Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για συνθεσαιζερ!!!!!!!!


KOTS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια αυτη τη Τριτη παω να τσεκαρω και το ΤΡΙΤΟΝ στη ΒΟΝ στουντιο.

 

Ελπιζω να το εχει εκει ζωντανα. Ο καιρος γαρ εγγυς! Ελπιζω να πανε ολα καλα και συντομα να καταληξω καπου γιατι αυτη η ιστορια με εχει κουρασει.

 

Το ΜΟΤΙΦ πραγματικα το ξεσκισα!!!

 

Παω να ξεσκισω και το αλλο τωρα!

 

Τι λετε? αξιζουν τα λεφτα τους τα οργανα? Ειναι μια αγορα η οποια πιανει τοπο απο θεμα παραγωγης και παιξιματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οταν πας στο Bon τσεκαρε και το Kurzweil K2661 και μετα(επιμενω) πηγαινε στο Tony's keyboards και τσεκαρε το Αlesis Fusion(εαν σου αρεσει ο ηχος του ειναι ενα βημα πιο μπροστα στο θεμα παραγωγης γιατι εχει μεσα σκληρο δισκο και εχει και hard disk recording). Ειναι στη κατηγορια(οχι επιπεδο) του Oasys σαν workstation.

A, αμα πας ακου και το Oasys να παθεις....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A' date=' αμα πας ακου και το Oasys να παθεις....[/quote']

 

... και το Andromeda :)

 

Τώρα χωρίς πλάκα. Εχεις κατασταλάξει στο τι ήχους θέλεις, και τι δυνατότες workstation θέλεις; Επεισης έχε υπόψη σου ότι οι μηχανές κάποιων synths είναι πολύ δυνατότερες από τα presets που ακούς. π.χ Η vast των kurzweil και οι γεννήτριες των Motif ES είναι πολύ καλύτερες από τις αντίστοιχες των triton (απλών και exteme). Αν έχεις το κουράγιο να το ψάξεις....

Επείσης αν σε ενδιαφέρει το one man band πρέπει να δεις τι δυνατότητες performance σου δίνουν και τι δυνατότητες master keyboard σου δίνουν. Αν σε ενδιαφέρει το cubase sx δες καλύτερα το motif μιας και μεταφέρεις το transport πάνω στο πλήκτρο σου και δεν ασχολείσαι με πληκτρολόγια και ποντίκια. Και αν είσαι φετιχιστής πας σε kurzweil και andromeda. Για κάποιους μεταξύ αυτών και εγώ ο ήχος και το feeling σε κάνει να ξεπερνάς κάποια μειονεκτήματα και τα αγαπάς για αυτό που είναι.

Υπάρχει και η άποψη ότι το software τείνει να γίνει καλύτερο από το hardware, οπότε πέρνεις ένα receptor, τα αγαπημένα σου vst, ένα midi keyboard και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπότε πέρνεις ένα receptor, τα αγαπημένα σου vst, ένα midi keyboard και είσαι έτοιμος.

 

Δεν εχει αντιπροσωπεια στην Ελλαδα, το ειχα καποια στιγμη στα υποψη μου, αλλα ψηφιζω hardware.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδες για να μη κουραζω, ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια ηταν και ειναι πολυτιμη.

 

Πηγα και ακουσα και το ΤΡΙΤΟΝ και φυσικα και το ΟΑΣΥΣ. Εαν καταφερνα να παρω το τελευταιο θα ελυνα το προβλημα των τελευταιων ετων μιας και το οργανο ειναι απλα θεικο και απιστευτο. Αλλα 7000 ευρω ειναι πολλα.

 

Το KORG TRITON EXTREME ειναι γεματο pads. Δηλαδη μιλαμε για το 50% των ηχων. Καπου κατανταει σπαστικο αυτο. Φυσικα ειναι απιστευτα και υπεροχα καθως επισης και τα bells του που ειναι πραγματικα ονειρεμενα. Αλλα δε μπορεις να βασιστεις μονο σ αυτα. Τα πιανα του ειναι φτωχα σε σχεση με του ΜΟΤΙΦ το οποιο με τη σειρα του εχει πολλους φυσικους ηχους. Δε μιλαμε οτι τα πιανα του ΜΟΤΙΦ σε στελνουν καθως επισης και τα τσελα, κοντραμπασα κλπ κλπ. Απιστευτοι ηχοι φυσικοι και υπεροχα ηχογραφημενοι.

 

Τελικως κατεληξα στο συμπερασμα οτι το ΕΧΤΡΕΜΕ εχει πολυ επιθετικο ηχο σε σχεση με το ΜΟΤΙΦ το οποιο εχει πολυ ζεστο ηχο.

 

Εσεις τι λετε??? συμφωνειτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγαινε και άκουσε και τους υπόλοιπους παίκτες της αγοράς (Roland, Kurzweil, Alesis) να έχεις μια συνολική εικόνα. Οι τιμές είναι πιο πάνω από αυτά που είδες αλλά και σε δυνατότητες πιστεύω. Μη δώσεις τόσα χρήματα χωρίς να είσαι απολύτως σίγουρος ένα-δύο χρόνια μετά, ότι έκανες ότι καλύτερο μπορούσες στην έρευνα αγοράς.

Μια συμβουλή (αν τη θέλεις). Προσωπική μου άποψη, αν κρατήσεις το synth μέρος και κόψεις όλα τα άλλα τότε

Kurzweil K2661

Motif ES

Fusion/Fantom

Extreme

Αν δώσεις βάρος στην ευχρηστία και κόψεις όλα τα άλλα:

Fusion

Extreme

Fantom

Motif ES

Kurzweil

Αν δώσεις βάρος (και λεφτά μελλοντικά) στην επεκτασιμότητα

Motif ES

Kurzweil

.

.

Αν δώσεις βάρος στο WAF !

Fusion

Extreme

Fantom

Kurzweil

 

και πάει λέγοντας. Μπορούμε να καθήσουμε να γράφουμε ώρες αλλά κουράζουμε τον κόσμο που τα διαβάζει.

ΑΚΟΥΣΕ ΤΟ Κ2661. Κατέβασε το manual πιο πριν και ρίξε μια ματιά στη V.A.S.T

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΟΥΣΕ ΤΟ Κ2661. Κατέβασε το manual πιο πριν και ρίξε μια ματιά στη V.A.S.T

 

Εχεις την ορεξη να διαβασεις και να πειραματιστεις. Μακραν το καλυτερο synth.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδια, παω να το μελετησω. Πανω κατω στα ιδια επιπεδα τιμων φανταζομαι..

 

Η ευχριστια δε με ενδιαφερει πολυ. Αρκει να εχω καλο ηχο, ζεστο, να τον φτιαχνω και να τον φερνω στα μετρα μου. Ετσι οπως θελω εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανω κατω στα ιδια επιπεδα τιμων φανταζομαι..

 

H τιμη ειναι στα ιδια επιπεδα(γυρω στα 2400), χωρις την sampling option και την 128mb μνημη.δηλαδη εαν το παρεις με την μνημη θα σου παει γυρω στα 2500.

Οσον αφορα τον ηχο, θα το καταλαβεις καλυτερα in the mix. Αν εχεις χρονο να ασχοληθεις θα με θυμηθεις.

Εαν το αποφασισεις εχω το ιδιο(σε οτι μπορω να σε βοηθησω...).

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου