοψηφία τους είναι άκρως αξιόπιστα...

 

Eχεις ομως εγγυηση απο την ελληνικη αντιπροσωπεια η εαν χαλασει τους το στελνεις για φτιαξιμο.

 

 

Δηλαδή ένα Kurzweil μπορεί να χωράει λίγο πιο δύσκολα σε ένα mix αλλά όταν καταφέρεις να το χωρέσεις...σκοτώνει και δεν πληρώνει!

 

Νομιζω οτι τα Kurzweil χωρανε ευκολοτερα απο ολα τα αλλα στην μιξη λογω ηχου.... το θεμα ειναι πως προγραματιζεις τον ηχο να λειτουργει κατω απο τα δακτυλα σου.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου